
Akár már áprilisban a Gazprom tulajdonába kerülhetnek a magyar gázrendszer legfontosabb elemei, a német E.On ugyanis az E.On Hungária Rt.-ben meglévő magyarországi gázérdekeltségeit is felajánlotta egy nyugat-szibériai gázmező résztulajdonáért cserébe - számolt be kedden a Kommerszant című orosz lapnak Alekszandr Medvegyev Gazprom-alelnök.
Az E.On Ruhrgas illetékese a Népszabadságnak sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarta a bejelentést, korainak tartott bármit is nyilatkozni az ügyben, azt ugyanakkor megerősítette, hogy részt vesznek a nyugat-szibériai gázkitermelésben. A most a hírek szerint a Gazpromnak felajánlott pakettbe mindenesetre beletartozik a Moltól hivatalosan még át sem vett, a gázellátás szempontjából kulcsfontosságú gáznagykereskedő és -tározó cég is, amelyért az E.On mintegy egymilliárd eurót kínált a magyar olajcégnek. Brüsszel az év elején rá is bólintott az ügyletre, a hivatalos átruházásnak pedig március végéig kell megtörténnie. Hogy a szintén E.On Hungária-tulajdonú két területi gázszolgáltatónak, a Ddgáznak és a Kögáznak mi lesz a sorsa, nem tudni, mint ahogy azt sem, hogyan befolyásolja a tranzakció a honi áramszolgáltatás többségét a kezében tartó, szintén E.On-tulajdonú áramszolgáltatók életét. Korábban az E.On határozottan cáfolta, hogy utóbbiaknak bármi köze lehet a Mol gázcégeivel kapcsolatos ügyhöz, de lehet, mindezt csak azért tette, mert komoly versenyaggályokat vethet fel, ha a szolgáltatónak a nagykereskedő adja el a gázt, márpedig ha a Gazprom megszerzi a gáznagykereskedőt, és részt kap a szolgáltatók tulajdonosában is, ez a helyzet áll elő.
Azt sem világos még, mi történik a magyar gázimportot végző Panrusgáz Rt.-vel, amelynek fele most még Mol-kézen van, ahhoz viszont, hogy ez a rész átkerüljön az E.On-hoz, a másik tulajdonostárs, a Gazprom engedélye kell, ez pedig még nem jött meg. A Gazprom állítólag a Panrusgáz egészét is elfogadná, mások viszont azt mondják, hogy ennek a cégnek a jövőben már nem lesz nagy jelentősége a magyar gázpiacon.
A most felkínált csomag legértékesebb darabja egyébként az oroszok számára minden bizonnyal a gáznagykereskedő cég, hiszen a Gazprom a közelmúltban jelentette be, hogy szívesen részt venne a magyar adófizetők pénzéből felépítendő, az itthoni gázellátást biztonságossá tevő stratégiai gáztározókra kiírt tenderen. Elemzők ugyanakkor arra is felhívják a figyelmet, hogy a Magyarországon felhasznált gáz 80 százalékát szállító orosz Gazpromot, amely offshore cégein keresztül már korábban is próbált - sikertelenül - érdekeltséget szerezni az itthoni gázkereskedelemben, leginkább nem is a most szóba jött vagyonelemek érdeklik, hanem az a nagynyomású csőhálózat, amely egy külön cégben - a rendszerirányítási jogokkal együtt - a Mol kezében marad. És bár ezt a rendszert a magyar társaság még hosszú távú stratégiájában is szerepelteti, tény, hogy figyelme egyre inkább az olaj felé fordul - teszik hozzá a szakértők.
A most bejelentett esetleges adásvételt egyébként a Magyar Energia Hivatalnak is engedélyeznie kell, és várhatóan lesz hozzá egy-két szava az EU versenyhatóságának is.
hirado
2006.03.16. 10:11