HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > AKTUÁLIS > Horvátországban markológépekkel tarolták le a magyarok házait (Nézze meg a képeket a dózerolásról!)

t: 329

Horvátországban markológépekkel tarolták le a magyarok házait (Nézze meg a képeket a dózerolásról!)

A magyar elit képviselői is ott vannak a horvát hatóságok által bontásra ítélt Vir szigeti házak tulajdonosai között - tudta meg a Vecernji List című horvát napilap.

A lap internetes oldala szerdán idézte az érdekelt Barakuda beruházó cég képviselőjét, Zoran Randelovicot és Kristian Kapovic járási vezetőt is, akik szerint a magyar érintettek eddig összesen több mint tízmillió eurót ruháztak be az adriai-tengeri szigeten.

A Barakuda képviselője azt mondta a Vecernji Listnek, hogy Vir szigeti építkezéseik már 2002 júliusában megkezdődtek, és 2004 júliusában nagyrészt be is fejeződtek, miközben a bontási határozat alapjául szolgáló jogszabály csak 2004 szeptemberében született meg.

A horvát lap honlapján mutatott fényképek tanúsága szerint a hatóságok csak a befejezetlen nyaralókat dózeroltatják el. Magyar tulajdonú illegális építkezések már korábban is előfordultak az Adriai-tenger horvátországi részén - mondta el az MTI-nek szerdán Mohai László zágrábi magyar nagykövet.

A téma már legalább másfél-két éve napirenden van, óriási probléma Horvátország-szerte, s Marina Matulovic Dropulica környezetvédelmi és építésügyi miniszter asszony hírnevet szerzett magának az illegális ingatlanépítkezések elleni kemény fellépéssel, a bontásra ítélt épületek ledózeroltatásával.

A kormány részéről Horvátország jogállamiságát hangsúlyozzák, s azt, hogy a jogtalan építési tevékenység eredményét nem tűrik el. Magyarország számára ugyanakkor feszültséget és kellemetlenséget okoz - mondta a nagykövet. "Amit mi a diplomácia eszközeivel tehettünk, azt folyamatosan megtettük, itt (Vir vonatkozásában) annyit tudok, hogy a tulajdonosok már egy-két hónappal ezelőtt ügyvédet fogadtak, amikor a bontási határozatokat megkapták."

A nagykövet nem biztos abban, hogy a tulajdonosok tisztában voltak azzal, hogy ingatlanjaik engedély nélkül épültek. Döntő részük közvetítőn keresztül vette meg ingatlanát. "Én azt hiszem, hogy a konstrukció a következő: magyar befektetők alapítanak céget Horvátországban, ez a jogilag horvát cég pedig építési és egyéb telkeket vásárol, és mint ilyen, beruház."

Az így felépült apartmanokat és ingatlanokat eladták magyar állampolgároknak, akik abszolút jóhiszeműen jártak el ebben a dologban. "Ilyen sajnos, úgy tűnik, rengeteg van, Magyarországon több cég is hirdet horvátországi ingatlanokat, teljes körű ügyintézéssel".

"Ugyanakkor hosszú ideje tapasztaljuk azt, hogy legalábbis rendkívül lassú az ügyintézés a külföldiek ingatlanvásárlásának engedélyezése folyamatában. Az a kérdés, hogy a jóhiszemű emberek, akik befektettek, pontosan mivel voltak tisztában - én tartok tőle, hogy néhány lényeges feltétellel nem" - tette hozzá.

A nagykövet szerint a külföldinek, ha Horvátországban ingatlant akar szerezni, akkor a horvát külügyminisztériumhoz kell benyújtania az ingatlanvásárlás engedélyezésére vonatkozó kérelmet, de a külügyi tárca gyakorlatilag csak postás szerepet tölt be: megkérdezi a helyi önkormányzatot, hogy nem keletkezik-e valamilyen fontos érdeksérelem a tulajdonszerzésből, utána pedig az igazságügyi minisztériumot, hogy van-e bármilyen kifogása. Végül a külügyminisztériumon keresztül adják ki az engedélyt. Mindez azonban nagyon lassan megy. A nagykövetet nem lepné meg, ha sokan az eljárás lassúsága miatt engedély nélkül is megkezdenék az építkezést, miután azt tapasztalják, hogy a kijelölt törvényes út nem járható, vagy nagyon nehézkes, és egyébként úgy látják, hogy nem követnek el nagy hibát, hogyha a későbbi elrendeződés reményében belevágnak az építkezésbe.

hirado

2006.05.17. 18:20

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A HÍR KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb hirek