Szikora Jánost, az APEH Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei igazgatóját jelöli az APEH elnöki posztjára Draskovics Tibor pénzügyminiszter, miután szerdán Király László György beadta lemondását - közölte Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára sajtótájékoztatón. Király László György addig marad hivatalban, amíg az új jelöltet kinevezése előtt az Országgyűlés költségvetési és gazdasági bizottsága meg nem hallgatja.
Király László György tudós típusú vezető volt
Az APEH vezetésétől nagyobb határozottságot vár a Pénzügyminisztérium - mondta Katona Tamás. Király László György nem olyan alkat, hogy határozott és kemény kezű vezető legyen, és ő érzékelte ez - mondta az államtitkár. Katona elmondása szerint nem az áfa-visszatérítések miatt mondott le az APEH-elnök. "Ugyanis Király László György érzékelte, hogy a mentalitása nem olyan jellegű, amilyenre a Pénzügyminisztérium szerint szükség van. "Nem menedzser típusú, hanem inkább tudós típusú vezető volt" - mondta az államtitkár.
Katona elmondása szerint a lemondás nem történt váratlanul, már egy ideje egyeztetett erről Draskovics Tibor és Király László György, de a pénzügyi tárca nem érzékeltette az APEH elnökével, hogy le kellene mondania, "ő annál intelligensebb, ő ezt érezte magától" - mondta.
Januárban már érződött a határozottság hatása
Az áfa-bevételek tavaly nem teljesültek, és nem csak a Pénzügyminisztérium, de az MNB prognózisa is magasabb volt annál, mint ami végül befolyt ebből az adónemből, mondta az államtitkár. A szaktárca szerint az APEH vezetésének ezt észre kellett volna vennie, de az adóhivatal nem lépett időben. Az államtitkár közölte, hogy januárban a vártnál 25 milliárd forintnál több áfa-bevételt regisztrált a költségvetés, és ilyen hatékonyságot várnak el az adóhivataltól a továbbiakban.
Szigorúbb ellenőrzésekre számíthatnak az adózók
Egyelőre nem tisztázott, hogy a jövőbeli célzottabb, határozottabb ellenőrzések milyen területekre és hogyan terjednek ki, az azonban biztos, hogy az elkövetkező időszakban az áfa-bevallásokat szigorúbban fogják ellenőrizni. Katona Tamás szerint ezen kívül a járulékbefizetések területén vannak gondok, amiket meg kell oldani.
A pénzügyminiszter meghallgatását kezdeményezik ellenzéki képviselők
Draskovics Tibor mielőbbi meghallgatását indítványozzák az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal elnökének távozásával kapcsolatban az Országgyűlés költségvetési és pénzügyi bizottságának ellenzéki tagjai.
"Király László György APEH-elnök leváltásával Gyurcsány Ferenc és Draskovics Tibor elismerte a kormány felelősségét az áfa-kifizetések visszatartása ügyében" - írják, hozzátéve, hogy a Fidesz álláspontja szerint ez a lépés nem más, mint bűnbakkeresés, mivel ebben a kérdésben nem Király László György az igazi felelős.
"Ő, mint köztisztviselő az adott ügyben igyekezett a jogszabályok szerint eljárni, azonban a pénzügyminiszter utasításai - a sajtóban megjelent információk szerint - akadályozták ebben" - áll a közleményben.
"Mindig az alul lévőn verik el a port" - mondta Orbán Viktor, a Fidesz elnöke szerdán újságírói kérdésre, az APEH elnökének lemondása kapcsán.
Az 1987-ben megalakult APEH eddigi elnökei:
Sütő Dezső
1987-1991
Minarik György
1991-1994
Pitti Zoltán
1994-1996
Kékesi László
1997-1998
Simicska Lajos
1998-1999
Vida Ildikó
1999-2002
Király László György
2002-2005
Draskovics Tibor pénzügyminiszter már tavaly szeptemberben élesen bírálta az APEH-et, a mostani indokláshoz hasonlóan akkor is keményebb, határozottabb magatartást követelt az adóhivataltól. Az áfa-bevételek 2004-ben ugyanis jelentősen, mostani adatok szerint 250 milliárd forinttal elmaradtak a tervezettől.
Az adóbevételek elmaradása miatt egyébként az APEH dolgozói tavaly év végén a törvény szerint adható 2 havi helyett csak 2 heti jutalmat kaphattak. Decemberben a pénzügyminiszter közölte, hogy "bár alapvetően megfelelőnek tartja a hivatal dolgozóinak munkáját, a jövőben lényegesen többet vár az APEH apparátusától, veA bevételkiesés mérséklése érdekében novemberben a pénzügyi tárca százmilliárd forintnyi áfát zárolt, ami azt jelenti, hogy több mint tízezer, közösségi adószámmal rendelkező vállalkozás csak idén jut vagy jutott hozzá a tavalyi évről visszaigényelt áfájához. Május elseje után ugyanis nem a határon szedi be a VPOP az importált termékek áfáját, hanem bevallás után a cégek maguk utalják azt az APEH-nek. Az adóhatóság azért vizsgálja az összes uniós adószámmal rendelkező vállalat bevallásá, mert Draskovics szerint az áfa-visszaigénylés céljából benyújtott formanyomtatványok fele téves információkat tartalmaz.
Az ügyben januárban Balogh Gyula független képviselő feljelentést tett Draskovics Tibor és társai ellen sikkasztás gyanújával. Balogh - és korábban több más ellenzéki politikus - úgy vélte, a Pénzügyminisztérium jogosulatlanul tart vissza pénzeket, hogy a költségvetési hiányt kozmetikázza.
Hivatali visszaélés gyanújával nyomozni kezdett a rendőrség, melyet néhány napon belül meg is szüntettek, miután a Nemzeti Nyomozó Iroda megállapította, hogy a feljelentésben foglaltak nem valósítanak meg bűncselekményt. A Nemzeti Nyomozó Irodának azt kellett megállapítania többek között, hogy elkövethetett-e hivatali visszaélést a pénzügyminiszter, amiért arra utasította tavaly ősszel az adóhatóság elnökét, hogy mielőtt a cégeknek visszafizetik az áfát, ellenőrizzék, valóban jogosult-e az adó-visszatérítésre az igénylő.
[LHP.HU]
2005.02.16. 14:24