
Gyurcsány 55-65 mandátumra számít
A miniszterelnök szerint sokkal nyugodtabb volt a két választási forduló közötti kampány, mint négy éve. A kormányfő 55-65 koalíciós mandátumra számít a még nyitva levő 110 egyéni választókörzetből.
Gyurcsány Ferenc erről vasárnap este nyilatkozott amikor megérkezett az MSZP székházába.
A politikus szerint négy évvel ezelőtt "sokkal lázasabb állapotban volt az ország".
Az alacsonyabb részvétel kapcsán a miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy szerinte az első fordulós eredmény arányaihoz képest nem lesz lényeges változás.
Deutsch-Für Tamás megkeresné az alacsonyabb részvétel okait
A Fidesz kommunikációs vezetője szerint a választás után érdemes lenne megvizsgálni, miért volt a második fordulós részvétel 1998-hoz és 2002-höz képest alacsonyabb. Az okokat már csak azért is érdemes megkeresni, mert mindkét nagy párt azért is kampányolt, hogy minél többen voksoljanak vasárnap - mondta Deutsch-Für Tamás vasárnap este. Kudarcnak azonban semmiképpen sem lehet nevezni a részvételi adatokat - tette hozzá.
Aki elment szavazni, erősítette a demokráciát - mondta a fideszes politikus. Deutsch-Für Tamás a közvélemény-kutatók 7 órakor kiadott eredménybecsléseit nem kommentálta. Csak annyit mondott azokról, hogy a második fordulóban gyorsabban számlálják majd össze a szavazatokat az elsőhöz képest, így akár másfél óra múlva meg lehetnek a nem hivatalos végeredmények. A Fidesz bizakodó abból a szempontból, hogy a 110 nyitva lévő mandátumból legalább 70-et megszerezhet még - mondta.
Az SZDSZ szerint nem tudni, kinek kedvez a részvételi arány
Horn Gábor szerint nincs kormányváltó hangulat, szerinte ezt igazolják a részvételi adatok is. Az SZDSZ kampányfőnöke ezt arra reagálva jelentette ki, hogy a fél hatkor regisztrált részvételi adatok szerint 4 százalékkal kevesebben mentek voksolni, mint április 9-én. Négy évvel ezelőtti a második fordulóban többen járultak az urnákhoz, mint az első körben, ám a politikus szerint ez az akkori rendhagyó módon felkorbácsolt politikai hangulatnak volt köszönhető.
Ez a részvételi egyáltalán nem alacsony, de azt még nem lehet megítélni, hogy ez kinek kedvez - közölte Horn Gábor. Mint mondta, az MSZP szavazói fegyelmezettebbek, ám a Fidesz is jól tudja mozgósítani szimpatizánsait. Szerinte a második fordulóban távolmaradók a bizonytalanok táborából kerültek ki. A viszonylag magas fővárosi részvételi aránnyal kapcsolatban Horn kijelentette: egyelőre nem tudja megjósolni, hogy a liberálisok három budapesti jelöltjét ez segíti-e.
MDF: nem tudni, melyik tábor szavazói maradtak otthon
Egyelőre nem tudni, hogy melyik pártnak kedvez az első fordulónál valamivel alacsonyabb részvételi arány - jelentette ki az MDF elnökhelyettese arra reagálva, hogy most vasárnap a fél 6-kor közzétett adatok szerint 4 százalékkal kevesebben mentek el szavazni, mint április 9-én. Hock Zoltán elmondta, álláspontja szerint hasonlóan az első fordulóhoz, sem a Fidesznek, sem az MSZP-nek nem sikerült abban az arányban mozgósítania a szavazókat, ahogy szerették volna.
Hock Zoltán közölte, a részvételi arány ugyanakkor még mindig magasnak tekinthető, ami azért fontos, mert a felálló új kormánynak olyan horderejű döntéseket kell majd meghoznia, amihez mindenképpen szükséges az erős legitimitás. Hozzátette: az MDF 12-13 mandátumra számít a parlamentben, 10 képviselő az országos listáról, 2 a megyei listáról, egy képviselő pedig egyéniben juthat be az Országgyűlésbe.
Hivatalos végeredmény legkésőbb május 10-re várható
A végeredményre még napokat kell várni, mert a külföldi szavazatokat csak jövő szombatra számolják össze, és addig a 110 magyarországi választókerület egy-egy szavazókörének voksait nem összesítik. Ezért, ha sok helyen lesz kis különbség a második forduló első és második helyezettjei között, akkor a határon túli szavazatok még módosíthatnak a mandátumeloszláson. Az azonban valószínűleg már estére eldől, hogy melyik párt vagy pártszövetség küldheti a legtöbb képviselőt az új Országgyűlésbe.
A választások első fordulójában egyéni választókerületben 66, területi listán 146 mandátum sorsa dőlt el. Az MSZP 71 listás és 34 egyéni mandátumot szerzett, a Fidesz-KDNP 69-et és 28-at, az SZDSZ és az MDF pedig 4, illetve 2 területi listás parlamenti helyhez jutott. Az MSZP-SZDSZ közös jelöltek 4 egyéni mandátumot szereztek.
A második fordulóban, az eddigi adatok szerint, kevesebben mentek el voksolni, mint az első fordulóban, a négy évvel ezelőttitől pedig jócskán elmarad a választói aktivitás. Délután fél hatig a választásra jogosultak 57,63 százaléka járult az urnákhoz. Ez 4 százalékponttal kevesebb, mint az április 9-i első forduló ugyanezen időpontjában mért 61,72. Négy évvel ezelőtt a második fordulóban délután fél hatkor 67,87 százalékot mértek.
Rosszul lett két szavazatszámláló
Rosszul lett egy szavazatszámláló bizottsági tag Jászalsószentgyörgyön vasárnap délelőtt. A beteg ember helyett új tagot delegáltak, a szavazás rendben folytatódik a településen.
A Független Hírügynökség az Országos Egyéni Választókerületi Iroda vezetőjétől megtudta, a középkorú asszony délelőtt lett rosszul. A kiérkező orvos megállapította, hogy az asszony nem tudja folytatni a munkát. Ezért őt pót bizottsági taggal kellett helyettesíteni. A szavazás ezek után rendben tovább folytatódott - mondta el Andrási Lászlóné.
Korábban egy salgótarjáni bizottsági tagot kellett a mentőknek kórházba szállítaniuk még hajnali hat óra előtt. Az idősebb férfi állapotát stabilizálták. A minimálisan szükséges öt főt ott is tudták biztosítani a szavazókörben, így a voksolás rendben megkezdődhetett.
Feljelentést tett a megpofozott pártvezető
Feljelentette a választásokon induló egyik párt helyi vezetője azt az aktivistát, aki megpofozta őt egy szavazókör előtt Vámospércsen. A politikus a Független Hírügynökségnek azt mondta: az esetről szóló beszámolóját elküldi a választási bizottsághoz is.
A párt vezetője a Független Hírügynökségnek elmondta, hogy reggel csoportokat állítottak fel a településen, hogy figyeljék a másik párt aktivistáit. Meg akarták akadályozni, hogy amint az első fordulóban, most is csoportosan vigyék szavazni a választókat. Az állapotos nő odament a fényképezőgéppel álldogáló elnökhöz és szitkozódni kezdett. Azt kiabálta, hogy takarodjon onnan, és ne kövesse őt, majd pofon vágta. A férfi ezután látleletet készítetett az orvosnál és feljelentést tett könnyű testi sértés miatt a rendőrségen. A párt helyi vezetője azt állítja, leírta az esetet, amit még vasárnap továbbítanak a helyi választási bizottsághoz.
Kampánycsendsértés Szabolcsban
Szórólaposztás és a szavazók szervezett szállítása miatt érkezett kifogás Fehérgyarmaton, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 10. választókerületében a választási bizottsághoz. A testület azt vizsgálja, történt-e kampánycsendsértés a térségben.
Az egyik panasztevő azt kifogásolta, hogy az egyik párt aktivistái szervezetten viszik a szabolcsi Csengerből voksolni a szavazókat, a másik beadvány szerint pedig szórólapokat osztogattak az ugyancsak Szabolcs megyei Tisztabereken vasárnap.
Ugyancsak kifogásolták a térségben, hogy az egyik párt miniszterelnök-jelöltjének telefonos kampányát vasárnap sem függesztették fel.
rtlklub
2006.04.23. 21:40