> 860 centiméteren a Duna Budapestnél, beszakadt a Pala utca - MEGDÖBBENTŐ KÉPEK!

Beszakadt a Pala utca
A Híradó információi szerint beszakadt a Pala utca, mivel a víz alámosta az utat, ezért a Fő utcát kétirányúsították. A hírek szerint itt is áll a víz. Az autósok óvatosan közlekedjenek, mert a Clark Ádám tértől nem lehet behajtani a Fő utcába.
Szerdán hajnalban tetőzik a Duna Budapesten
A szakemberek szerint akár 865 centiméter is lehet a Duna vízmagassága a tetőzéskor. A szóvivő ugyanakkor hangsúlyozta, pontosan még nem lehet megmondani, mikor éri el a legmagasabb szintet a folyam vízállása a fővárosban. A becslések szerint valamikor szerdán hajnalban tetőzik a Duna Budapesten. Hozzátette, hogy a vártnál 2-5 centiméterrel magasabb vízszint várhatóan nem okoz nagyobb problémát a védekezésben, mint a korábban prognosztizált 860-as érték.
A Margitszigeten kedden 3.500 homokzsákot építettek be, 15 ezret pedig előkészítettek. A helyszínen összesen 240 szakember és önkéntes dolgozik. A Római-parton 35 ezer új homokzsákot kellett beépíteni kedden, több mint 170-en dolgoznak a területen. Grafjódi Gabriella tájékoztatása szerint a Római-parton elkezdték az úgynevezett ellennyomó medencék építését a gát oldalában. Ezzel a megoldással el lehet érni, hogy a gáton kersztülfolyó víz, összegyűjtve megakadályozza a további szivárgást.
Pedagógusok vigyáznak a gátakon dolgozó szülők ellátatlan gyerekeire
Az oktatási miniszter kedden felkérte az óvodák, iskolák és kollégiumok vezetőit: úgy vegyék ki a részüket az árvíz és belvíz elleni védekezésből, hogy - ahol ez indokolt - szervezzék meg a gátakon dolgozó szülők elfoglaltsága miatt ideiglenesen ellátatlanul maradt gyermekek felügyeletét.
A szaktárca vezetőjének közleménye arról is hírt ad, hogy Magyar Bálint felkérte az érintett helyi önkormányzatok jegyzőit: erről a lehetőségről a helyben szokásos módon tájékoztassák az árvíz és belvíz elleni védekezésben részt vevő szülőket.
A jegyzők tájékoztatásának arra is ki kell terjednie, hogy a szülők pontosan "hol, melyik óvodában, iskolában, kollégiumban kaphatnak segítséget gyermekük napközbeni, illetve szükség esetén éjszakai felügyeletének ellátásához" - áll a közleményben.
A biztosítókhoz eddig alig két tucat árvizes kárbejelentés érkezett
A biztosító társaságokhoz kedd délutánig mindössze alig 20 kárbejelentés érkezett az árvízkárokkal kapcsolatban - mondta az MTI-nek Flachner Ferenc, a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) Lakásbiztosítási Tagozatának vezetője kedden.
Az árvízhelyzet miatt a lakásbiztosításokkal foglakozó társaságok naponta megküldik adataikat a kárbejelentésekről a Mabisz-nak, eddig azonban mindössze alig húsz esetről érkezett bejelentés. A károsultak egyelőre a kármentéssel és ingóságaik biztonságba helyezésével vannak elfoglalva, illetve az is előfordulhat, hogy az elöntött ingatlant körbezárta a víz, és egyelőre megközelíthetetlen - mondta a Mabisz tagozatvezetője.
A biztosító társaságok szerződéseinek mindegyikében szerepel az alapszerződésben vagy kiegészítő biztosításként az árvíz elleni védelem. Ez azonban csak megfelelő védelemmel, gáttal ellátott területre vonatkozik, illetve olyan - a Dunakanyarban több település mellett található - magas fallal védett ingatlanra köthető. Ártéren, hullámtéren épült házakra nem - szögezte le Flachner Ferenc.
A Mabisz összesített adatai szerint a 2002-es dunai árvíz során összesen 650 káresetre 350 millió forint kártérítést fizettek ki. A borsodi térségben ugyanebben az évben elöntött területeken 360 kárbejelentésre mintegy 100 millió forintot térítettek. Ennél sokkal jelentősebb kárkifizetés történt a 2001-es tiszai árvíz idején. A tarpai gát átszakadásával kapcsolatban 3.200 kárbejelentésre 2,4 milliárd forintot térítettek a biztosítók.
A Mabisz tagozatvezetője az idei várható károkkal kapcsolatban becslésekbe nem kívánt bocsátkozni, elmondta, hogy reményeik szerint nem történik gátszakadás, s ebben az esetben különösen nagy károkkal nem kell számolniuk.
A 2002-es árvizet követően, 2003. január 1-jével kezdte meg működését a nem biztosítható - ártéri területeken vagy hullámtérben - épült ingatlanok tulajdonosainak kárenyhítésére szolgáló Wesselényi Alap. Az Alap legfeljebb 15 millió forintig, kizárólag az ingatlanban történt kár megtérítésére szolgál, ennek fejében az ingatlan tulajdonosának egy átlagos éves biztosítási díjat - egy 6 millió forintos ingatlanra évi 12.500 forintot - kell fizetniük, a többit az állam állja.
A Wesselényi Alap a szakemberek véleménye szerint lényegében nem működik, 2005 végéig mindössze 189-en csatlakoztak az Alaphoz, köztük 63-an Budapest, 45-en Pest megye területéről. Biztosítási szakemberek szerint a lanyha érdeklődés és részvétel oka a kellő motiváltság hiánya miatt: a több mint 10 ezer forintos éves átlagos díj csak elemi csapások és tűz esetére szól, ingóságokban eset kárra nem vonatkozik, s a lakosság "megszokta, hogy ha nagy baj van és mindent elönt a víz, úgyis fizet az állam" - állítják az MTI által megkérdezett szakmeberek.
ma.hu
2006.04.04. 18:02