HIRDETÉS
HIRDETÉS

A következő években a 3-5 százalékos sávban kell lennie a gazdasági növekedésnek, 2020 után pedig az 5 százalék fölötti növekedési tartományt kell elérni – mondta Orbán Viktor a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitóján kedden, Budapesten. A kormányfő beszélt arról is, nem szabad, hogy eltűnjön a nagyság iránti vágy a magyarokból, meg kell őrizni a jelenlegi etnikai homogenitást, és harcolni kell Brüsszellel, megvédve az országot gazdaságot fenyegető veszélyektől.

Nem az a kérdés, hogy fejlődött-e a magyar gazdaság, hanem, hogy mit ér az. 2016-ban nagyon komoly eredményt értek el a gazdasági élet szereplői, ehhez gratulálni kell – mondta Orbán Viktor.

Nincs sikeres gazdaságpolitika egység nélkül

A kormányfő szerint a kereskedelmi kamara nélkülözhetetlen. Nem azért, mert visszajelzéseket ad a kormány számára, hanem hogy igazolja, pártalapon nem lehet gazdaságpolitikát építeni. A sikeres gazdasághoz egység és együttműködés kell. A kamara nélkül nem tudtunk volna nemzeti alapon álló gazdaságpolitikát folytatni – vélte.

Egyetértve Matolcsy György jegybankelnökkel, kijelentette: a jó, mint kifejezés, mellőzendő, ha a gazdasági sikerekről szeretnénk beszélni. Inkább a biztató fejezi ki pontosan a mostani állapotot, ami azt is jelenti, hogy el is lehet még rontani. „Folyamatosan észnél kell lenni és dolgozni kell, különben hibát lehet véteni” – fogalmazott.

Tovább kell fejlődni

Szerinte, ha 2010-ben azt mondták volna, hogy a közepesen fejlett ország csapdájában vergődünk majd néhány év múlva, sokan elfogadták volna. Azonban függetlenül az eddig elért eredményektől, tovább kell fejlődnünk, hogy továbbra is biztató legyen a gazdaság – emelte ki.

Nagyberuházásokra szükség van

Az olimpiára utalva azt mondta, nagy dolgok nélkül benne maradunk majd a közepesen fejlett országok helyzetében. Ilyen nagy projekt a Budapest-Belgrád vasútvonal vagy Paks 2 – nem véletlen, hogy össztűz alatt áll mindkettő Brüsszelben. Szükség van még olyan nagyberuházásokra is, mint a Békéscsabából Debrecenbe tartó négysávos autópálya – vélte.

Orbán Viktor a közmunkára utalva kijelentette: minden munka jobb, mint ha nincs munka. Ha annak az az alternatívája, hogy nem dolgoznak emberek, akkor inkább a közmunkát kell választani – hangsúlyozta.

Emlékeztetett: 2010-ben azt ígérték, hogy a magyar gazdaságot talpra állítják, segítik a kkv-ket, beindítják a gazdasági növekedést, amihez a számok alapján tartotta magát a kormány.

Nemzeti érdekkörben lévő bankrendszer kell

Egy mondás szerint a pénznek nincs szaga, és a tőke nem nemzeti, ez azonban 2009-ben megdőlt, amikor a nemzetközi bankok kivonták a tőkét a leányvállalataikból, így tőlünk is. Ezért nyilvánvalóvá vált, hogy szükségünk van egy nemzeti érdekkörben lévő bankrendszerre. A korábbi lépéseknek köszönhetően a magyar bankrendszer több mint 50 százaléka ma magyar tulajdonban van – emlékeztetett.

Inkább a magyaroknál legyenek a papírok

Az államadósság-kezelésről szólva kifejtette: önfinanszírozó rendszerre állt át az ország, visszafizettük az IMF-EU-kölcsönt, megnőtt a forintban kibocsátott állampapírok aránya, és csökkent a külföldiek kezében lévő állampapírarány.

Jelezte ugyanakkor, vitában áll Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterrel a devizában kibocsátandó állampapírok ügyében. A miniszterelnök ugyanis azon az állásponton van, hogy ha nem muszáj, ne bocsássanak ki devizában és külföldön állampapírt.

Nem tetszik Nyugat-Európának az alacsony adószint

Beszélt arról is, hogy a kormány megvalósította a keleti nyitás politikáját, és tovább csökkentette az adókat az elmúlt években. Az alacsony adószint nem mindenkinek tetszik Nyugat-Európában, különösen Ausztriának nem.

Világossá tette egyúttal: ha valahol korlátozzák a magyarok munkavállalási lehetőségét, akkor Magyarország szűkíti a diszkrimináló országból érkező tőkelehetőségeket. „Elég erősek vagyunk már ahhoz, hogy ne nyeljünk le mindent” – mondta.

Megteremtődhet a nemzeti ipar

Szerinte ma közelebb vagyunk a nemzeti ipar megteremtéséhez, mint bármikor. Kísérleti projektnek nevezte a hazai buszgyártást. A részeredmények biztatóak, úgy néz ki, lesz nemzetközi szintű járműgyártás – vélte.

A kormányfő felidézte: Magyarország mindig is agrárország volt. Ebből mindent, amit csak lehet, meg kell menteni és meg kell erősíteni a jövőre nézve is. Nem csak érzelmileg, gazdaságilag is fontos döntés volt ugyanis a mezőgazdaság fejlesztése, ezért érdemes folytatni – emelte ki.

Kiemelte a munkaalapú gazdaság megteremtését. Ezzel összefüggésben kritizálta a munkavégzés nélkül járó alapjuttatásra vonatkozó elképzeléseket. ”Magyarországnak az etnikai viszonyai is bonyolultak, tehát ez nem egy olyan egyszerű kérdés”, de mind az ország adottságai, mind a munkaalapú versenyképesség logikájából tekintve “ez egy teljességgel elképzelhetetlen program” – fogalmazott.

A miniszterelnök kitért az energiakérdésre is. Mint mondta, kulcsfontosságú az olcsó energia ahhoz, hogy versenyképesek legyünk. Ez a mai tudásunk szerint a legolcsóbban atomerőművel érhető el, ezért a kormány kiáll a paksi bővítés mellett.

Felértékelődhet az ország

A kormányfő arról is beszélt, hogy az ország “felértékeléséhez” meg kell őrizni az etnikai homogenitást, mert “a túl nagy keveredés bajjal jár”, ugyanígy fontos a kulturális egyszínűség.

Ehhez az is kell, hogy kiemelkedő maradjon a közbiztonság jelenlegi szintje. Fontos az is, hogy Magyarország nincs elszennyezve, ez egy „tiszta, zöld ország”. Kicsi a műveletlen területek száma, ez is felértékelő hatású – sorolta.

Ilyen a teljes foglalkoztatottság elérése is. Továbbá megnöveli az ország értékét az is, hogy az emberek a képességük szerint, de maguk működtetik saját országukat, a takarítónőtől a tudományos akadémia elnökéig – fűzte hozzá.

A magyar kormánynak további segítséget kell elérhetővé tennie a családok számára, hogy a kedvezőtlen demográfiai folyamatokat megfordítsa. Ezt nem segélyként, hanem a munka alapján kell megtennie – jelentette ki.

Nagynak kell maradni

Szerinte a nagyság iránti vágynak nem szabad eltűnnie a magyarokból, aminek mind a kultúrában, mind a tudományban, mind pedig a sportban meg kell jelennie. “Az olimpia ebből a szempontból is egy bordatöréssel ér fel” – emelte ki.

„Mi egy nagy nép vagyunk, függetlenül attól, hogy hányan élünk az országban és milyenek a jelenlegi demográfiai folyamatok” – fogalmazott.

Harcolni kell Brüsszellel

Úgy vélte, a jövő miatt meg kell védeni annak az esélyét, hogy 3 és 5 százalék között legyen a gazdasági növekedésünk. További hatékonyságnöveléssel, versenyképességi fordulattal pedig 2020-tól fel kell menni 5 százalék fölé.

Ehhez meg kell védeni a gazdaságot a fenyegető veszélyektől, amelyek például az adórendszert és a munkahelyteremtő támogatásokat érik az EU részéről – húzta alá.

Támogatják a szállodásokat

A kormányfőt előadása után több témában is kérdezték a jelenlévők, például az országban tapasztalható munkaerőhiányról. Erre úgy reagált: óvna egy vendégmunkásprogramtól, külföldiek esetében csak eseti jellegű, meghatározott ideig szóló munkavállalást támogat. Mint fogalmazott, nem szeretné, ha az ország oda sodródna, hogy alacsony képzettséghez kötődő munkákat csak külföldiek végeznek. Ez nemzetstratégiai szempontból nem kívánatos – jelentette ki, hozzátéve: “az ország működtetéséhez szükséges munkát – a vécépucolástól az atomtudósokig – nekünk kell elvégezni”, csak ennek az is része, hogy a vécépucolót is meg kell becsülni, emberszámba kell venni.

Egy másik kérdés az M8-as autópálya megépítését firtatta, amelyre válaszolva a kormányfő megerősítette a kormányzati szándékot.

A turisztikai koncepcióról érdeklődő üzletembernek a miniszterelnök azt válaszolta: a kormány célja, hogy a kisebb szállodások EU-s forrásokat kapjanak, a nagyoknak pedig magyar költségvetési fejlesztési alapot nyitnak.

hirado.hu

Feltöltve: 2017.03.01.
Megnézve: 736

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra