HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > AKTUÁLIS > Budapest talpon: hajnali 5-kor a Duna vízállása 857 centiméter volt

t: 382

Budapest talpon: hajnali 5-kor a Duna vízállása 857 centiméter volt

Kedd reggelre 516-ra növekedett az ár- és a belvíz miatt az elmúlt hetekben kitelepítettek száma - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. A kitelepítések alapvetően Pest megyében, a Duna-kanyarban több településről történtek, az érintett települések száma 58, ez 96 ingatlant jelent, köztük nem csak lakóházak, hanem idősek otthona is van. Az ár- és belvíz által veszélyeztetett épületek száma 11 519, a veszélyben lévő emberek száma 32 600. A védekezésben 25 ezer ember vesz részt, felük önkéntes, a többiek valamilyen szervezethez - önkormányzathoz, vízügyhöz, honvédséghez, tűzoltósághoz - tartozó együttműködők. Az alkalmazott technikai eszközök - teherautók, munkagépek, erőgépek, szivattyúk - száma kettő és félezer. Gátszakadás vagy más rendkívüli esemény az éjszaka nem történt - mondta Dobson Tibor.

Az árvíz elleni védekezésre minden szükséges eszköz, gép, ember és pénz rendelkezésre áll - mondta a Nap-keltében három miniszter is. Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter elhúzódó, tartósan magas vízállásra számít, de ezzel együtt úgy véli, hogy állandó figyeléssel és szervezett munkával meg lehet tartani a gátakat. Becslése szerint a Duna Budapestnél kedden délután rekordmagasságon tetőzik, 860 centiméterrel. Az országos árvízellenes védekezéshez már korábban rendelkezésre állt 3,5 millió homokzsák, ehhez tegnap további egymilliót rendeltek. A kormány vasárnapi ülésén újabb egymilliárd forintot szavazott meg a védekezésre - mondta a vízügyi miniszter. Kiss Péter kancelláriaminiszter úgy véli, hogy mivel a napi védekezés 150-200 millió forintba kerül, ez az egymilliárd forint maximum erre a hétre elegendő. A mai újabb kormányülés feladata, hogy hosszabb távra is döntést hozzon. A pénz hiánya nem lehet akadálya a hatékony védekezésnek. Pénz "annyi van, amennyi kell", mondta és hozzátette, hogy "ha sok tízmilliárd kell, akkor annyit fogunk mozgósítani." A szükséges pénz az államháztartási tartalékban, illetve az általános tartalékban megvan, a kormány dönt arról, hogy mikor melyiket használja. Lamperth Mónika belügyminisztert többek között arról is kérdezték, hogy tudnak-e majd szavazni a víztől körülzárt települések lakói. A válasz határozott igen volt. Lamperth Mónika Kisoroszi példáját említette, amelyet a víz elzárt a külvilágtól. Ide helikopterrel szállítják az élelmet, helikopter segít a betegek kórházba juttatásában, és ha szükséges, helikopter segít majd biztosítani a választás feltételeit. "Biztonságosan, törvényesen le lehet bonyolítani a választást." - jelentette ki Lamperth Mónika, aki Orbán Viktor tegnap szavaira reagálva újra leszögezte, hogy az árvízi védekezéshez minden van, ami kell: gép és homokzsák, ember és pénz. A pénzügyi forrásokról elmondta azt is, hogy a kormány nem szab felső "plafont" a költségeknek, annyi pénzt költ a védekezésre, amennyire szükség van. Mindhárom miniszter egyetértett abban, hogy az áradás még sokáig megköveteli a megfeszített védekezést, mert az előrejelzések tartósan magas vízállást jelentenek.

Az árvíz számos kárpáti falut vágott el a külvilágtól. Erdélyben árad a Maros és a Szamos, valamint rosszabbodik a helyzet a Körösök vízgyűjtő területén is. Rendkívüli állapot van Csehország hét körzetében, ott az árvíznek már hét áldozata van. Az egyik északi városban kétezer embert kitelepítettek. Délen sem jobb a helyzet, ott négyezer embernek kellett elhagynia otthonát. Óránként egy centiméterrel emelkedik az Elba vízszintje a folyó németországi szakaszán, Drezdából százakat telepítettek ki.



Budapesten éjszaka intenzíven folyt az árvízi védekezés a Római-parton és a szentendrei HÉV vonalán. A Margitszigeten, ahol hajnali 5 órakor a Duna vízállása 857 centiméter volt, több helyen meg kellett erősíteni a homokzsákokból épített gátat, de a védekezés stabil volt. A III. kerületben a Kossuth Lajos üdülőparton is intenzíven folyt az árvízi védekezés, a feltörő buzgárokat 30 önkéntes és a Fővárosi Csatornázási Művek szakemberei próbálták homokzsákokkal körülbástyázni. Török Tamás, a Buda-Észak árvízvédelmi szakasz éjjel 3 órakor elmondta: este 11 órakor észlelték, hogy a vízművek területén több buzgár alakult ki, és a Fővárosi Csatornázási Művek önkéntesek segítségével próbálja megfékezni a feltörekvő vizet. A szakaszmérnök szerint az erős buzgárok nem veszélyesek, mert hordalékot nem hordoznak magukkal. Éjjel az önkéntesek és a csatornázási művek emberei töltötték a homokzsákokat, a teherautók folyamatosan szállították a szükséges homokot. A Kossuth Lajos üdülőparton mintegy 250 méter hosszan úgynevezett kazettákat építettek. Az ellennyomást kiegyenlítő töltés és a benne lévő ellennyomó medence homokzsákokból közel egy méter magasra van építve, de a gáton átszivárgó víz már teljesen megtöltötte a kazettákat. A lezárt úton több helyen átfolyások voltak. Pünkösdfürdőnél a legutolsó információk szerint három buzgár keletkezett.

A Királyok útján több helyen szivárgott a víz, rendőrök járőröztek, az árral elöntött területen motorcsónakkal is szolgálatot teljesítettek. Zalasch Zsolt polgári védelmi őrnagy elmondta, hogy a Duna lassabban áradt az előző éjszakához képest. Éjjel egy idős hölgyet kellett az árterületen lévő lakásából orvoshoz szállítani. Őt a polgári védelem munkatársai motorcsónakkal mentették ki, és rokonainál szállásoltak el. A Fővárosi Csatornázási Művek újabb önkéntesek bevonását tervezi, mert a Kossuth Lajos üdülőparton, illetve a Királyok útján több helyen új feltörő buzgárokat észleltek. A munkát nehezítheti, hogy éjjel 3 órakor elkezdett esni az eső.

A szentendrei HÉV vonalán a BKV szakemberei töltés-megerősítést végeztek több szakaszon éjszaka. A Tímár utcánál lévő üdülőparkot teljesen ellepte a víz, a már korábban homokzsákokkal körbevett part menti épület is teljesen víz alatt állt. A HÉV sínjei mellett a budapesti közlekedési vállalat 25 dolgozója az átázás ellen fóliával és homokzsákokkal dolgozott a töltés megerősítésén. Csoportvezetőjük elmondta: folyamatos váltással 150 ember dolgozik a HÉV vonalán a védekezési munkálatokban.

A Margit híd alatt, a Bem rakpart végén mindkét oldalon homokzsákok álltak, az utat egy sávra szűkítették. A híd alatt felgyülemlett vizet a Fővárosi Csatornázási Művek folyamatosan szivattyúzza. A kialakult buzgárokat homokzsákokkal veszik körbe egy méter magasságban. A Bem József rakpartnál szintén homokzsákokkal vették körül a csatornákból feltörő vizet. Itt már befejezték a munkát, de útszűkületre kell számítani.

A Batthyány téren az aluljárókat homokzsákokkal vették körül a BKV munkatársai. Hajnali 4 órakor 15 ember töltötte a zsákokat és gátolta meg, hogy az esetleg feltörő víz az aluljáróba folyjon. Az aluljáró nincs veszélyben, a víz nem tört még be, és a metró is közlekedni fog. Éjszaka mintegy 10 centit áradt a Duna, a vízügyi szakemberek számításai szerint a fővárosi szakaszon kedd délután fog tetőzni.

A Margitsziget területén hétfő éjszaka több helyen meg kellett erősíteni a homokzsákokból épített gátat. Hétfőn este 10 óráig 30 önkéntes segített a védekezésben, éjszaka 154 hivatásos állományú teljesített szolgálatot a Margitsziget területén - mondta Habuda László alezredes. Tájékoztatása szerint éjszakára 86 katona és 3 tűzoltóraj segítette a polgári védelem és a katasztrófavédelem munkáját. A sziget bejáratánál több helyen alakultak ki buzgárok, a feltörő vizet katonák homokzsákokkal, a kisebb szivárgásokat ellennyomó medencével vették körbe. Az egész sziget területén 24 órás járőrszolgálattal figyelik a 9 méteres vízmagasságig védő gátak szivárgását.

A miniszterelnök tegnap délutántól árvízvédelmi veszélyhelyzetet hirdetett ki. A rendelet a Duna Komárom és Tass közötti szakaszára, valamint az Ipoly Ipolytölgyes és a Duna-torkolat közötti szakaszára érvényes. Tegnap délután óta tilos vezetékes- és kútvizet inni a Komárom megyei Dömös és Pilismarót térségében, az áradó Duna vize ugyanis bejutott az ívóvízkutakba. A víz minőségét kétóránként ellenőrzik. Jelenleg a Szentendrei-sziget öt települése közúton megközelíthetetlen. Dunabogdányban 50 házat öntött el a víz, volt, aki az éjszakát a háza előtt a kocsijában töltötte. A 11-es út Leányfalu után már járhatatlan. Szentendrén több mint száz nyaralót és lakóházat öntött el a víz, a gátakon pedig az éjszaka megjelentek a buzgárok.

Az árvíz miatt akadozik a postai szolgáltatás is. Tahitótfaluban tegnap zárva maradt a hivatal, több, Szentendre és Visegrád környéki településre pedig nem jutnak el a postakocsik és a pénzszállító autók. Ma a tahitótfalui mellett valószínűleg a leányfalui és Budapesten a Római-parti posta is zárva lesz. A vasúti közlekedést is akadályozza az árvíz. Esztergom és Almásfüzitő között teljesen szünetel a vasúti forgalom, feljebb, Komáromtól Almásfüzitőig az intercityk lassan járnak, a személyvonatok helyett pedig buszok közlekednek.

A Duna középső szakaszán naponta 45 centivel emelkedik a vízszint, a Tolna megyei Bátán a legsúlyosabb a helyzet. Bátán egész éjszaka több mint 40 munkagép, teherautó és 250 ember dolgozott a gátakon. A védekezés ezekben a percekben is tart. A falu legmélyebben fekvő utcáját mentik a helyiek, és a szomszédos településekről érkezett önkéntesek.

Az Ipoly völgye a másik veszélyhelyzetben lévő terület. A folyó az Ipolytölgyes és Duna torkolata közötti házakat ostromolja. Szobnál több ház víz alatt van, a helyiek már csak motorcsónakkal és kajakokkal tudják megközelíteni a parti épületeket. A 12-es út több helyen is járhatatlan, a folyó felső szakaszán lévő települések azonban egyelőre nincsenek veszélyben.

Harmadfokú árvízvédelmi készültség van az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság körzetében is. A Hortobágy-Berettyón akkora a terhelés, hogy nem bírja a folyó, ezért tegnap elzárták Ágotánál a vészkaput. A vizet szivattyúkkal próbálják lecsapolni. Újabb árhullám indult el a Hernádon, de ez várhatóan még ma levonul. Több helyen már lakott területeke t veszélyeztet a víz. A Taktán másod-, a Sajón és a Bodrogon harmadfokú a készültség.

hirado

2006.04.04. 10:34

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek