HIRDETÉS
HIRDETÉS

Elsősorban az Európát érintő migrációs válság, a védelempolitika és a gazdaság kérdéseit vitatják meg csütörtöki csúcstalálkozójukon az Európai Unió állam- és kormányfői Brüsszelben.

A szokásos kétnapos csúcstalálkozó helyett ezúttal csak csütörtökön ülnek majd össze az Európai Unió állam- és kormányfői. A munkaebéd napirendjének első helyén a migráció kérdése szerepel.

Kötelező szétosztás, kötelező szolidaritás?

A résztvevők a tervek szerint áttekintik az EU és Törökország között márciusban létrejött megállapodás végrehajtását, értékelik a bizonyos afrikai országokkal kötött egyezmények terén elért eredményeket és meghatározzák a további munka irányát, illetve megvitatják a közös menekültügyi rendszer reformjának kérdését és azt, hogy a jövőben miként alkalmazzák a felelősségvállalás és a szolidaritás elvét.

A közmédia brüsszeli tudósítója szerint a kvóták kérdése továbbra sem került le a napirendről. A záródokumentum tervezetébe az utolsó pillanatban került be, hogy a menekültek szétosztását fel kell gyorsítani a tagországok között. Ez a kitétel kedd esti változatban még nem szerepelt.

Arról a szlovák javaslatról, miszerint azok az országok, amelyek vonakodnak menekülteket befogadni, másként is kifejezhessék szolidaritását, úgy fest, egyelőre nincs egyetértés. A záródokumentum tervezete úgy fogalmaz “egyes területeken közeledtek az álláspontok” – számolt be róla az M1 aktuális csatornán Baraczka Eszter.

Jó hír lehet magyar szempontból, hogy a konszenzus megteremtése a következő elnökség feladata lesz, ami a tudósító szerint azt jelzi, hogy az EU teljes egyetértésre törekszik, nem pedig többségi szavazásra, és nem próbálják meg erőszakkal átvinni, ahogy az tavaly történt az ideiglenes kvótáknál.

EU-n kívüli táborok létesülnének uniós pénzből, uniós vezetéssel

Biztatóbb a helyzet az Afrikából érkező migránsáradat megfékezésének ügyében. Várhatóan megerősített támogatást ajánlanak majd fel az EU vezetői a líbiai parti őrségnek, és állítólag segítenek Líbiának abban, hogy az országban rekedt menekülteket visszaküldjék oda, ahonnan érkeztek – 38 ezerre becsülik a számukat.

Állítólag már nem csak német, hanem olasz támogatás is áll az Európai Unión kívüli menekülttáborok létrehozása mögött. Baraczka Eszter úgy tudja, a jelenlegi tervek szerint Egyiptomban és Tunéziában létesülnének ilyen táborok uniós pénzből, és uniós vezetéssel.

Terítéken az ukrán válság is

A huszonnyolc tagállami vezetői a szíriai polgárháborúról és az abban való orosz részvételről, illetve az Ukrajnával kötött társulási megállapodásról szóló határozattervezetről fognak egyeztetni, amely az egyezmény ratifikációját hivatott elősegíteni.

Francois Hollande francia elnök és Angela Merkel német kancellár emellett beszámol majd az ukrajnai válság rendezését célzó minszki megállapodások végrehajtásának jelenlegi állásáról.

A biztonság- és védelempolitika nyitja a délutáni munkaülést

Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a tagállami vezetőknek küldött meghívólevelében hangsúlyozta, ezen a területen az európaiaknak az eddiginél nagyobb felelősséget kell vállalniuk, a cél az európai biztonság megerősítése és az állampolgárok védelmének javítása. Hozzátette, fokozni kell a beruházásokat és javítani kell az egymással, illetve a partnerekkel folytatott együttműködést.

Az ülés elején Jens Stoltenberg NATO-főtitkár is részt vesz, akivel értékelik az EU és a NATO júliusi együttes nyilatkozata alapján kidolgozott közös javaslatok végrehajtását.

Gazdaság és a társadalmi fejlődés

A következő napirendi pont a gazdaság és a társadalmi fejlődés kérdése: ezzel kapcsolatban áttekintik majd az Európai Stratégiai Beruházási Alap kiterjesztésére vonatkozó javaslatot, az egységes piaci stratégiákat, a fiatalkori munkanélküliség elleni küzdelem állását.

Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnöke megosztja a résztvevőkkel a gazdasági fellendüléssel és kilátásokkal kapcsolatos meglátásait.

Vacsora a britek nélkül

A munkavacsorán már csak az Egyesült Királyság európai uniós kilépése (Brexit) után bennmaradó huszonhét tagállam vezetői vesznek majd részt, hogy informális tanácskozásukon a britek kilépésének következményeiről és a kiválási folyamatról egyeztessenek.

Mint Donald Tusk a meghívólevelében írta, a cél az, hogy “megállapodásra jussunk belső szervezeti rendünkről és eljárásainkról, és ily módon készen álljunk a Brexit-tárgyalásokra”.

A brit lakosság többsége idén júniusban népszavazáson döntött arról, hogy országuk lépjen ki az unióból; az erről szóló tárgyalások még nem kezdődtek meg, így az Egyesült Királyság hivatalosan még teljes jogú tagja az uniónak. Theresa May brit kormányfő jövő tavaszra ígéri a kilépési tárgyalások megkezdését.

hirado.hu

Feltöltve: 2016.12.15.
Megnézve: 1240

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra