> Ötszáz embert kell elküldeni a nyolc tudományegyetemi karról és a három gyakorlóiskolából a következő hónapokban.
A Debreceni Egyetemen a tanulók oktatásáról és az intézmény fenntartásáról összesen 7300 közalkalmazott gondosodik. Számukra januártól 7,5 százalékos, szeptembertől pedig újabb 4,5 százalékos béremelést írt elő a kormány. Ez a debreceni Egyetem esetében több, mint 1,2 milliárd forintos plusz kiadást jelent 2005-ben.
Míg két éve, a választásokon ígért béremelés teljes fedezetét biztosította az állam, addig a mostaninak már csak a felét adja. Ez 630 millió forintot. A fennmaradó összeget az egyetemnek kell kigazdálkodnia. Ezt részben úgy oldanák meg, hogy magánkézbe adnák a takarítást és a konyhát. Ebből plusz bevételt remél az egyetem. Pénzt takaríthat meg az intézmény jelenlegi dolgozóinak elbocsátásával is egyes karokon.
"Ahol nagyon nagy a bérhányad a költségvetésből, ott felmentésekre is sor kerül. A nehézségek között mindössze annyi előny van, hogy most ebben az évben, de csak ebben az évben az állam megfinanszírozza a felmentésekkel járó terhet, tehát ezt nem kell majd kigazdálkodni" - teszi hozzá Nagy János, a Debreceni Egyetem rektora.
Leépítés elsősorban a 8 tudományegyetemi karon és annak három gyakorlóiskolájában várható. Az Orvos-és Egészségtudományi Centrumot nem érinti a leépítés. A válságkezelő terv 512 státusz megszüntetésével számol. Ebben az esetben veszélybe kerülhet a kétszintű képzés bevezetése is.
A lehetséges elbocsátásokról is szó esett a közelmúltban tartott rektori konferencián, amelyet az Egyetemen tartottak. A zártkörű megbeszélésen a szakszervezetek képviselői is kifejtették véleményüket a tervezett elbocsátásokról. Reménykedve abban, hogy sikerül megmenteni a dolgozók állását.
"Nem lehet feladni a harcot, minden egyes státuszért és minden egyes emberért meg kell próbálni küzdeni. Tudni kell, hogy ebben a régióban egy állását vesztett bölcsész, vagy fizikus reménytelen helyzetben van" - mondjaTóth Imre a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének nevében.
Az egyetem idei, 47 milliárd forintos költségvetésének egy százalékát a kormány utasítására kötelezően zárolni kell. A szakszervezet azt szeretné, hogy ezt az pénzt a dolgozók megtartására lehessen fordítani. A Tudományegyetemi Karok Hivatala a leépítésről levélben tájékoztatta Magyar Bálint oktatási minisztert, amelyben a helyzet megoldására segítséget is kértek a szaktárcától.
[LHP.HU]
2005.02.18. 19:03