Nem ellenségek
A héten elmondott országértékelő beszédek ürügyén egymás után adott interjút Magyarország korábbi és jelenlegi miniszterelnöke vasárnap este Friderikusz Sándornak, a Szólás Szabadsága című műsorban. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök parlamenti, és Orbán Viktor Fidesz-elnök körcsarnokbeli beszéde mellett szóba került a két politikus egymás közti viszonya, és politikai terveik is. Mindkét politikus beszélt arról, hogy milyen hibákat követtek el korábban.
Az évértékelésekről
Hétfőn Gyurcsány Ferenc a parlament első idei ülésén értékelte a 2004-es évet, és beszélt a kormány terveiről. Orbán Viktor szerdán egy sportcsarnokban tartott évértekelést a Magyar Polgári Egyesület felkérésére.
Orbán Viktor szerint a két évértékelés két különböző műfaj volt, hiszen Gyurcsány Ferencnek kötöttebb körülmények között kellett szólnia. "Mindkettő gyümölcs, de az egyik körte a másik meg alma." Orbán egy csarnok közepén sétálgatva, két kérdező segítségével tartotta évértékelését. "Nem akartam a nagyfejű, illetékes elvtárs lenni" - mondta e szokatlan szónoki formáról. Azt szerette volna elérni, hogy hallgatóságával kialakuljon egy közös érzés.
Gyurcsány Ferenc úgy érzi, hogy tartalmilag az ő beszéde volt a jobb, mert ő a jövőről, míg Orbán a múltról beszélt. Orbán beszédét "igazi showműsor"-nak mondta, míg sajátjáról azt gondolja, hogy talán túl hosszú és száraz volt.
A másikról
A két politikusok egyetértett abban, hogy nem tekintik ellenségnek egymást.
Orbán szerint vetélytársak is csak akkor lesznek, ha elkezdődik a következő választási kampány. Szerint "Ráérünk akkor megbirkózni". A Fidesz elnöke szerint az ellenzéknek is érdeke, hogy a mindenkori miniszterelnök sikeres legyen, mert ez jelenti az ország sikerességét. Így ő őszintén kíván sok sikert Gyurcsánynak. Szerinte meg kell várni, hogy Gyurcsány Ferenc milyen döntéseket hoz majd. "Fegyelmeztem magam, hogy ne mondjak róla rögtön véleményt. Ki kell várni, hogy a szavak után milyen tettek következnek. Ez jár neki." Mint mondta, jól emlékszik rá a rendszerváltás előtti időszakból, amikor ő a Fideszt, Gyurcsány pedig a KISZ-t képviselte vitafórumokon.
Gyurcsány szerint Orbán Viktor a mögötte álló politika miatt számít riválisnak. "Valóban alternatív irányvonalakat képviselünk. (...) Amit most képvisel, azt rossznak tartom." Gyurcsány nem tartotta hitelesnek Orbán jókívánságait, mert szerinte "nem lehet egyszerre drukkolni és a vészcsengőt nyomni". Ezzel arra utalt, hogy az ellenzék egyik legfontosabb témája, hogy a kormány tönkreteszi az ország gazdaságát.
Saját hibáikról
Gyurcsány Ferenc elismerte, hogy az utóbbi időben többször is rosszul fogalmazott. Pocsék napnak nevezte, amikor egy napon terroristázta le a szaúdi focistákat és üzente Orbánnak, hogy fogja be a száját. A miniszterelnök szerint "Ilyenkor azt kell mondani, hogy elnézést, és tovább kell menni". Mint mondta a kérdéses mondatokat dekoncentráltan, a vele szimpatizáló hallgatóság kiszolgálásáért vetette oda. Friderikusz kérdésére, hogy szellemesnek tartja-e magát, azt mondta, hogy "Nem vagyok egy savanyú pofa". Gyurcsány azt is elmondta, hogy utólag már bánja, hogy nem engedték be a pártelnökök találkozójára a Fidesz váratlanul megjelent szakértőit. "Azt mondtam utána, hogy micsoda buták vagyunk! Felültem egy csapdának." A miniszterelnök szerint régi rossz reflex, hogy a politikai ellenfelek ok nélkül is tartanak egymástól.
A 2002-es választási vereség okairól Orbán azt mondta, hogy az lehetett a baj, hogy kormányzása idején túl sok mindenről akarták meggyőzni az embereket, és a sok változástól sokan megijedtek. "Akinek a demokrácia bizonytalanságot hozott, annak 1998-ra elege volt a változásokból. (...) Kevés időt hagytunk arra, hogy meghallgassuk az embereket." Orbán szerint ha újra kormányra kerülnek, akkor többet kell figyelni az emberekre, és kevesebb energiát fordítani a meggyőzésükre. Orbán arról is beszélt, hogyan élte meg a 2002-es vereséget. Mint mondta, még nem tudja, hogy kiheverte-e, "de az biztos, hogy már tapasztalattá szelídült". "El tudtuk fogadni" - tette hozzá később, kiemelve, hogy a tanulságok levonása nagyon fontos és "meg kell érteni, hogy mi történt, és mit kell másképp tenni".
A jó kormányzásról
A szerintük hamis vádakról
Gyurcsány Ferenc szerint méltatlanul vádolják, hogy túl sokat beszél, de semmit sem tesz. "Az ellenzéknek kezdetben komoly zavart okozott a politikai offenzívám. Erre találták ki válaszul, hogy csak dumálok." Gyurcsány emlékeztetett, hogy kormányzása óta tettek is követték ígéreteit, példaként hozta fel a személyi jövedelemadó középső kulcsának eltörlését és a fészekrakó program elindítását. A kezdeti határozott nyilatkozataira azért volt szükség szerinte, mert "Nyáron nem volt könnyű a helyzet, úgy tűnt, hogy eltűnt a politikai lendület." Ekkor a beszéd politikai tett volt a miniszterelnök szerint, amellyel vissza lehetett adni a hitet az embereknek. Gyurcsány szerint igaztalan az ellenzéknek az a vádja is, hogy a gazdaság válságban van. "A magyar gazdaság nagyon erős és megy a maga útján. Négy százalékkal növekszik a gazdaság, növekednek a jövedelmek, és alacsony az infláció. Csak az egyensúlyi mutatóval van baj, de lassan ez is helyre fog állni."
Orbán szerint nem baj, hogy nem szólalt fel egyszer sem ebben a ciklusban a parlamentben. Emlékeztetett, hogy a másik két volt miniszterelnök, Horn Gyula és Medgyessy Péter sem szólaltak fel az utóbbi időben. "Magyarországon parlamenti demokrácia van. Én ebből a demokráciára teszem a hangsúlyt." - mondta, amikor arról beszélt, hogy a munkájának nem feltétlenül a parlamenti üldögélés a célja, hanem hogy járja az országot, és találkozzon az emberekkel. Orbán a parlamenti meddő vitákba nem szívesen megy bele. Azt várja, hogy reális esélye legyen annak, hogy beszédével átlendítheti a túloldal véleményét is.
Orbán úgy érzi, hogy 1989 óta őt bántják a legtöbbet a magyar politikában. "Egyfolytában támadnak" - fogalmazott. Szerinte a támadások különösen 1993-94 körültől sűrűsödtek meg, amikor eldőlt, hogy a Fidesz nem a baloldalhoz csapódik, hanem "az MDF romjain újjászervezi a polgári-nemzeti közösséget".
Orbánt bántotta, hogy az utóbbi időben sok helyen arról írtak, hogy kezd kikopni a politikából. "Mintha félig meghalt öregember, vagy a saját öregapám volnék" - utalt arra, hogy esetleges visszavonulásáról is sok szó esett. "Talán kevesebbet szerepeltem, de sokat dolgoztam" - mondta az elmúlt időszakról.
Orbán: "Túl vagyok a politikán"
Orbán Viktor azt mondta a miniszterelnökségről, hogy "úgy érzem, ehhez értek". Szerinte ez is egy szakma, és ért ahhoz, hogy megszervezze egy ország életét. "Ez egy szakma, szeretem, szívesen csinálom, és ha megbíznak vele, akkor elvállalom." Szerinte arra van szükség, hogy az országban élő tízmillió szabad ember elhiggye, hogy vannak közös céljaik. Míg 1990-ben még mindenki úgy érezte, hogy benne van a dolgok alakulásában, addig mára ez az érzés kikopott. Orbánnak többek között az a célja, hogy ezt az életérzést megint átéljék az emberek.
Mint mondta 1998-2002 közti kormányzása idején "Biztos, hogy más íze volta dolgoknak, más világ volt, még ha nem is ízlett ez mindenkinek. Más volt Magyarország, mint bármikor az előző két évtizedben." Ha most hatalomra jutna, akkor az első héten az alábbi ötpontos programot teljesítené: a fölöslegesen elfolyó pénzek csatornáját berekesztené; elkezdené visszaállítani az emberek magukba vetett hitét; visszafizetné az Apeh ÁFA-tartozását a vállalkozóknak; kifizetné a gazdáknak járó támogatásokat; és megkezdené a Nemzeti Petíció követeléseinek végrehajtását.
Azt mondta, hogy ha pártja 2006-ban vesztene, akkor is szívesen politizálna tovább, akár alacsonyabb pozícióban is: "Nem kell mindig az első sorban állni" - fogalmazott. Azt is mondta, hogy "Bizonyos szempontból túl vagyok a politikán. Amit csinálok, az több a politikánál." Orbán szerint az emberek és a politika világa között új kapcsolatot kell kialakítani, és most ezzel foglalkozik. Ezt szolgálja majd a Nemzeti Konzultációs Tanács, amit hamarosan megalakít. Ennek keretében valamilyen formában mindenkinek lehetőséget akar adni, hogy üzenni tudjon, hogy milyen változásokat szeretne 2006-tól. Ezt nem a Fidesz keretei között szervezi, hanem tágabb térben, inkább személyéhez és nem a pártpolitikához kapcsolódva akarja megvalósítani.
Gyurcsány: "Felejtsétek el a kormányt emberek!"
Gyurcsány Ferenc szerint a 2001 és 2003 közti politika okozta a mostani gazdasági bajokat. Szerinte a Fidesz-kormány végét és a Medgyessy-kormány elejét hasonlóan elhibázott döntések jellemezték. Ez az időszak a "majd a kormány ad pénzt" politikája volt, amikor a kormányok több pénzt adtak az embereknek, mint azt a gazdaság versenyképessége indokolta volna. Ez pedig lelassította az ország fejlődését.
Gyurcsány szerint a bátor embereknek kell a középpontba kerülniük, mert a küzdelem és a versengés viszi előre az országot. A Kádár-korszak letűnt idejéhez hasonlította a Fidesz politikáját, mert azt hirdeti, hogy majd az ő kormányuk segít rajtuk. Gyurcsány szerint el kell felejteni, hogy minden bajra a kormánytól várjanak megoldást az emberek. "Csak a verseny van. A kormánynak abban kell segítenie, hogy ebben a versenyben az emberek jobbak legyenek." - fogalmazott. "Vannak sokan, akiknek segíteni kell, de a tehetségtől és a kezdeményezéstől jut előbbre az ország, nem pedig az elosztástól." Ezért az osztogatáson, juttatásokon alapuló politikát elvetette a miniszterelnök. "Nem hiszem azt, hogy én fogom megváltoztatni Magyarországot. Csak egy vagyok a többiek közül" - mondta azzal kapcsolatban, hogy miben érzi magát másnak, mint Orbán Viktor.
[LHP.HU]
2005.02.21. 08:50