HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > AKTUÁLIS > Közel a 300 forintos euró?

t: 429

Közel a 300 forintos euró?

A Fed-emelés hatására az euró/forint árfolyam a 268-at súroló magasságokba emelkedett, egyes elemzők pedig azt sem zárják ki, hogy 300-ig is felmehet a jegyzés, az alapkamat pedig 10 százalék fölött köthet ki

Reggel erősödött a forint a bankközi devizapiacon, az eurót 265,60/70 forinton jegyezték, csaknem másfél forinttal a szerdai 267,00/20 forint alatt. A kereskedők szerint a régióban tapasztalható konszolidáció hatott kedvezően a forintra is, bár a lengyel zloty szerdai vesztesége nagyobb volt a forintnál. Az izlandi jegybank csütörtökön az infláció megfékezésének szándékával várhatóan 50 bázisponttal 11,25 százalékra emeli az alapkamatot, s ez az utóbbi hetek történéseit tekintve hatással lehet a régió valutáira, így a forintra is. A cseh jegybank szintén ma tárgyalja a kamatok kérdését, de a régió többi, ugyancsak a héten ülésezett jegybankjához hasonlóan várhatóan nem változtat a kamatokon.

Nem okozott meglepetést a piacokon, hogy a Fed újabb 25 bázisponttal 4,75 százalékra emelte az amerikai alapkamatot. A szövetségi jegybank további szigorítást is kilátásba helyezett. A tízéves amerikai államkötvények hozama a bejelentés után kétéves csúcsra, 4,801 százalékra emelkedett, miközben feljebb ment az eurózóna hasonló instrumentumáé is, ami azt jelzi, hogy lépéskényszerbe került az Európai Központi Bank (ECB), és májusban várhatóan megemeli a jelenleg 2,5 százalékos irányadó kamatot. A hírek hatására az euró/forint árfolyam a 268-at súroló magasságokba emelkedett, s egyes elemzők azt sem zárják ki, hogy 300-ig is felmehet a jegyzés, az alapkamat pedig 10 százalék fölött köthet ki.

A CNBC gazdasági hírtévé műsorában is téma volt a forint. Az adásban elhangzott: már kedden megindult a magyar fizetőeszköz jelentősebb gyengülése, amikor a piacok megkezdték a Fed döntésének beárazását, de a befektetők még nem vették elő a magyar fundamentumokat; ami eddig történt, még mindig nem forintsztori. Szakértők úgy vélik ugyanakkor, hogy ha nem változik a feltörekvő piaci hangulat, az sem kizárt, hogy előbb-utóbb támadás éri a forintot.

Mindeközben az MNB elnöke úgy nyilatkozott, hogy a jegybank nincs kamatváltoztatási nyomás alatt. Járai Zsigmond kijelentette: a forint eddigi gyengülése nem gyakorol jelentős hatást az inflációra és továbbra sincs árfolyamcél. Hozzátette viszont, hogy a jegybank nem elsősorban az inflációs veszélyek miatt növelné a kamatot, hanem azért, hogy visszacsábítsa a piactól könnyen elforduló befektetőket. Szakértők szerint a bizalom tulajdonképpen már 2003-ban elfogyott, azóta csakis a hozaméhség mozgatja az invesztorokat.

hirado

2006.03.30. 10:09

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek