HÍREK > AKTUÁLIS > Apad a Duna Budapesten - VIDEÓVAL!
t: 404
Apad a Duna Budapesten - VIDEÓVAL!
A Vigadó téri mérce szerint a Duna kedd éjjel 861 centiméteren tetőzött. A mérőléc szerdán délután már 5 centivel alacsonyabb vízállást mutatott. Hiába apad a Duna, továbbra is komoly veszélyt jelent a víz gátakon, hiszen a nagy nyomás miatt bárhol átszivároghat a homokzsákokon.
A Duna jelenleg 856 centiméteres. A szakemberek szerint azonban nagyon lassú apadásra kell számítani. Éppen ezért mindenkit arra kérnek, ne hagyja abba a védekezést, továbbra is figyeljék a gátakat. Jelenleg a Római-part és a Margit-sziget a legveszélyeztetettebb részei a fővárosnak, éppen ezért ezen a két területen őrködnek a legtöbben.
„A Margit-szigeten jelen pillanatban 135-en vannak. De a Római-part szakaszon is, 50 önkéntessel megerősítve 150-200-an dolgoznak” – mondta Tatorján István, a Fővárosi Polgárivédelmi Igazgatóság igazgatóhelyettese.
De nemcsak a gátak állapota jelent továbbra is gondot. Hatalmas dugót okozott a budai felsőrakparton, hogy a Bem rakpartra még mindig nem mehetnek be az autók északi irányból. A Batthyány térig ugyanis több helyen is felbuzog a víz. Akárcsak a Szentendrei úton, de ott egyelőre csak sebességkorlátozást vezetettek be.
A 2-es villamos továbbra sem jár, így a turisták nyugodtan fényképezhették szerdán is a megáradt Dunát. Sőt, bárki megtudhatja, hol érdemes képeket csinálni: már katasztrófatérkép is van a Duna-parton.
Újabb családokat költöztettek ki az árvíz miatt, így már 549-en laknak átmeneti szálláson vagy a rokonoknál. Főleg a Dunakanyarban fenyeget házakat a víz, szerdán 600-zal többet, mint két nappal ezelőtt. Az RTL Klub Híradójának stábja végigrepült a Szentendrei-sziget fölött, megnézték, mi maradt a kedd esti tetőzés után.
Sziget a szigeten. A csárdát és a lovakat teljesen körbezárta a víz az egyik tanyán. Leszálltunk hát a helikopterrel, hogy megkérdezzük, minden renden van-e.
„Olyan, mintha egy atombombát dobtak volna le ránk” – mondta Halápi Roland.
Szombat óta állandóan szárad valami a kötélen. A lányok pedig, ha az úton át kell kelni, felkéredzkednek valaki hátára. A kecskék az éjszakát a padláson töltötték, most már egy raklapon ácsorognak az udvaron, a vízszint ugyanis hajnalban elkezdett csökkenni. A lovakat pedig egy magasabban fekvő területre terelték. Ezt a 2002-es árvíz idején mérték ki.
20-25 centiméterrel lett nagyobb a Duna vízszintje, mint amire számítottak, és ez elég volt ahhoz, hogy az egész tanyát elöntse. A biztosító nem állt szóba velük, pedig nem is ártéren laknak. Naponta egyszer kajakkal elmennek kenyérért. A kamrát viszont jó előre megtömték.
„Vannak hiánycikkek, de árvíznél nem az a lényeg, hogy luxusban éljünk, hanem hogy valahogy kibírjuk a végét. Szinte az összes takarmányunk tönkrement” – tette hozzá Halápi Roland.
Huszonötezren dolgoztak szerdán is a gátakon. A becslések szerint 400 milliót költöttek védekezésre. A Duna két ága még mindig összeér a Szentendrei-szigeten. A helyiek nem lazíthatnak, figyelniük kell, mert a lassú apadás miatt a víz folyamatosan áztatni fogja a gátakat.
Több tucat lakóházat és üdülőt áldoztak fel Nagymaroson, hogy a település nagyobb részét meg lehessen védeni. A gátak átáztak, a partoldalt folyamatosan erősíteni kell. Nagymaros polgármestere szerint abból a több százmillió forintból, amit az elmúlt években védekezésre költöttek, mobilgátakat lehetett volna építeni.
Legalább harminc lakóház, több üdülő, étterem és panzió került víz alá Nagymaroson. Valaki nem adta fel. Rasman László fóliával körbezárta a házát, és a család megállás nélkül meri a betörő vizet.
- Itt két élő ház van, ez a két ház védi, hogy víz ne árassza el Nagymarosnak ezt a részét - mondta a férfi.
- És magukat ki védi?
- Mi saját magunk - tette hozzá Rasman László.
Nagymaros felső részén a gát sok helyen teljesen átázott.
„Töltést erősítünk, és ha ezt nem csináljuk meg, akkor a víz bármikor átszakíthatja az ázott gátat” – mondta Varga János tizedes.
Nagymaroson ceglédi tűzoltók, kaposvári katonák, pécsi és szombathelyi vízügyesek segítenek. A polgármester azt mondja, már több százmillió forintba került a védekezés.
„Azok a költségek, amelyeket már másodszor ideiglenes védművek kiépítésére fordítunk, lehetővé tennék azt, hogy állandó vagy látképi szempontból mobil védelmi rendszert kiépíthetnénk” – mondta Edöcsény András, Nagymaros független polgármestere.
A főutca alsó részén most csak hajóval lehet közlekedni. Nagymarosra a 2-es úton Zebegény felé kerülve és felső mellékutakon lehet eljutni.
A Duna szerda délután tetőzött Nagymaroson, azóta nyolc centimétert apadt. A szakemberek szerint még egy hétnek kell eltelnie, hogy a folyó visszahúzódjon.
Visegrádon 12, Szentendrén pedig 6 centimétert apadt szerda reggelre a Duna vízszintje. A rendkívüli készültséget azonban mindkét településen továbbra is fenntartják. A gátak ugyanis sok helyen átáztak. Szentendrén ezért egy újabb homokzsákokból épített védvonalat alakítottak ki, amely megvédené a lakóházakat az ártól.
Visegrádon két napja megállás nélkül dolgoznak a szivattyúk. Szerda reggelre itt 12 centimétert apadt a folyó. A település mentén 3 és fél kilométeren keresztül mindenütt csak homokzsákokat lehetett látni. A szakemberek szerint a gátak még bírják ugyan a terhelést, de már sok helyen átáztak.
„Ha most még ezt a napot kibírja meg az éjszakát, akkor reméljük nem lesz gond. Azért vannak itt a katonák, ha van valami, azonnal közbe tudunk avatkozni” – mondta Cseke László.
Szerda reggelre Szentendrén is apadt néhány centimétert a Duna vízszintje. A katonák ennek ellenére délelőtt több helyen megerősítették a gátakat.
„Főképpen a figyelést kell végezni, a szivárgást kell megszüntetni. A Duna apadt egy pár centimétert. Három-négy nehéz nap áll előttünk, hiszen a gátak áznak” – mondta Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.
Éjszaka egy másik védvonalat is kialakítottak a 11-es főút mentén. Ez mentené meg a lakóházakat az áradástól, ha a gátak már nem bírják a terhelést. Néhány családi ház pincéjébe éjszaka így is betört a víz.
A Duna vízszintjét és a gátak állapotát több százan figyelik folyamatosan. A szakemberek szerint az elkövetkező néhány nap még kritikus. Az átázott gátaknak ugyanis rendkívüli terhelést kell elbírniuk.
Jön az eső
A Duna vízgyűjtőterületén és Magyarországon több helyen esik az eső: 5-15 milliméter csapadék várható. Ez megnehezíti az árvízi védekezést és lassítja az apadást. A szakemberek szerint csütörtökön elvonulnak az esőfelhők.
Útlezárások Pest megyében
Pest megyében több főúton útlezárás van érvényben, több települést pedig nem lehet közúton megközelíteni. A 2-es főutat Sződligetnél és Vácnál zárták le. Gödnél a 2/A jelű útra terelik a forgalmat. Lezárták a főutat Dunakeszi és Budapest között is, itt is a 2/A út felé lehet kerülni. Az útlezárásokkal minden bizonnyal több napig számolniuk kell az autósoknak. Nem járható a 10-es főút Süttő és Neszmély között, itt Tardos felé lehet kerülni. A 11-es főút le van zárva Leányfalu és Tahi, Visegrád és Dömös, Basaharc és Pilismarót, Esztergom és Tát között.
Közúton nem lehet megközelíteni Dunabogdányt, Pilismarótot, Dömöst, valamint a Szentendrei-sziget településeit, Kisoroszit, Tahitótfalut, Pócsmegyert, Szigetmonostort, Horányt és Surányt. Szentendre felől a távolsági buszok csak Leányfaluig közlekednek. Visegrádot a Pilis felől lehet elérni. Esztergomba is a hegyen át vagy Dorog felől lehet eljutni.
A 12-es főút a 2-es út és Verőce között nem járható. Nagymaroson is lezárták a főutat, a járműveket a közeli mellékutcákba irányítják. A településre csak a helyi lakosokat és az árvízi védekezésben résztvevőket engedik be. Verőce és Szob között 12 tonnás súlykorlátozást vezettek be, a nehezebb járműveknek Márianosztra és Kóspallag felé mehetnek.
Lezárták az 55-ös főutat a Duna híd és Pörböly között is. Bajánál tehát nem lehet átjutni a túlpartra, a szekszárdi híd felé kell kerülni.
Árvízi kormánybiztos
Dudás Ferencet, a Belügyminisztérium közigazgatási államtitkárát nevezte ki a miniszterelnök az árvízi védekezésért és az újjáépítésért felelős kormánybiztosnak.
Dudás Ferenc a Független Hírügynökségnek elmondta: feladata egyrészt a kormány által kedden elfogadott 12 pontos cselekvési program koordinálása lesz, másrészt pedig az újjáépítés megszervezése. A kormánybiztos elmondta, hogy már működik az összes önkormányzati igényt összesítő monitoring rendszer. Hozzátette: ezeket az igényeket a lehető leghamarabb ki is fizetik.