HIRDETÉS
HIRDETÉS

Nincs visszaút, az Egyesült Királyság elhagyja az Európai Uniót - jelentette ki beszédében szerdai beszédében Theresa May brit kormányfő. A kilépést lehetővé tévő 50. cikkely aláírásával és Brüsszel értesítésével hivatalosan is elindult az a maximum két éves folyamat, ami után Nagy-Britannia és Észak-Írország kilép az európai intézményrendszeréből. Az, hogy mi lesz 2019 tavasza után, még senki sem tudja, azonban az biztos, hogy több dologban lesz teljesen más a közös Európa, azon túl, hogy az EU-t 27 ország fogja alkotni a jelenlegi 28 helyett.

A hírügynökség írásában 5 fő területet emelt ki, amelyekben minden uniós tagállam megfogja érezni London távozását.

1. Közös büdzsé: eltűnő források

Mind a szigetország, mind a kontinentális Európa országai, valamint az Unió költségvetése is meg fogja érezni London kiválását – ismertette a Reuters brit hírügynökség.

Leginkább a közép-kelet európai tagországok költségvetésében fog közvetve jelentkezni a kiválás, hiszen mivel kevesebb befizető lesz, ezért az EU is kevesebbet tud adni majd azoknak az országoknak – így Lengyelországnak és Magyarországnak -, ahol jelenleg az uniós források fontos részét képezik a nemzeti költségvetésnek.

Ez a jelenlegi összegek hatodát fogják jelenteni, tehát ennyivel lehetnek kisebbek a brüsszeli össztámogatások a következő, 7 éves uniós költségvetésben.

Persze, a mérlegen még javíthat azon összegek befolyása, amivel London – idő- és részarányosan – tartozik a brüsszeli kasszának, valamint azon kisebb alapok esetében a tovább fizetett brit hozzájárulás, amelyekhez a jelenlegi tervek szerint London továbbra is hozzá akar férni.

2. Erőviszonyok: barátok a pácban?

Hátrányba kerülhetnek a britek eddigi barátjai – a hollandok, a dánok – az uniós döntéshozatali folyamatban, mivel az eu-s szavazatok eddigi 12 százalékával rendelkező Egyesült Királyság a számukra is kedvező döntések érdekében szállt síkra, különösen a szabadkereskedelem ügyében.

Ugyanígy rosszabb pozíciókkal indulhatnak a közép-kelet európai országok, amelyek évekig ellátták olcsó munkaerővel a brit szigeteket, hiszen London távozásával a francia-német duó munkaerő-piaci elképzelései nyerhetnek teret, amelyek nem annyira szolgálják sem a meglévő, sem a tagjelölt országok munkavállalóinak az érdekét.

Nyilvánvaló lesz az hogy a brit kilépéssel erősödni fog az eurózóna érdekérvényesítő képessége, hiszen jelenleg Svédország és Lengyelország az EU két legnagyobb, nem eurót használó gazdasága.

3. Gyengébb a világon, erősebb helyben

Katonai-világpolitikai értelemben biztos, hogy gyengülni fog az EU: Franciaország marad az egyetlen uniós BT-tag és atomhatalom, valamint azzal, hogy a franciák viszonya a NATO-val nem a legszorosabb, így biztos, hogy az észak-atlanti szövetség és az unió viszonya is teljesen más lesz.

Az is teljesen nyilvánvaló, hogy az angolszász világ felé egy közvetítőt veszt Európa, ez pedig a jelenlegi Trump-érában fontossági sorrendvesztéssel is járhat, és azzal is, hogy a jelenlegi, Európához közeli konfliktuszónákban kevesebb aduász marad az EU-s diplomácia kezében (pl. a szíriai polgárháború rendezésében alig van jelen így is a még 28 tagú Unió)

Viszont lehetőség nyílik arra London távozásával, hogy új életet leheljenek a közös európai védelmi politikába, hiszen London eddig határozottan ellenezte a német-francia elképzeléseket az európai hadseregről.

4. Politikai kultúra: Éljen a Brexit?

Ugyan több tekintetben nehéz volt mindig is tárgyalni a britekkel uniós ügyekben más médiajelentések szerint, a Reuters összeállításában úgy fogalmaz: az uniós intézményekben dolgozó britek kiváló megbecsülésnek örvendtek, és a hivatali munkához mindig is pragmatikusabban és a központi irányítástól függetlenebbül álltak hozzá, mint például az alapítás miatt jelen lévő francia eredetű tradíciók.

Egy biztos: az angol továbbra is az Unió hivatalos nyelve lesz, ez pedig talán összetörheti a brit hírügynökség szerint azon francia reményeket, amelyek a frankofónia előretörésével számoltak a távozás kapcsán.

5. Szellem a palackból: különbözőségek egysége

Megnőtt az európaiak lelkesedése az unió iránt a Brexit-szavazás után, de ez könnyen visszájára fordulhat, hiszen az 50. cikkely eddig példa nélküli alkalmazásával kétoldalú megállapodásokon keresztül vezet majd az Egyesült Királyság és az európai országok útja, ez pedig azt is jelenti, hogy a közös egység alaposan próbára lesz téve – fogalmaz a Reuters.

A brit hírügynökség összeállításában azt is megállapítja: az eddig tabunak számító kilépési folyamat szelleme kiszabadult a palackból, így Brüsszel horizontján további országok távozása merülhet fel, a közös Európa eddigi egységes képét megkérdőjelezve.

hirado.hu

Feltöltve: 2017.03.29.
Megnézve: 1156

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra