HIRDETÉS
HIRDETÉS

Majdnem minden elölről kezdődik a vörösiszap-perben, a Győri Ítélőtábla ugyanis hatályon kívül helyezte az elsőfokú döntést. Első fokon mind a tizenöt vádlottat felmentette a bíróság, vagyis egészen mostanáig úgy tűnt, nem lesz felelőse a tíz halálos áldozattal járó katasztrófának. A helyiek abban bíznak, hogy ezek után mégiscsak felelősségre vonnak majd valakit, vagy valakiket.

Ifj. Lominci Zoltán alkotmányjogász az M1 Ma Este című műsorában azt mondta: a másodfokú bíróság ún. kasszációs jogkörét, vagyis az elsőfokú ítéletet hatályon kívül helyező új eljárást elrendelő jogkörét alkalmazta, és fejtette ki.

Általánosságban két típusú szabálytalanságot követhet el egy alapfokú eljáró perbíróság: az egyik, hogy relatív, vagy anyagi jogi szabálysértések következnek be – ezek nem feltétlenül vezetnek hatályon kívül helyezéshez, ám felülbírálatra alkalmas ítéletekről van szó. Ha nem alkalmasak erre, akkor abszolút eljárási szabálysértések következhetnek be. Ilyen lehet az indoklás elmulasztása – erre hivatkozott a Győri Ítélőtábla is – , illetve olyan szabálysértések, melyek elhangzottak az ügyben is – például szakértői vélemények ütköztetésének hiánya, vagy szakértő tanú nem megfelelő alkalmazása – magyarázta az alkotmányjogász.

Hozzátette: az ügyben külön nevesítve lett, hogy egy másik tanácsot jelölnek ki, felmerülhetett, hogy az első fok túlzottan azonosult érzelmileg az üggyel.

Fontos és visszatérő probléma a politika és az igazságszolgáltatás kapcsolata Lomnici Zoltán szerint. Mint mondta, a harmadik fél a társadalom, melynek van értékítélete. Emellett lényeges a politikus, mint magánember értékítélete, illetve az igazságszolgáltatás függetlensége és tevékenysége, mely törvény alapján abban testesül meg, hogy nem utasítható a bíró az ítélkezésében. Ám nem elszigetelve élnek a bírák sem, így eljuthatnak bizonyos hangok az ítészekhez is, de ez nem befolyásolhatja őket az ítélet meghozatalában – fogalmazott.

Többen úgy vélik, hogy nincsen megfelelő szakmai vezetése a bíróságoknak, mások szerint normális és rutinszerű, hogy korrigálják az elsőfokú tanácsok hibáit. Egyes vélemények szerint már az első fokon többtagú tanácsnak kellene eljárni.

Egy biztos, az ítélkezés tekintetében most van lehetősége a másodfok szerint felsorolt szabálytalanságok, hibák kiküszöbölésére az újonnan eljáró tanácsnak – fűzte hozzá Lomnici Zoltán.

hirado.hu

Feltöltve: 2017.02.07.
Megnézve: 972

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra