A magyar bankrendszer az egyik legszilárdabb és legfejlettebb Közép- és Kelet-Európában - állapítja meg frissen kiadott értékelésében a Standard and Poors, amely ugyanakkor veszélyesnek tartja a lakosság és kisvállalati szektor rohamos deviza-eladósodását.
Huszonöt bázispontos emelésről dönthet a svájci jegybank csütörtökön. A kamatemelést a svájci frank alapú hiteleknél várhatóan érvényesíteni fogják majd a hazai bankok és a lízingcégek is, ami a legtöbb szerződésben a kamat átárazódását vonhatja maga után.
A hitelminősítő arra figyelmeztet, hogy a nagy lakossági és kisvállalati devizahitel-állomány jelentős kockázatot jelent, miután az ország a jövő évtized közepéig nem lesz az euróövezet tagja, így a magyar gazdaság sebezhető lesz a kamat-, illetve árfolyamváltozások terén, azaz az adósoknak komoly kamat- és árfolyamkockázattal kell számolniuk. A hitelminősítő különösen aggályosnak tartja a külföldi devizában, elsősorban svájci frankban való eladósodás gyors növekedését - adatai szerint 2005-ben az új jelzáloghitelek 80 százaléka ilyen volt - és valószínűsíti, hogy valamilyen felügyeleti szabályozással visszaszorítják ezt. A jelentés kitér arra is, hogy a GDP-hez mért lakossági hitelállomány az utóbbi öt évben megnégyszereződött, és elérte a 20 százalékot, ami a legmagasabb arány a közép-kelet-európai térségben, igaz, továbbra is jócskán elmarad az 50 százalékos euróövezeti átlagtól.
hirado
2006.03.16. 10:06