HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > AKTUÁLIS > Nehezen bírják a gátak - VIDEÓVAL ÉS KÉPGALÉRIÁVAL!

t: 756

Nehezen bírják a gátak - VIDEÓVAL ÉS KÉPGALÉRIÁVAL!

Szivárog a víz Szentendrénél és Visegrádnál

Áteresztett a gát Szentendrénél. Az éjszaka kezdődött szivárgás reggelre kritikussá vált, könnyűbúvárok segítségét kérték, hogy a meder felöli oldalt meg tudják erősíteni. Szentendrén sikerült megállítani a víz betörését. A folyó délután Visegrádon tetőzött. Ma reggel a település központjához közel betört a víz, ezért újabb védvonalat kellett építeni. Visegrádon körbekerítették az elöntött területet, és folyamatosan szivattyúznak.

A katonaság és könnyűbúvárok segítségét kérte Szentendre polgármestere, mert vészhelyzet alakult ki a várost védő gáton. A szivárgást sikerült megállítani, de folyamatosan erősíteni kell a meggyengült részt.

„Súlyos a helyzet Szentendrén, a Casinónál lévő gátszakasznál komoly erősítési munkák voltak, hogy a víz ne törje át a gátat, sikerült megoldani" – mondta Dobson Tibor, a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.

A 11-es utat is homokzsákokkal védték, de a víz elöntötte a burkolatot, ezért Szentendrétől északra a főutat lezárták.

A tizenegyes út melletti településeken megszűnt a tömegközlekedés. Visegrádot csak a Pilis felöli hegyi úton lehet megközelíteni. A városban a központhoz közeli hajóállomásánál a legkritikusabb a helyzet.

"Reggel a Rév utcában felszakadt az út, és betört a víz, sikerült a buzgárt megállítani, több száz ember dolgozott a töltésen" – mondta Hadházy Sándor, Visegrád fideszes polgármestere.

Visegrádon két és fél kilométer hosszon védekeznek. A településre Tatáról 100 katona jött segíteni, Esztergomból pedig diákok jöttek zsákolni.

Visegrádon eddig 200 ezer homokzsákot töltöttek meg. 18 szivattyú folyamatosan dolgozik, és újabbakat várnak. A Duna 30 centiméterrel az út szintje felett délután tetőzött.

Visegrádon még soha nem mértek ekkora vízállást a szakemberek azt mondják, hogy a gátak bírni fogják. Sokkal nagyobb bajt okoznak a buzgárok, amelyeket folyamatosan figyelni kell.

Kisoroszit teljesen elzárta a víz

A jelenlegi információk szerint több mint harmincezer embert veszélyeztet az árvíz. Az országban egyetlen, minden szempontból elzárt település van: Kisoroszi. Ide hajókkal szállítják az ételt. A faluban 840-en élnek. A településről ma nagyon sokan nem jutottak el munkahelyükre, sok gyerek iskolába sem tudott menni. Stábunk is csak helikopterrel jutott be a faluba. A levegőből jól látszik, hogy a települést teljesen bekerítette a víz.

A kisorosziak többségének ma dolgoznia kellene, ehelyett a gáton van. A vízszint egyre emelkedik, a gát mellett szivárog a víz. Senki sem tud a gát mellől elmozdulni.

A településen élők, és főleg a férfiak csak néhány órát alszanak. Kávézni is itt kávéznak. Naponta egyszer lángost kapnak, és az ebéd is ide érkezik. A helyiek egyik legnagyobb ellenfele a bizonytalanság.

„Nem tudjuk, mennyi víz jön. Nem tudjuk, meddig bírják a gátak, és hogy utána mi lesz, azt sem tudjuk” – panaszolták.

A helikoptert, amivel stábunk is bejutott kisorosziba, az RTL Klub felajánlotta az Országos Mentőszolgálatnak. Ha szükség van rá, a gép bármikor bevethető.

Védekezés a Római-parton és a Margit-szigeten

Budapesten a Duna várhatóan éjszaka tetőzik 860 centiméteren. Napközben pedig már elérte a 858-at, ez tíz centiméterrel magasabb, mint négy évvel ezelőtt. A legsúlyosabb a helyzet a fővárosban a Római parton, ahol már több ártérben épült házból kiköltöztették a lakókat. Ott eddig csaknem 200 ezer homokzsákot raktak le, naponta pedig 300-an vesznek részt a védekezésben, a szakemberek mellett önkéntesek, sőt, rabok is. Az emberek éjjel-nappal dolgoznak, hogy megvédjék a víztől házaikat.

A Római parton az ártérben épült házak közül már többet elöntött az ár, ezekből ki kellett költözni. Sok házat még védeni tudnak, bár van, ahol a közvetlen közelben hullámzik a Duna. Az emberek megállás nélkül dolgoznak, azt mondják, szinte már nem is tudják, mióta.

A Római-parton utcák fogtak össze, hogy megvédjék otthonaikat, az udvarokban több család dolgozik együtt.

A Margit-szigeten is, csakúgy, mint szerte az országban, önkéntesek segítenek a katonáknak, a katasztrófavédelmi és vízügyi szakembereknek. A Margit-szigeten eddig több száz önkéntes vett részt a védekezésben, országszerte ez a szám meghaladja a 12 ezret.

Összesen egyébként 25 ezren dolgoznak a gátakon az országban. Budapesten várhatóan éjszaka tetőzik a Duna 860 centiméter körül, és ezután csak lassú apadás várható.

Lezárták a Bem rakpartot a fővárosban

Az egész budai oldal megbénult délutánra, mivel észak-dél irányban lezárták a Bem rakpart Margit-híd és Batthyány tér közötti részét.

Ezen a részen több helyen is egész nap bugyogott a víz a beton alól vagy a csatornákból.

"Kiüregelődéstől tartunk. Ez azt jelenti, hogy egy idő után már lebegni kezd az aszfalt a vízen, és már nincsen gyakorlatilag alatta talaj. Ezért kellett csökkenteni a forgalmat” – mondta Palkó György, a Fővárosi Csatornázási Művek vezérigazgatója.

Emiatt Szentendre felől már csak a buszokat engedik át a Margit-híd alatt. Dél felől még mehetnek az autók, de este nyolcra várhatóan innen is tilos lesz behajtani.

"Mindenkit arra kérek, hogy a tömegközlekedést használja. Szálljon ki a gépkocsiból, parkoljon valahol és tömegközlekedjen. Azt mindenképpen fenntartjuk, és biztosítani fogjuk" – mondta Demszky Gábor főpolgármester.

Már ahol tudják. A Battyány téri HÉV megállóban ugyanis továbbra is ömlik a víz és nem jár a kettes villamos sem.

Harmadfokú készültség a Tisza felső szakaszán és a Körösökön

A legmagasabb, harmadfokú az árvízvédelmi készültség a Tisza felső szakaszán és a Körösökön is. Árad a Berettyó és a Hortobágy-Berettyó is. A folyók mentén 351 kilométer hosszan több mint 800-an vesznek részt a védekezésben. A folyó több ártéri üdülőövezetet is elöntött. A szakemberek tartós áradásra számítanak a Körösökön. Veszélyhelyzet egyelőre nincs, a magas árhullámokat le tudják vezetni a töltések között.

Bodrogolasziban nem épült meg a körgát

Borsod megyében szinte óráról órára romlik a helyzet. A Hernád ugyan már apad, a Bodrogon és a Tisza egyes szakaszain azonban 3-ad fokú az árvízvédelmi készültség. Délelőtt Sárospatakon egy családnak el kellett hagynia a házát. Ennek ellenére Bodrogolasziban a legrosszabb a helyzet, ahol a 6 évvel ezelőtti nagy árvíz után nem épült meg a települést védő körgát. A tervek elkészültek, és pénzt is kapott volna rá az önkormányzat. Az akkori polgármester és a képviselők nem szavazták meg a beruházást. Ezért most újra elöntötte a folyó a település egy részét, tucatnyi házat kell homokzsákokkal védeni.

A falubeliek még mindig a 6 évvel ezelőtti árvizet emlegetik. A vízszint most még alacsonyabb. Állatokon és a kerteken kívül egyelőre más nincs veszélyben a faluban, de már tucatnyi házat vett körül a víz. A folyó még árad, és ráadásul az eső is esik.

A település polgármestere megmutatta stábunknak, hogy meddig ért az eddigi legnagyobb árvíz, ami 2000-ben volt.

A Bodrog partján akkor, állami támogatással mindenhol körgát épült a falvak védelmére. Kivéve Bodrogolasziban. Három terv készült, a legdrágább 240 millióba került volna.

„Sajnos az akkori vezetés erre nemet mondott, és a legolcsóbb, 30 milliós beruházás került megvalósításra” – mondta Tölgyesi István, Bodrogolaszi polgármestere (független képviselő).

Ez a gát azonban csak egyetlen utcát véd meg az ártól, 60-70 ház továbbra is közvetlen veszélyben van.

Lezárt út Bajánál – ide menekülnek az állatok

Akár két hétig is lezárva maradhat az 55-ös főút Baja és Pörböly között. A Duna áradása miatt hétfő este nyolc órától nem használhatják az autósok ezt az útszakaszt, mert az elöntött Gemenci erdőből ide menekülnek a vadállatok. Az elkövetkező napokban csak egy körülbelül 60 kilométeres kerülő úton, a szekszárdi hídon lehet átjutni a folyó egyik partjáról a másikra. A két település közötti vasúti sínt is veszélyezteti az áradás. A forgalmat még nem szüntették be, csupán sebességkorlátozást rendeltek el. Több településen áramkorlátozás van.

Hosszan tartó apadásra kell számítani

A vízügyi szakemberek nagyon hosszú apadásra számítanak, az apadás több hétig is eltarthat, és szerintük ez baj. Ugyanis a gátaknak és töltéseknek nagyon sokáig kell kibírniuk a hatalmas víztömeget. Éppen ezért fel kell készülni arra, hogy az apadás ideje alatt is lehetnek gátszivárgások.


Az államfő a Dunakanyarban

Sólyom László köztársasági elnök is megnézte ma a védelmi munkákat két árvíz sújtotta városban. A Pest megyei Sződligeten és Vácott a Duna áradása miatt több embert is ki kellett telepíteni. Az államfő Vácott egy kórházat látogatott meg, ahová nyugdíjasokat költöztettek a megáradt folyó miatt, Sződligeten pedig egy általános iskolában járt, ahová 74 szellemi fogyatékost kellett elszállásolni, mert a Gondozási Központ, ahol élnek, lakhatatlanná vált.






























HA A LEJÁTSZÁS NEM INDULNA EL, KATTINTSON IDE !!!


rtlklub.hu

2006.04.04. 20:57

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A HÍR KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb hirek