HIRDETÉS
HIRDETÉS

Van, aki szerint sokáig kell a töltőn hagyni az okostelefonokat, mások úgy vélik, sohasem szabad teljesen feltölteni, megint mások esküsznek arra, hogy rendszeresen teljesen le kell meríteni. Akkor most mi a teendő?

Az alábbiakban szakértőnk, Krecsmár Csaba training manager, a Huawei Technologies Hungary Kft. munkatársa segít kiigazodni az akkumulátorokkal és az okostelefon töltésével kapcsolatos tévhitek útvesztőiben.

Éjszakára a töltőn hagyhatjuk a telefont?

– A modern telefonok akkujában tulajdonképpen van olyan szabályozó kapcsoló, amely csak addig enged az akkunak áramot felvenni, amíg megtelik az energiaraktára. Mivel azonban ez a funkció nem kötődik standard értékhez, ezért előfordulhat, hogy nem működik, mert hibás a készülék. Ilyenkor tovább töltődik az akkumulátor, felmelegedik, sőt fel is púposodhat. Ezért a telefont le kell venni a töltőről, ha teljesen fel van töltve. Ha mégis rajta szeretnénk hagyni éjszaka a telefont a töltőn, akkor használjunk időkapcsolós konnektort, ami két óra múlva megszakítja az áramellátást. Ez az idő elegendő a legtöbb modern akkunak ahhoz, hogy teljesen feltöltődjön.

Jobb a drága, mint az olcsó?

– A jó töltő intelligens, felismeri, ha a készülék teljesen fel van töltve. Ilyenkor csökkenti a töltési feszültséget. De ez csak akkor működik, ha az akku típusának megfelelő töltőt használunk, ezért érdemes a telefont azzal a töltővel tölteni, amit a gyártó eredetileg adott hozzá. Ez egyébként azért is fontos, mert ha töltés közben meghibásodik a készülék, és bizonyíthatóan nem eredeti töltőt használunk, akkor a gyártó nem tehető felelőssé a kárért – a készülék nem szakszerű használata esetén nem jár a gyártói garancia. Már léteznek olyan okostelefonok is, amelyek figyelmeztetik a tulajdonost, ha nem eredeti töltőt használ. Ez arra az esetre is igaz, amikor a készüléket nem az eredeti kiegészítőivel használjuk. Ha mégis szükséges új kiegészítőt beszereznünk, válasszuk a gyártó termékeit.

Mire jó a gyorstöltő?

– Tulajdonképpen csak a maximális töltőkapacitás 30-70 százalékos tartományában használható igazán. Általában az akku teljes feltöltési idejének 20-30 százalékát spórolhatjuk meg, de léteznek olyan gyorstöltők is, amelyekkel a felére csökkenthetjük a töltési időt. A Huawei P9-nél például 30 percnyi töltéssel akár 10 órányi beszélgetést is kibír az akkumulátor. A Mate 9 szuper gyorstöltője pedig 20 perc alatt tölti fel a készüléket egy egész napos használathoz.

Mi a helyzet a vezeték nélküli töltéssel?

– Ebben az esetben olyan probléma adódhat, hogy túlmelegszik a tekercs, ami az áramot vezeték nélkül felveszi. Az akku helyétől függően átforrósodhat az energiatároló egység is. Emiatt bekapcsolhat a túlmelegedés-védelmi funkció, és az akku már nem vesz fel több áramot, pedig még nincs is teljesen feltöltve.

Jó, ha teljesen lemerítjük a telefont?

– A mostani okostelefonokban lítium-ionos akkuk vannak, ezeknek akár árthat is, ha állandóan teljesen lemerítjük, majd újra feltöltjük őket. Más akkutípusoknál, mint pél­dául a nikkel-fém hibrides, talán beválhat a módszer.

Létezik optimális töltési szint az akkumulátoroknál?

– Az akku működése szempontjából a 40-80 százalékos töltési szint az optimális. Ne legyen soha 20 százalék alatt, és lehetőleg 95 százalék felett se. Fontos: azért, hogy ne kerüljön 20 százalékos határ alá, az okostelefon akkuja már akkor is 0 százalékot mutathat, ha még mintegy 20 százalékos a töltöttsége. Ha megpróbálunk még néhány percet úgy kicsikarni a telefonból, hogy újra és újra bekapcsoljuk, pedig már kikapcsolta magát, akkor károsodhat az akku.

Első használat előtt tovább kell tölteni az akkut?

– Nem. A modern lítium-ion akkumulátorokat az okostelefon gyártója tölti fel.

Igaz, hogy az akku az idő múlásával egyre gyengül?

– Igen. Már mintegy 1000 töltési ciklus után érezhető mértékben gyengébb. Ez az öregedési folyamat elkerülhetetlen, és nem lehet lényegesen lassítani sem. Fontos tudni, hogy a töltési ciklus nem egyenlő a töltőre helyezéssel. A töltési ciklus magába foglal egy komplett töltést és lemerülést 20-tól 95 százalékig.

Ki kell húzni a konnektorból a töltőt, ha éppen nem töltjük a telefont?

– Igen. Bár ezek a készülékek nem sok energiát fogyasztanak, mert csak kis teljesítményűek (legfeljebb 0,5 Watt). Viszont mindig fennáll a veszélye, hogy a töltő egy alkatrésze meghibásodik, és rövidzárlatot okoz.

Grafén a jövő megoldása?

Nemrégiben bemutatták a világ első grafén (egy atom vastagságú grafitfilm) lí­tium-ionos akkumulátorát, amely kétszer olyan hosszú élettartammal bír, mint a hagyományos lítium-ionos áramtároló, és lényegesen gyorsabban is tölt. Az új megoldás emellett

60°C hőmérsékletű környezetben is működik, amely 10°C-kal több, mint a jelenlegi aksik tűréshatára.

blikk

Feltöltve: 2017.02.15.
Megnézve: 773

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra