HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > AKTUÁLIS > Bizalmat is, kritikát is kapott Magyarország az OECD-től

t: 292

Bizalmat is, kritikát is kapott Magyarország az OECD-től

Bár továbbra is nagy a magyar gazdaság fejlődésébe vetett bizalom, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) Párizsban kedden megtartott közgyűlésének résztvevői kritikusan szóltak a költségvetési politika hitelességéről - mondta a helyszínen tartózkodó Kóka János gazdasági miniszter telefonon az MTI-nek.


A miniszter hozzátette: a jelenlévő miniszterek informálisan elmondták, hogy a Magyarország gazdasági fejlődésébe vetett bizalom továbbra is nagy, ám kiemelték a költségvetési politika hitelességének kérdését. "Ezt az utóbbi hat évben sikerült aláásnunk" - mondta Kóka János. Az OECD tavaszi gazdasági prognózisával kapcsolatban a miniszter úgy fogalmazott, hogy erős gazdasági növekedést jelez, de felhívja a figyelmet a költségvetési problémákra.

A jelentés szerint Magyarország csak akkor kerülheti el a "durva földet érést" és a pénzügyi turbulenciát, ha az új kormány reális költségvetési célokat tűz ki, és azokat azonnal és következetesen végrehajtja. A szakértők szerint a fő kockázat az, hogy a költségvetési politika mindinkább hitelét veszti. Sok függ attól, hogyan értékeli a piac az új kormány költségvetési pozícióját.

Kóka János elmondta, hogy a küldöttek a közgyűlésen a Magyarországéihoz hasonló problémákról számoltak be. Az országok a strukturális reformok szükségességéről, a növekedés, a versenyképesség és a jóléti társadalom konfliktusairól, a globalizáció és a fenntartható-fejlődés kérdéseiről folytattak eszmecserét. Az gazdaságok többsége gyorsuló növekedés mellett magas államháztartási és folyó fizetési mérleg hiányokkal, magas energiaárakkal és magas kamatokkal küzd.

A miniszter kiemelte: három év alatt az olaj ára 20 dollárról 70 dollára nőtt, és egy ilyen mértékű emelkedésnek már komoly növekedést gátló, inflatorikus hatása lehet. Kóka János elmondta: az államok a jóléti struktúra kiépítése és fenntartása érdekében általában túlköltekeztek. Az OECD-országok átlagosan az egymást követő negyedik évben lépték túl a GDP-arányos 3 százalékos államháztartási hiányt. "Ez nem ad nekünk felmentést, hiszen Magyarország is ebben a helyzetben van, de mi nem különcként próbálunk meg deficitet csökkenteni és strukturális reformokat véghezvinni, hanem mintát kellene adnunk ezeknek az országoknak" - fogalmazott a gazdasági tárca vezetője.

A miniszter beszámolt arról is, hogy a párizsi tartózkodása alatt az amerikai energiaügyi minisztérium kezdeményezésére energetikai, energiabiztonsági megbeszélést tartottak öt európai ország, Magyarország, Lengyelország, Finnország, Portugália és Szlovákia, valamint az Egyesült Államok részvételével. A megbeszélésen egyebek mellett az alternatív energiaszállítási útvonalak kiépítéséről volt a szó. "A tárgyaláson kifejeztem szándékomat a transz-atlanti energiabiztonsági együttműködés továbbfolytatására" - mondta.

A miniszter találkozott a cseh miniszterelnök-helyettessel is, akivel arról tárgyalt, hogyan lehetne a versenyképesség javítása érdekében összehangolni a befektetés-ösztönzési politikákat. "Abból indulok ki, hogy a nálunk befektetési lehetőségeket kereső vállalkozások nagy része akkor is befektetne, ha sokkal kevesebb pénzzel támogatnánk őket. Játékelméleti probléma, hogy mindig felnyomjuk egymás árait" - mondta. A cseh miniszter nyitott volt a felvetésre, ha feláll az új cseh kormány, megkezdik a tárgyalásokat - tette hozzá Kóka János. Korábban a szlovák miniszterelnök-helyettessel folytatott Kóka János ezzel kapcsolatban tárgyalásokat.

hirado

2006.05.23. 18:22

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek