
Meghalt egy szavazó Cegléden
Meghalt egy 86 éves férfi a Pest megyei Cegléden az egyik szavazókörben. Családjával érkezett választókörzetébe valamivel reggel nyolc óra után, de mielőtt leadhatta volna voksát, az urna előtt összeesett. A kiérkező mentők próbálták újraéleszteni, de hiába - tájékoztatta a Független Hírügynökséget Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője.
Este 10 és 11 óra között már lesz előzetes eredmény
Vasárnap reggel hat órakor 10 ezer 910 szavazókör nyílt meg, és megkezdődött a 2006-os parlamenti választás első fordulója. A voksokat este hét óráig adhatja le az összesen 8 millió 76 ezer 781 választópolgár. Az Országos Választási Iroda este 10 és 11 óra közé ígéri, hogy már megadja az első forduló eredményét.
Minden szavazó két papírt kap. Az egyiken az egyéni jelöltek közül, a másikon a területi listát állító pártok közül kell választania. Miután a választó átvette a választási bizottságtól a két lapot, aláírásával igazolja azt. Ezután a fülkében bejelöli az általa választottat, a két papíron. A jelölés x vagy + lehet. Ha nem jelöl, vagy több ilyen jelet tesz, akkor a szavazat érvénytelen. Végül a szavazó borítékba teszi a lapokat és bedobja az urnába. Idén 225 ezer első szavazó vehet részt a választáson.
Az Országos Választási Bizottság szombaton közölte, hogy idén először "szavazóköri mélységig" teszik közzé az adatokat az interneten.
58 ezren nem a lakóhelyükön szavaznak
Egy híján 58 ezer a névjegyzékből igazolás kiadása miatt törölt választópolgárok száma az országgyűlési választások első fordulójában az Országos Választási Bizottság (OVB) adatai szerint.
Budapesten kevéssel több mint 12 ezren, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 4620-an, Pest megyében 4646-an, Somogyban 2867-en, míg Veszprém megyében csaknem háromezren kértek igazolást arról, hogy a lakóhelyüktől eltérő körzetben szavazhassanak.
A második fordulóban az OVB adatai szerint 46 ezer 144-en voksolnak állandó lakóhelyüktől eltérő körzetben.
Javított szavazólapok Szabolcsban
Javított szavazólapokat kapnak Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a választók, mivel a listás szavazólapon az egyik párt nevét ki kellett húzni visszalépésük miatt. Ez a régióban összesen 579 szavazókört és több mint 440 ezer szavazásra jogosult állampolgárt érint.
Borbély Károly, a megyei önkormányzat főjegyzője, a területi választási iroda vezetője a Független Hírügynökségnek elmondta, hogy két egyéni jelölt is visszalépett, emiatt a megye 5-ös számú, baktalórántházi és 10-es számú, fehérgyarmati szavazókörzetében a visszalépett jelöltek nevét is át kellett húzni.
A bejelentések túl későn érkeztek ahhoz, hogy újranyomtathassák a szavazólapokat, ezért kellett kézzel áthúzni a neveket - mondta Borbély Károly.
Érvényesség, eredményesség
Az első forduló egy egyéni választókerületben akkor érvényes, ha a választók legalább fele leadja a voksát. Akkor eredményes, ha van olyan jelölt, aki megkapja a voksoknak több, mint a felét.
Ha az első feltétel nem teljesül, akkor minden egyéni jelölt indulhat a második fordulóban. Ha a második feltétel nem teljesül, akkor csak azok a jelöltek indulhatnak, akik legalább 15 százalékos eredményt értek el az első fordulóban.
Négy évvel ezelőtt 71 százalékos volt az országos részvételi arány.
A választásokon 386 mandátumot osztanak ki. Ebből 176 egyéni mandátumot, 152 területi listás helyet és 58 országos listás mandátumot.
Elveszhet a szavazat, ha nincs kerület
Csak azok szavazhatnak igazolással Budapesten, akiknek az igazolólapján a városnév mellett, valamelyik kerület száma is szerepel - tájékoztatta vasárnap a fővárosi választókerületek elnökeit és a szavazatszámláló bizottságokat az Országos Választási Bizottság.
A testület az egyik szavazókör kérésére fogalmazta meg álláspontját, ahol olyan szavazó probált meg szavazni, akinek az igazolásán nem szerepelt a kerület megnevezése. Ez azt jelenti, hogy elveszhet azoknak a szavazata, akiknek a lakóhelye szerint illetékes jegyző olyan igazolást állított ki, amelyen csak a Budapest megjelölés szerepel, a kerület nem.
rtlklub
2006.04.09. 11:48