HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > AKTUÁLIS > Kritikus a helyzet a Hármas-Körösön

t: 372

Kritikus a helyzet a Hármas-Körösön

Továbbra is a Hármas-Körösön, Gyomaendrődnél legsúlyosabb az árvízhelyzet. A vízszint tegnap este 981 centi volt, csaknem 30 centivel magasabb a valaha mért legmagasabb értéknél. A folyó partján már több mint 3100-an dolgoznak, újabb 300 katona is érkezett. Szarvasnál is több százan magasítják a nyúlgátakat. A már kész védművet fóliával is letakarják, hogy ne ázzon át.

A környezetvédelmi és vízügyi miniszter a Nap-keltében azt mondta, a hazai védműveknek köszönhetően nálunk sokkal kisebb problémát okoz az árvíz, mint a délebbre lévő szomszédos országokban, a klímaváltozás miatt azonban hasonló árvizekre fel kell készülni e Magyarországnak. "Én úgy gondolom, hogy a védekezés az nagyon szervezetten folyik, nyugodtan tanulhat tőlünk Európa. Mindeddig nem történt semmiféle rendkívüli esemény a gátakon. nagyon nagy erőkkel folyik a védekezés és nagyon komoly költségeket jelent ez, de nincs semmiféle hiány ami akadályozná a sikerességet - mondra Persányi Miklós.

Országszerte már 23 ezer 300-an dolgoznak az ár- és belvízi védekezésben. A kitelepítettek száma 524. Utoljára tegnap este, Makón kellett egy háromfős családnak elhagynia otthonát a töltés alatt átszivárgó víz miatt, őket egy helyi kollégiumban helyezték el. Szolnoknál már tetőzik a Tisza, Szegeden viszont egy nap alatt 16 centit emelkedett a vízszint. Szolnokon még mindig szivárog a víz a Tisza-parti sétányon és a Zagyva torkolati szakaszán. Tószegen sem jobb a helyzet, itt az erős szél rongálja a gátakat. Tiszavárkonyban és Vezsenyben is erősíteni kell a gátakat. Tiszajenőn ráadásul egy kilométernyi szakasz a homokzsákok ellenére is alacsony. Itt már a fákat is ki kell vágni, mert szivárgást okoztak. Csongrádon a Tisza vízszintje már meghaladta az 1018 centimétert. A tetőzést péntekre várják, a megemelt töltés 1040 centiméterig véd. A megyében körülbelül kétezren dolgoznak a gátakon. Az árvíz több mint 93 ezer embert veszélyeztet.

Romániában drámai a helyzet, 1895 óta nem volt olyan magas a Duna, mint most. A gátak több helyen átszakadtak, több falu kétméteres vízben áll. A legkilátástalanabb a helyzet Bistrec és Rast környékén. Bistrec környékén az alacsonyan fekvő falvakat elöntötte a víz, miután a gát nem bírta a terhelést és átszakadt. Éjszaka menekítettek ki több ezer embert a veszélyeztetett házakból, háromezren pedig délelőtt hagyták el falujukat. 400 millió köbméter víz árasztotta el a lakott területeket. Rast községnél a folyó már öt napja átszakította a települést védő töltést. A rés most már két kilométeresre szélesdett, a házak két méteres vízben állnak. Van ahol szándékosan árasztották el a laktalan területeket, hogy megvédj ék a nagyobb városokat az ártól. Bulgáriában is vészhelyzet van.

Szerbiában közben már apad a Duna, a Tisza viszont még árad Újbecsejtől egészen a határig. A hatóságok újabb árhullámot jósolnak a Közép-kelet Európában a hegyekben olvadó hó miatt, de az árhullám várhatóan kisebb lesz a mostaninál.

hirado

2006.04.20. 10:10

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek