HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Németh Miklós ügynöklistája - a katolikusok nem adják az övéiket

t: 349

Németh Miklós ügynöklistája - a katolikusok nem adják az övéiket

Közel száz nevet tartalmazott az az ominózus ügynöklista, amelyet Németh Miklós volt miniszterelnök adott át 1990-ben utódjának, Antall Józsefnek - nyilatkozta a Népszavának Antall Péter, a néhai kormányfő fia.

Állítása szerint a listán nemcsak az akkori pártok politikusai szerepeltek, hanem újságírók és főpapok is. Antall Péter szerint az első szabadon választott parlamentnek mintegy 50-60 képviselője volt érintett. Édesapja ügyelt arra, hogy környezetében ne legyen egykori III/III-as ügynök, akiről ez kiderült, eltávolította - mondta Antall Péter, hozzátéve, hogy a kémelhárítást és a felderítést mindig külön kezelte.

Az Antall József Alapítvány kutatási igazgatója felidézte, hogy a néhai miniszterelnök egyik legjobb barátja, Kiss György - neve szerepel a Political Capital nemrég interneten közzétett ügynöklistáján is - egészen 1989-ig jelentett édesapjáról. Amikor Antall József erről tudomást szerzett, behivatta az akkor a Miniszterelnöki Hivatalban dolgozó bizalmasát, elé tárta a dokumentumokat, de Kiss György még akkor is megpróbálta tagadni a múltját. Antall ezután kizárta bizalmas köréből Kisst, és egy másik minisztériumban szerzett neki munkát. Antall Péter elmondta azt is, hogy édesapja különböző személyektől - ahogy fogalmaz, az ő oldalának embereitől - kézírásos vallomást kért arról, hogyan szervezték be őket a titkosszolgálatok.

A katolikusok nem adják az ügynökeiket
Az egyház tagja számára ismert volt, hogy a papság és a szerzetesek körében voltak olyanok, akik a szocializmus idején jelentést adtak szolgálatukról és a körülöttük élő személyekről - jelentette ki Veres András püspök. A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára azt követően nyilatkozott az MTI-nek, hogy a Népszabadság közölte a Németországban élő teológus, Adriányi Gábor nyilatkozatát. Eszerint mintegy hatvan egyházi személyről bizonyítható, hogy jelentett. Veres András közölte: "nemegyszer, papi összejövetelen az illetők el is mondták, hogy kérlek, ha itt vagyok köztetek, akkor ne beszéljetek ilyen jellegű kérdésekről, mert nekem jelentenem kell." A püspök szerint ezért egyiküknek sem kell elnézést kérnie a nyilvánosság előtt, mert "nem a társadalom, csak esetleg néhány társuk ellen vétettek". A főpap úgy véli, inkább a pártállam működtetőinek kell bocsánatot kérniük. Így - folytatta Veres - az érintettek nevét sem kell nyilvánosságra hozni.

[LHP.HU]

2005.02.18. 10:49

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek