
Folytatták a Vir szigetén lévő, engedély nélküli tengerparti ingatlanok, köztük két magyar tulajdonú nyaraló bontását csütörtökön a horvát hatóságok - közölte az MTI-vel délelőtt a helyszínről Dunai Péter zágrábi magyar konzul.
Mint mondta, "nem sikerült elérni, hogy leállítsák a munkálatokat, szerelik ki a klímákat és a bojlereket a lakásokból," miközben a tulajdonosok a rendőri biztosítás miatt nem tudják megközelíteni a helyszínt a kicsiny adriai szigeten. "A tulajdonosok képviselői vannak itt. Jelenleg az egyik háznál folyik a kerítés bontása, a második háznál már valamennyi bútort kipakolták" - tájékoztatott a helyszínről Dunai.
A konzul tudomása szerint szerdán csak egy magyar tulajdonú házat bontottak le. Hogy más nemzetiségű tulajdonosok házaiból hányat bontottak el, erről nem rendelkezik információval. A magyar diplomaták még mindig tárgyalásban vannak egy esetleges haladékról. "Különös tekintettel arra, hogy szeretnénk azt a lehetőséget kimunkálni, hogy a magyar emberek a saját ingóságaikat maguk szállíthassák el" - mondta.
A Hina horvát hírügynökség szerdán, a bontás első napján arról számolt be, hogy a horvát környezetvédelmi minisztérium emberei estig négy épülőfélben lévő tengerparti villát, köztük két magyar tulajdonút bontottak le a szigeten. A hatósági bontási határozat továbbra is csak arra a 48 ingatlanra vonatkozik, amely a 70 méteres part menti sávban épült fel, egy 2004-ben született horvát törvény tilalma ellenére. Ezek közül 18 van magyar tulajdonban, horvát lapok értesülése szerint az érintettek között van a magyar elit néhány tagja is.
A Pag szigetéhez közel eső piciny szigeten összesen közel tízezer lakóingatlant építtettek fel, illetve adtak el a beruházók engedély nélkül. Döntő többségüket azonban a horvát kormány hajlandó utólag engedélyeztetni. A sziget egészén néhány száz ingatlan került magyar tulajdonba.
A Jutarnji List című horvát napilap internetes oldala szerda este a horvát környezetvédelmi minisztériumra hivatkozva cáfolta a magyar tulajdonosok szóvivőjének, Vass Krisztinának azt a közlését, miszerint Mohai László magyar nagykövet megállapodásra jutott volna a tárcával arról, hogy a már lakott házakat nem bontják el.
Zoran Randelovic, a szigeten érintett egyik beruházó, az eszéki Barakuda cég jogi képviselője a Slobodna Dalmacija című napilapnak elmondta, hogy az illetékes közigazgatási bíróságnál panaszt emeltek a már zajló bontás ellen, annak azonnali felfüggesztését kérve. A cég képviselője a lap internetes oldalán mintegy a bontási határozat elleni érvként hozta fel, hogy viri ingatlanok elektromos hálózatra való bekötését annak idején az állami szolgáltató vállalattal végeztették el, s akkor nem emeltek semmilyen kifogást a bekötés ellen.
A Slobodna Dalmacija megszólaltatta Ritecz Miklóst, a zágrábi magyar nagykövetség első beosztottját, aki reményét fejezte ki, hogy a horvát hatóságok nem tesznek különbséget a bontásnál a tulajdonosok állampolgársága alapján.
A Külügyminisztérium csütörtökön arra kérte a zágrábi magyar nagykövetet, szóbeli jegyzék formájában kérje meg a horvát felet, adjon tájékoztatást arról, mi a jogi alapja annak az eljárásnak, amelyben a horvátországi Vir szigetén illegálissá nyilvánított magyar tulajdonú ingatlanokat kezdtek bontani.
Az érintett magyar tulajdonosok úgy gondolják, jogilag nem tisztázott a helyzet - mondta Gémesi Ferenc helyettes külügyi államtitkár csütörtökön Budapesten újságíróknak.
Kiemelte: tisztázni kell, mely ingatlanok tartoznak a bontási döntés hatálya alá, ezek tekintetében megtörtént-e a teljes körű jogi eljárás, volt-e lehetőség a fellebbezésre. Gémesi Ferenc reményét fejezte ki, hogy a horvát hatóságok legalább addig haladékot adnak a bontás folytatására, amíg az ingóságok kérdésében a tulajdonosok rendelkezni tudnak.
hirado
2006.05.18. 15:43