Több millió forintot nem kaptak meg a gazdák
Hétfőn hajnalban indultak Budapest felé és este tíz óra körül érkeztek meg azok a gazdák, akik az október óta elmaradt agrártámogatások kifizetését követelik. A Felvonulási térre érkező traktorosok konvojait órákon át várták budapesti tüntetők. A gazdák el vannak szánva, hogy addig maradnak, amíg nem teljesítik követeléseiket. "Márciusban el kell kezdeni dolgozni, és ezeknek az embereknek nincs pénzük" - mondják az [origo] tudósítójának.
"Addig innen nem megyünk el, amíg nem érjük el a céljainkat!" - mondja Mudruly Gusztáv gazda az [origo]-nak. A bőcsi gazda növénytermesztéssel foglalkozik, hatmillió forintos támogatást nem kapott meg október óta. "Nem tudom, mikor egyeznek meg, a nagynéni itt lakik, addig nála alszom" - mondta. A Magyar Gazdakörök Szövetsége és a többi szervezet nem tudott szállást szerezni a tüntetőknek, a legtöbben rokonoknál alszanak a vasárnapig tervezett demonstráció ideje alatt.
"Ezek nem a magyarság érdekeit nézik. Nem igaz, hogy hibásan töltöttük ki az igénylőlapokat, azért nem kapunk pénzt, mert hibásan küldték ki őket. A kormány csak hazudik, húzza az időt" - mondja Mudruly Gusztáv.
A tüntetők nagyon bíznak a sikerben. "Különben nem lennénk itt" - mondják. Czifra István, aki Püspökabonyból érkezett, öt óra alatt ért Budapestre. "A fiamnál fogok aludni. Aki közel lakik, hazamegy, aztán váltjuk egymást az egy hét alatt" - mondja. Czifra István határidő előtt, szeptemberben adta le a támogatást igénylő papírokat, januárban azonban mindössze hétszáz ezer forintot kapott. Szerinte a legtöbb tüntetőnek, akinek nagy földje van, több millió forintot nem fizettek ki.
Nagy István és a többi Miskolc mellől érkezett traktoros elmeséli, hogy voltak torlódások az utakon, de nagyobb vita nem volt ebből. "De a rendőrök megvárakoztattak, mielőtt bejöttünk a városba" - mondja. A rendőrség ugyanis végig biztosította a traktor-konvojok útját, Pest megye határán azonban késett a váltás. Emiatt egy órás késéssel engedték be a városba a tüntetőket. A miskolciak egy parókián kaptak szállást a demonstráció idejére. "Apácákkal fogunk aludni" - mesélik.
A szervezők szerint akit vártak, azoknak "98 százaléka eljött", vagy úton van a Felvonulási térre. Egy budapesti férfi szerint a kormány "rabló egy banda, mindent elmondanak, hogy leállítsák a tüntetést". "Ezektől az emberektől elvették a pénzüket, ők adják a kenyeret ebben az országban. Márciusban el kellene kezdeni a munkákat, de nincs pénzük rá" - teszi hozzá.
A térre várt ezer traktoros tüntető hétfő éjszaka érkezik meg. Kedden délben a Kossuth térre terveznek demonstrációt, ahol átadják petíciójukat a földművelési miniszternek. A demonstráció további menetéről a tüntetők egyelőre nem tudnak semmit.
Torlódást okoztak a fővárosba tartó traktorok
Hétfő reggel 7 órakor megkezdődött a többnaposra tervezett országos gazdademonstráció, amelynek első napján a gazdák munkagépekkel vonulnak Budapestre. A főváros környékén kijelölt gyülekezési helyekre (Kistarcsára, Ráckevére, Biatorbágyra, Monorra, Pilisborosjenőre) várhatóan este hét és kilenc között érkeznek meg a demonstráció résztvevői, ahonnan nyolc óra után rendőri kísérettel vonulnak majd a Felvonulási térre - közölte az [origo]-val Török Zoltán, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) alezredese. Török elmondta: várhataón több mint ezer munkagép érkezik Budapestre, jelenleg 400 gép van úton.
Torlódás és viták a rendőrökkel
A fővárosba tartó gazdák traktorjaikkal több helyen torlódásokat okoztak az utakon. A konvojok rendőri felvezetéssel haladnak Budapest felé. Torlódásokat főleg Komárom-Esztergom megyében alakultak ki a kijelölt gyülekezési pontok környékén.
A reggeli órákban előfordult, hogy a biztosítást végző rendőrök megnézték a főváros felé vonuló mezőgazdasági munkagépek műszaki állapotát, szondáztak, okmányokat ellenőriztek. Garamvölgy László, az ORFK szóvivője szerint nem követtek el szabálysértést azok a rendőrök, akik a Budapestre tartó gazdákat és mezőgazdasági járműveiket ellenőrizték, de mivel a gazdák ezt atrocitásnak tekintették, a rendőrség más módon gondoskodik a biztonságról.
"A közlekedési szabályok megtartása alól nem ment fel senkit, hogy demonstrál és konvojban vesz részt. Attól a pillanattól kezdve, hogy a rendőr felvezeti a konvojt, átveszi a felelősséget, így ha ilyen időjárási- és útviszonyok mellett az egyik jármű kicsúszik a konvojból és balesetet okoz, azért a rendőr felelős" - mondta Garamvölgyi.
A gazdák a tervek szerint a Felvonulási téren hagyják majd a járműveiket, és kedden négy traktorral vonulnak a Kossuth térre. Az Országgyűlés előtt kedden délben gazdagyűlést tartanak, ahol követeléseiket petíció formában átadják a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszternek és a miniszterelnöknek. A gazdák a demonstrációval a földalapú, valamint más európai és hazai támogatások kifizetésének az elmaradására akarják felhívni a kormány figyelmét, valamit követelik a pénzek azonnali kifizetését. A gazdáknak járó támogatásokat ugyanis már tavaly októbertől el kellett volna kezdeni folyósítani.
Batiz: A hibás igénylések miatt késik a kifizetés
Batiz András kormányszóvivő szerint a kormány számára nem ismert pontosan, mit akarnak elérni a gazdaszervezetek A szóvivő valószínűsítette, hogy belpolitikai szándék húzódik meg a tüntetés mögött, mivel a szervezésben ellenzéki képviselők, szállásfoglalásokban pedig a MIÉP is segédkezett. "Talán jobb lett volna, ha a gazdák előbb átnyújtják a kormánynak követeléseiket, és aztán tárgyalóasztalhoz ülnek, mint hogy rögtön az egész hetes demonstráció eszközéhez nyúlnak" - mondta Batiz András.
"Ha nem hibás minden negyedik benyújtott igény, akkor már tavaly ki lehetett volna fizetni a támogatások 80 százalékát" - mondta Batiz András. A kormányszóvivő szerint a kormány elszámol a gazdákkal a törvényes határidőig. Február végéig a problémamentes esetekben legalább 160 ezer ügyfél kapja meg a pénzét. "Április 30-ra, a törvényesen előírt határidőre, 96 százalékban teljesítjük a támogatások kifizetését, ez 73 milliárd forintot jelent" - ígérte Batiz.
A megmozdulásban 15 gazdaszervezet vesz részt, köztük a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz), a Magyar Mező- és Erdőgazdasági Érdekképviseleti Tanács (MAÉT) tíz tagszervezete, továbbá a Magyar Parasztszövetség, a Magyar Erdőgazdasági Szövetség, valamint a Magyar Középbirtokosok Szövetsége.
Kétmillió ember sorsa függ a demonstrációtól
Több civil szervezet szolidaritási nyilatkozatot adott ki hétfőn, amelyben kifejezik együttérzésüket a Budapestre érkező gazdákkal. A szervezetek között található a Biokultúra Egyesület, a Fauna Egyesület, a Független Ökológiai Központ, a Hangya Szövetkezetek, a Levegő Munkacsoport, a Professzorok Batthyány Köre, a Védegylet, a Vidék Parlamentje, valamint a Zöld Akció Egyesület. A szolidáris civil szervezetek szerint közel kétmillió ember sorsa függ a mostani gazdademonstráció sikerén.
Hétfő délelőtt Borsodból, Hajdú-Biharból, Pest, Nógrád, Jász-Nagykun-Szolnok, Veszprém, Csongrád, Vas, Győr-Moson-Sopron, Baranya, Somogy és Tolna megyéből már elindultak a megmozdulás résztvevői. Hevesből és Békésből a délelőtt folyamán, Fejérből délután, Szabolcs-Szatmár-Beregből csak kedden indulnak útnak az agrárdemonstráció résztvevői. Veszprémből a többség ugyancsak kedden kerekedik útnak.
[LHP.HU]
2005.02.22. 02:03