HÍREK > AKTUÁLIS > Déli összefoglaló az árvízhelyzetről - KÉPEKKEL és VIDEÓVAL!
t: 668
Déli összefoglaló az árvízhelyzetről - KÉPEKKEL és VIDEÓVAL!
Szerdára virradóan nem történt rendkívüli esemény
Bár Visegrádon és Szentendrénél jelentősebb probléma volt a védekezés során, a vízfolyamot mindkét esetben sikerült lokalizálni, rendkívüli esemény nem történt, ezért biztonságban érezhetik magukat, akik a gátak mögött élnek és dolgoznak - mondta el a hírTV-nek Reich Gyula, az Országos Műszaki Irányítótörzs szóvivője. Arra is felhívta a figyelmet, hogy az apadó ágban is ugyanolyan gondok keletkezhetnek, mint az áradóban, tehát nem lankadhat a figyelem.
Szentendrénél 6 cm-t apadt a Duna, a vízállás jelenleg 754 cm. A gátak még most is nagy nyomás alatt vannak, ahhoz hogy megszűnjön a közvetlen veszély, még 3-4 nap kell. A gátépítési munkák már csak néhány helyen folytatódnak. A második biztonsági védvonalat is kiépítették. A következő árhullám hétvégén, illetve jövő hét elején érkezik. A szakemberek abban bíznak, hogy az átázott töltések bírni fogják az újabb áradást.
Csak Szentendrén - ha a legszükségesebb kiadásokat nézzük - naponta 3 millió forintba kerül a védekezés. A város polgármestere szerint azonnali előlegre, 25-30 millió forintra van szükség. "Nagyon nagy szükségünk lenne rá. Most próbálunk átcsoportosítani a költségvetés keretén belül bizonyos összegeket a legszükségesebb kiadásokhoz, de hát ez soká nem fog menni" - mondta el Dietz Ferenc, Szentendre polgármestere. A kormánytól eddig anyagi segítséget nem kaptak a települések. A polgármesterek abban bíznak, hogy a Pest megyei Védelmi Bizottsághoz leadott igénylések alapján néhány napon belül átutalják az előleget.
Reich Gyula, az Országos Műszaki Irányítótörzs szóvivője abban bízik, hogy a Duna vízszintje Budapestnél egy-két napon belül 800 centiméter alá csökken, ami után jelentősen meggyorsul az apadás. Reich Gyula bizonyosra veszi, hogy egy héten belül 610-600 centiméterig megy le a vízszint, ami azt jelenti, hogy a rakpart is újra járható lesz.
Egyelőre azonban a fővárosban a Batthyány téren magasabbra kellett építeni az aluljárók körüli védelmi vonalat, hogy a feltörő víz ne juthasson le az aluljáróba. A III. kerületben a Búza utcánál, a Szentendrei úton és az Aquincumnál is feltört a víz a csatornákból, ezért több szakaszon is 1 sávra szűkítették a közlekedést. Az ár miatt a Bem rakpart egy részét már tegnap délelőtt le kellett zárni.
Hajózási tilalom, légtérkorlátozás
Budapestet valószínűleg nagyon lassan hagyja el az ár, és fokozatosan fog a Duna alsó szakaszára kiterjedni, de ott különösebb gondra nem számítanak a szakemberek. Tassig jelenleg változatlanul rendkívüli a készültség, Tasstól lefelé az országhatárig pedig harmadfokú. Tolna és Báta környékén, valamint a Gemenci erdőben fokozott a védekezés, teljes hajózási tilalmat rendeltek el, az áradó szakaszok felett pedig légtérkorlátozást vezettek be. A Duna itt várhatóan holnap tetőzik, 30 centiméterrel magasabban, mint 4 évvel ezelőtt. Bátán több, mint 100 ingatlant veszélyeztet a folyó, eddig 9000 homokzsákot töltöttek meg. A védekezést már napokkal ezelőtt megkezdték, így a megyei katasztrófavédelmi igazgató szerint várhatóan sehol sem kell magasítani a töltéseket. Bátán 200 önkéntes dolgozik, homokzsákokat töltenek, a már megépített gátakat erősítik tovább.
A tiszai helyzet ma még nagy kérdés
A Tisza vízszintjének emelkedése függ az esetleges esőktől is, és akár több hétig is eltarthat. A harmadfokú készültség most már átterjedt a Közép-Tiszára is. Tiszadobnál a vízügy és önkormányzat dolgozói kedden intenzív gáterősítési munkálatokat végeztek. Az Országos Műszaki Irányítótörzs szóvivője arra számít, hogy az Alsó- és Közép-Tiszán tartós és magas árvizek lesznek, de a vízszint nem fogja elérni, legfeljebb alulról 20-30 centiméterrel közelíti meg az eddig mért legmagasabb vízállást. A szakemberek Tokaj térségében, a Bodrog vidékén várnak rekordvízszintet.
Dobson Tibor katasztrófavédelmi szóvivő elmondta, hogy szerdára virradóra 549-re nőtt az előző napi 516-ról az elmúlt hetekben az ár- és belvíz miatt kitelepítettek száma. Többségüket Pest megyében kellett kitelepíteni. Eddig összesen 65 település 103 ingatlanáról kellett embereket kitelepíteni, a veszélyben lévő épületek száma mintegy 12 ezer - mondta Dobson Tibor. A védekezésben mintegy 25 ezren vesznek részt, hivatalos szervek állománya és civil önkéntesek megközelítőleg fele-fele arányban.
Forgalomkorlátozások
A dunai árvíz miatt elsősorban a Dunakanyarban kell forgalom-korlátozásra számítani - közölte az Útinform szerdán. A 2-es főutat Sződligetnél és Vácnál zárták le. Gödnél a 2/A jelű útra terelik a forgalmat, onnan a kosdi csomóponton át lehet bejutni a városba. Lezárták a főutat Dunakeszi és Budapest között is. Minden járművel a 2/a jelű út felé kell kerülőt tenni.
A 10-es főút Süttő és Neszmély között nem járható. Tardos felé lehet kerülni. A 11-es főút változatlanul zárva Leányfalu és Tahi között, Dunabogdányban, Visegrád és Dömös-, Basaharc és Pilismarót-, valamint Esztergom és Tát között. Közúton nem közelíthető meg Tahitótfalu, Dunabogdány, Pilismarót, Dömös, valamint a Szentendrei-sziget települései (Kisoroszi, Tahitótfalu, Pócsmegyer, Szigetmonostor, Horány, Surány). Szentendre felől csak Leányfalu, Alszeghy térig közlekednek a távolsági autóbuszok. Visegrád a Pilisen keresztül érhető el. Esztergomba a Pilisen át, vagy Dorog felől lehet eljutni.
A 12-es főút a 2-es főút és Verőce között nem járható. Nagymaroson is lezárták a főutat, a járműveket a közeli mellékutcákba irányítják. A településre csak a helyi lakosokat és az árvízi védekezésben résztvevőket engedik be. Verőce és Szob között 12 tonnás súlykorlátozást vezettek be, a nehezebb járműveknek a Márianosztra - Kóspallag útvonalon kell kerülni. Lezárták az 55-ös főutat a Duna-híd és Pörböly között. Bajánál tehát nem lehet átjutni a túlpartra, a szekszárdi Duna híd felé kell kerülni - közölte az Útinform.