HIRDETÉS
HIRDETÉS

Ez év január 12-én lépett hatályba az az NMHH-rendelet, amely az elektronikus hírközlésről szóló törvény előrefizetős, közismertebb elnevezéssel, feltöltős SIM-kártyákra vonatkozó mobiltelefon-szerződések szabályait részletezi.

Július 1-jével megszűnnek azok a feltöltős SIM-kártyás mobiltelefon-szolgáltatásra vonatkozó szerződések, amelyekről nem nyilatkoznak az előfizetők. A jogszabály a feltöltőkártyás mobiltelefon-előfizetésekre vonatkozik, az adatkártyákkal, úgy tűnik, hogy nem kell foglalkozni – abban az esetben, ha az nem mobiltelefon-előfizetés valójában.

Első lépésben a szolgáltató hívja fel az ügyfelei figyelmét a szabályozásra, illetve a konkrét teendőkre. A rendelkezésére álló információk alapján SMS-ben, e-mailen, vagy postai úton érkezhet a megkeresés. Persze ha sikerül. Mert bizony vannak olyan buktatók, amelyekre elsőre nem is gondolnánk.

Van néhány bökkenő

Egyes előfizetéseket eszközökben használunk – riasztó, kapunyitó -, melyek előfordulhat, hogy nem is a saját nevünkön vannak regisztrálva. Ebben az esetben a SIM-kártyával kell ellátogatnunk a szolgáltatóhoz, és a névre vétel akkor elintézhető. Ám ha tényleg telefonkészülékben van az a bizonyos feltöltőkártya, akkor sem biztos, hogy a tulajdonos utolérhető.

Azon is el kell gondolkodni, hogy használatban van-e, vagy használaton kívül ilyen kártyánk, hiszen ha használaton kívül van, nem érkezik meg az SMS, ha megváltoztak az adataink, nem csak az SMS nem érkezik meg, hanem egyéb módon sem fog tudni utolérni minket a szolgáltató.

Fontos tudni, hogy a június 30-i határidőt követően az elmulasztott adategyeztetés a szerződés megszűnését eredményezi, vagyis ezt követően a kártyát nem tudják használni.

De miért történik mindez?

Amennyiben valaki bemegy a szolgáltatóhoz, egyezteti az adatait vagy megadja az adatait, amikor vásárol egy telefont, vásárol egy SIM-kártyát, nagyban segíti a hatóságok munkáját. Biztonságpolitika és bűnügyi szempontból is nagyon fontos, hogy ezek a kártyák regisztrálva legyenek.

Gondoljunk csak a leghétköznapibb esetre: amikor elhagyjuk a készülékünket. Persze ez még a jobbik eset, az igazi gond az, ha a mobilunkat ellopják. Nagyon sok lopott telefont nem azért lopnak el, hogy értékesítsék, hanem azért, hogy akár csak néhány óráig egy drogdíler, egy drogfutár, vagy egy bűnöző hívásokat folytasson az ellopott telefonkészülékről. Tehát fontos, hogy ha egy telefon eltűnik, azonnal le legyen tiltva a SIM-kártya.

Az Egyesült Államokban komoly problémákat okoz, hogy nagyon sokan úgynevezett eldobható telefonokat használnak. Ezek a készülékek különösen a bűnözői körökben népszerűek. Európában a nálunk most bevezetett regisztrálás nem ismeretlen, sőt, Németországban fontos szerepe van a rendszernek a bűnmegelőzés, illetve bűnfelderítés terén is.

A 2017-es év tehát meghatározó lesz a hazai feltöltőkártyás mobil-előfizetések szegmensében. Kicsit belegondolva az előnyökbe-hátrányokba, érdemes végigcsinálni az adategyeztetési folyamatot, mert ezzel is a saját biztonságunkat óvjuk.

hirado.hu

Feltöltve: 2017.03.05.
Megnézve: 798

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra