HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > AKTUÁLIS > Példátlan árhullám - árvízvédelmi veszélyhelyzet lépett életbe több folyószakaszon

t: 360

Példátlan árhullám - árvízvédelmi veszélyhelyzet lépett életbe több folyószakaszon

Árvízvédelmi veszélyhelyzetet hirdetett ki a kormányfő. A kora délutáni órákban a Duna Budapestnél elérte a 848 centiméteres rekordmagasságot; a Batthyány téri és a Margit hídi HÉV-megállót le kellett zárni a szivárgó víz miatt, a folyók magas vízállása miatt pedig a vonatok közlekedését is korlátozták.

A miniszterelnök a kormányzati koordinációs bizottság javaslatára hétfőn 15 órától több folyószakaszra árvízvédelmi veszélyhelyzetet hirdetett ki. Gyurcsány Ferenc a bizottság ülése után elmondta, a vészhelyzetet a Dunán a Komárom-Esztergom-Budapest-Tass szakaszra, illetve az Ipoly folyón Ipolytölgyes és a torkolat közötti szakaszra rendelték el.

Elrendelhető a lakosság vagy a lakosság egy részének lakóhelyéről való kiköltöztetése. Életbe léphet emellett közlekedési korlátozás, utazási, beutazási vagy kiutazási korlátozás is. Szükség esetén a polgármesterek, közgyűlési elnökök vagy a főpolgármester utasítást adhatnak a folyamatos polgári védelmi szolgálatra. Előírhatják az érintett területeken hátrahagyott különböző készletek - állatállomány, mezőgazdasági készletek - elszállítását, őrzését, az elhagyott lakóépületek, közingatlanok, magánvagyonok őrzését, azok biztosítását. A rendelet "a közmédián történő kihirdetéssel hatályossá válik".

Az elmúlt 24 órában az árvízvédelmi készültség teljes hossza már meghaladta a háromezer kilométert, ebből 842 kilométeren már harmadfokú készültség van - ismertette Gyurcsány Ferenc kora délután. Ezalatt a védekezés becsült költsége meghaladta a 200 millió forintot, önkormányzati és állami védműveken 10 ezer ember védekezett, és a kitelepítések során összesen 52 településről 458 ember hagyta el lakóhelyét; valamennyien biztonságos körülmények közé kerültek.

Nincs katasztrófahelyzet

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök délután a Pest megyei Kismarosra, majd Nagymarosra látogatott, hogy megtekintse az árvízvédelmi munkálatokat. Ezt követően találkozott a két település vezetőjével. A kormányfő szerint súlyos az árvízveszély Budapest környékén, de nem beszélhetünk katasztrófahelyzetről.

Bocskai István honvédségi szóvivő elmondta: technikai eszközöket csoportosít át a Magyar Honvédség a Duna és a Tisza áradása miatt veszélyeztetettnek ítélt térségekbe, hogy minél gyorsabban és hatékonyabban megkezdhessék az emberi életek és anyagi javak mentését, ha az szükségessé válik. Hétfőig a honvédelmi tárcától eddig több mint 1500-an vettek részt az árvízi védekezés feladatainak végrehajtásában.

A Duna minden csúcsot megdöntött, Budapesten elérte a 850 centiméteres rekordmagasságot. A Bem József térnél a csatornákon keresztül az útkereszteződésben mintegy 30 centiméteres magasságban áll a víz, a Fővárosi Csatornázási Művek munkatársai homokzsákokkal próbálják körbevenni a feltörő vizet. Hétfőn délután kevéssel 15 óra előtt a Margit híd alatt szintén 30 centiméteres víz állt az úton, emiatt a Bem rakpart érintett szakaszán óriási torlódások alakultak ki.

Az árhullám miatt Budapesten ömlik a víz a Batthyány téri aluljáró és a HÉV-állomás plafonjából is. Az egybefüggő vízoszlop alatti területet homokzsákokkal vették körül. A BKV vezérigazgatója szerint szinte kizárt, hogy a néhány méterre lévő metróbejárót is elérje a víz. Ha ez mégis megtörténne, kapukkal zárják le az átjárót. A Batthyány téri és a Margit hídi HÉV-megállót is le kellett zárni a szivárgó víz miatt. Az utasok autóbuszokkal közlekedhetnek.

A metró Batthyány téri kijáratának lezárására is sor kerülhet, ha a Duna vízszintje átlépne a kő mellvéden - közölte a BKV Zrt. vezérigazgatója, aki kifejtette, hogy a metró közlekedését azután is fenntarthatják, ha netán a Batthyány téri metrómegállót le kellene zárniuk. Ez esetben a szerelvények megállás nélkül haladnak át az állomáson.

A Fővárosi Polgári Védelmi Igazgatóság vezetője közölte: a Margitsziget déli részén, a pesti oldalon megkezdődött a felfakadó vizek, a buzgárok megjelenése. Grafjódi Gabriella, a Fővárosi Polgári Védelmi Igazgatóság szóvivője elmondta, hogy a Margitszigeten 80 katona, 20 tűzoltó, a csatornázási művek 25 munkatársa és 12 polgári védelmi szakember dolgozik. A Danubius Hotel közleménye szerint a fokozott árvízvédelmi készültség ellenére zavartalanul üzemelnek a cég margitszigeti szállodái.

A folyók magas vízállása miatt több vonalon sebességkorlátozást vezetett be a MÁV Rt., de van olyan vasútvonal is, ahol leállt a vasúti közlekedés. A vonatok hosszabb menetidővel közlekednek a Budapest-Győr, illetve a Szerencs Sátoraljaújhely közötti vasútvonalon, Almásfüzitő és Esztergom között pedig szünetel a vasúti közlekedés. A magas vízállás miatt állnak a Mahart Duna-Cargo Kft. hajói; a rendszeresen szolgálatban lévő 15 hajóból mindössze kettő van mozgásban az Al-Dunán - mondta Litvai János a társaság ügyvezető igazgatója az MTI-nek hétfőn.

Ivóvíz-korlátozást rendeltek el Komárom-Esztergom megyében Dömös és Pilismarót településeken a dömösi ivóvízbázisról kitermelt ivóvíz minőségének romlása miatt - közölte Grosschmid Sándor megyei tisztifőorvos. Mivel a Duna élővize bejutott némelyik kútba, biztonsági okokból a ivóvízként való fogyasztását megtiltották. A víz ugyanakkor alkalmas a háztartásban egyéb tevékenységekre.

A Dunán levonuló árhullám miatt a Közép-Dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság ár- és belvízvédelmi törzse Székesfehérvárról Tolna megyébe, Szekszárdra települt át.

hirado

2006.04.03. 20:14

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek