HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BŰNÜGY > Sokmilliós csaláson ért elkövetők rendőrkézen; kommandósok akcióban

t: 2314

Sokmilliós csaláson ért elkövetők rendőrkézen; kommandósok akcióban

Elmebetegség vezetett brutális kettős gyilkossághoz Atkáron, megszólal a gyermekeit elvesztő anya.

117 becsapott ember - sokmilliós zsákmány, a csalókat elfogták.

Tizenkét embercsempészt fogtak el egy kommandós akcióban.

Gyilkosságok a játékszenvedély miatt.

És segítség a bűncselekmények áldozatainak.

A taxisok elleni támadásokban az a közös, és egyben érthetetlen vonás, hogy brutálisak, gyilkossággal végződnek, és legfeljebb pár tízezer forintos zsákmányért. Egy újabb támadás történt nemrégiben Kecskeméten, ennek azonban szerencsére nem lett tragikus vége. Sőt a támadót maguk a taxisok fogták el, és adták át a rendőröknek.

SZERENCSÉS KIMENETELŰ TAXISTÁMADÁS

Józsi két éve taxizik Kecskeméten. Előtte kamionsofőr volt, sokat járt külföldön. Azt hitte, ez nyugalmasabb munka. Február közepéig így is volt. Egy szombat éjjelen egy középkorú férfi kopogtatott be kocsija ablakán.

Józsi: - Kicsit olyan, mintha egy kicsit be lenne csiccsentve. Szóval nem olyan tiszta tekintetű, szóval az nem egészen olyan tiszta volt.

A férfi megkérdezte, hogy szabad-e a taxi, majd beszállt, de csak nagyjából határozta meg az uticélt.

- Én kérdeztem rá, hogy azért konkrétabban mondja, hogy merre kellene menni, mert hát a külső Szegedi út, az elég tág fogalom. És akkor mondta, hogy hát van ott esztergályos, meg gumis műhely, oda szeretne eljutni.

Pár száz méterrel arrább azonban a taxisnak meg kellett állnia, utasának ugyanis egy kis dolga akadt.

- Jöttünk ezen az útvonalon és akkor ugyebár itt van ez az építkezés, hirtelenjében jobbat nem találtam, és akkor ide félrehúzódtam, itt megálltunk és akkor itt az úriember kiszállt, hogy elvégezze a dolgát.

Aztán tovább hajtottak a kihalt úton, majd egy vasúti átjáróhoz értek. A lámpa piros volt, a sorompó zárva, tehát várniuk kellett. Az utas ekkor lendült támadásba.

- Az egészből annyit vettem észre, ugyanígy állunk, nézelődök, hogy merről jöhet a vonat. Így valahogy balra voltam elfordulva, és csak azt éreztem, hogy már itt van a nyakamnál a kés, már nyomja fölfelé. Meg így hajol rám. És akkor annyit mondott, hogy Te nem jössz ide többet, Te szemét! És kész. Ugye nyomja fel, és akkor hirtelen, mondjuk egy kis meglepődés volt bennem, néztem hirtelen és akkor megfogtam a kezét neki, és akkor szorítottam le. Ahogy bírtam, amennyire csak tudtam, toltam el magamtól, mert hát ugyebár testsúllyal is azért segítettem rá, hogy minél távolabb tartsam magamtól. Közben a rádiót, a Mikeo-t elértem, ezt megnyomtam és akkor háromszor mondtam azt, hogy brékó, brékó, brékó.

Miután a vészjelzést leadta, minden erejével azon volt, hogy kimeneküljön a kocsiból. Eközben a megvadult utas a jobb karját is megszúrta.

- Nagy nehezen kikászálódtam az autóból, lehetőleg minél messzebb mentem tőle. Ő fogta és innen ebből az ülésből, a jobb első ülésből fogta és levágta a Mike-ot, fogta és kihajította ide az út mellé. Átült ide az én helyemre és akkor becsukta az ajtót és elhajtott.

Józsi aztán telefonon hívta a diszpécser központot. Onnan küldték a rendőröket és a mentőket. Kollégái pedig már úton is voltak felé.

"Szili": - Egy belvárosi szórakozóhely taxi placcán álltunk hárman a kollegákkal és a másik autónak a rádiójából, központi rádiójából - mert nem vagyok csapattagjuk - hallottam az egyik kollega vészjelzését. És a rádión keresztül kapott utasítások alapján, hogy merre lehet a srác, indultunk mind a hárman egyszerre.

Pillanatok alatt odaértek a vasúti átjáróhoz, majd onnan a támadó nyomába eredtek. Egy kereszteződésben aztán meg is találták az autót, lekapcsolt lámpával állt.

"Szili": - Ahogy itt megálltunk két oldalt, benn ült még a srác, és hogy közelítettem felé, elindult kettőnk között egyenesen Kecskeméttől kifelé. És ennek az útnak a legvégén, ahogy a lakott épületek vannak, ideáig követtük, üldöztük, és most azt nem tudom, hogy nem bírt bekanyarodni, elvétette a kanyarodást vagy már effektív megadás szempontjából állt félre az utolsó háznál baloldalt, de az a lényeg, hogy megállt. És amikor megállt, olyan érdekesen tökörészett az autóval, brümmögtette az autót, túráztatta, mint aki nem találja a sebességet esetleg vagy nem is tudom. És ahogy kiszálltunk a kollegával, közelítettünk az autója felé, ő is kiugrott és ránk támadt. Mi a kezéből kiütöttük a kést, mert láttuk, hogy kés van a kezében, és hátracsavartuk a kezét, leterítettük a földre és ennyi. És utána már pillanatokon belül megérkeztek a rendőrök és megbilincselték és el is vitték.

Később kiderült, hogy a rendőrök aznap már találkoztak a támadóval.

Hortobágyi István szóvivő, Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság: - Ez egy 36 éves helyi lakos férfi, akiről azt mondják kollegáim, hogy még aznap már volt neki egy hasonló ilyen furcsa dolga, egy feltört autóban találták meg ezt a férfit, be volt verve az ablak. Amikor először odamentek hozzá és megkérdezték a rendőrök, hogy mit keres a kocsiban, akkor azt mondta, hogy ő is rendőr. Majd utána helyesbített, azt mondta, hogy ő polgárőr. A legvégén kiderült, hogy már nem is polgárőr, csak éppen ki akarta söpörni az üveget, üvegtörmeléket az autóból.

A rendőrök ekkor bevitték, kihallgatták, majd hazaengedték. Ekkor még csak rongálás miatt indult ellene eljárás. A mostani azonban már rablás.

Hortobágyi István: - Viszont meg kell várni mindenféle szakértői véleményt, hiszen még a minősítés, az módosulhat, akár lehet nyereségvágyból elkövetett emberölés kísérlete is.

A taxis nyakának szegezett kés ugyanis könnyen okozhatott volna sokkal súlyosabb sérülést is. Ezt majd az orvosszakértő állapítja meg. Azt pedig, hogy a harcias utas beszámítható volt-e a támadáskor, pszichológus vizsgálja.

Nagyon megrázó lesz a következő riport. Két nevelt lányát gyilkolta meg egy 30 éves atkári férfi néhány hete. A megmagyarázhatatlan brutalitás akkor kezdődött, amikor hajnali 3-kor felsírt a 10 hónapos kisfia. A férfi a gyerekre és élettársára támadt. A nő megpróbálta a gyermeket védeni és átmenekült vele a szomszédba, de eközben a férfi tovább őrjöngött a házban és megölte mindkét neveltlányát.

MEGSZÓLAL AZ ÉDESANYA

- Valahogy úgy van, hogy volt egy szép életünk, volt egy nagyon szép jövőnk, futott egy film, elmondtam a pszichológus úrnak, és mintha így kettévágták volna, és nincs magyarázat, hogy miért szakadt el a film. Csak fáj nekünk nagyon, hogy a régi életünk.

Csanády Dénes főhadnagy, kiemelt fővizsgáló, Heves Megyei Rendőr-főkapitányság: - Elég zavartan viselkedett, ilyen hullámzóan beszélt a történtekről, de ami legfontosabb az volt, hogy konkrétan, amit a kislányokkal csinált, arra pontosan emlékezett. Az elméjével probléma lehet, mivel az okokra vonatkozóan ilyen hullámzó válaszokat adott, hol felsőbb utasításokra, hol földöntúli jelenségekre hivatkozva próbált okokat keresni arra, amit csinált. A hajnali órákig tudatában volt mindennek, aztán ott voltak olyan pillanatok, amikor nem emlékezett dolgokra. Arra határozottan és pontosan emlékezett, hogy mit csinált a két kislánnyal.
- És a kisebbik gyermekével?
- Arra is emlékszik, nem teljes pontossággal, de vele kapcsolatban is emlékszik arra, hogy kétszer is megszúrta egy karddal. Miután az édesanya és a kisgyermek ugye kimenekült a lakásból és ő elkövette ezt a szörnyű dolgot, ő visszafeküdt az ágyba és magára húzta a takarót az ő állítása szerint és védekezett a földöntúli jelenségektől, mert még akkor is érkeztek állítása szerint.

- A férjem vállalkozó akart lenni, pont a tragédia napján akarta volna kikérni az okmányirodából a szükséges papírokat, mert a műhely már készen volt neki teljesen, meg bővíteni is szerette volna, tehát ő szerdán így indult volna neki ennek az egész napnak, hogy kikéri a papírokat. Terveztünk egy nyaralást is, egy hetet Bogácsra a családdal.

Csanády Dénes: - Szerette a gyerekeket, a két kislányt, akiket végül is ugye megölt, gyermekeiként szerette annak ellenére, hogy nem az ő gyermekei voltak. Tehát ő, ahogy leírta, boldog családi életet élt állítása szerint.

- Kiegyensúlyozott, nyugodt, családcentrikus, egy nagyon humoros, vígkedélyű és céltudatos és kitartó embernek ismertem meg.
- Mit gondol, akkor milyen változás állt be az ő életébe?
- A tragédia napján? Nem tudom, nem tudom, mert szóval valaki azért alszik nyugodtan és negyed ötkor arra ébred föl, hogy a legkisebb gyerekemet kaszabolják, szóval erre nem tudnék most mit mondani, hogy akkor, csak azt, hogy úgy megrémültünk, hogy őbenne akkor mi zajlódott le, nem tudom. Mert semmi előjele nem volt.
- Soha nem tapasztalta azt, hogy esetleg valamilyen betegségben szenved?
- Gyógyszert nem szedett, alkoholt nem fogyasztott és semmilyen orvoshoz se járt.
- Milyen volt a kapcsolata a neveltlányaival?
- Azt jobban szerette, mint az övét. Azt jobban szerette, mert ők már nagyok voltak, ugye segítettek. Végül is mindig úgy állt a dolgokhoz, hogy a gyerek 3 éves kortól van igazindából ugye, amikor tud segíteni. És ugye ő picike, 11 hónapos, tehát ő nem bírt neki úgy segíteni. Ő mindenben segített nekem: fürdetésben, etetésben, orvoshoz vittük, védőnőhöz vittük, mindenhova jött velem. Csak ugye a két lány már odaállt mellé és segített neki, és ezért érthetetlen.

Komóczi Mihály igazságügyi szakértő: - A skizofrénia, az egy nagyon-nagyon speciális betegség, ezen belül azért nagyon nehéz a megítélése, mert tudjuk, hogy a skizofrének között nem olyan gyakori az elkövetői magatartás. Viszont, ha előfordul elkövetői magatartás, mindig jobban vonzza a közvélemény figyelmét, mert azok látványos, brutális, sok vérrel járó, esetleg csonkolással járó cselekmények. A skizofrén elkövetőnek mindig vannak olyan jelzései, amelyek arra utalnak, hogy ő esetlegesen ebben a betegségben szenved. Az illető visszahúzódóbb, nehezen létesít kapcsolatokat, kicsit olyan depresszívebb, szorongóbb. Ez önmagában természetesen nemcsak a skizofréniának jele, hanem bármi másnak lehet. Tehát innen megítélni nagyon nehéz. A laikus onnan tudja legjobban megítélni, hogy valami olyasmiről fog beszélni az az illető, ami túlmegy minden normális határán. Különleges személy lesz, észrevesz olyan dolgokat, amit más nem, telepatikus kapcsolatok lesznek, hallucinációk, látni fog olyan dolgokat, amit más nem lát. Hallani fog olyan dolgokat, amit más nem hall. Persze vannak környezeti okok, amik segítenek abban, hogy hamarabb jussanak el eddig az elmezavart állapotig. Bár hiszem azt, hogy itt a biológiai tényezők, azok nagyon-nagyon súlyosan meghatározzák a betegséget.

Csanády Dénes: - Ő ugyan tudja, hogy mit tett és mit csinált, ezt el is mondta. Tehát ő konkrétan elmondta, hogy megöltem a két kislányt, de, hogy ezt megbánta volna, nem tudom. Én azt mondom, hogy nem, mert nem fogja föl, hogy mi ennek a súlya, amit tett. Gondolom, az elmebeli állapota miatt.

- Haragszom és gyűlölöm. Én soha nem bocsátom meg neki, tudja? Soha, soha!
AKTUÁLIS

Fegyveres rablás történt Budapesten egy pénzváltó üzletben. Az alkalmazottaktól egy 40 éves férfi követelte a bevételt. Az ott dolgozó két nő át is adta a pénzt. Az üzlet férfi alkalmazottja azonban a rabló után eredt és a járdán leteperte. Lövés nem dördült, senki nem sérült meg. Úgy tudjuk, hogy a rabló korábban rendőr volt, a fegyvert engedéllyel tartotta.

Zsaroló rendőrök buktak le Budapesten. A VII. kerületi járőrök tavaly év eleje óta összesen 800 ezer forintot kaptak egy román állampolgárságú férfitől, hogy ne buktassák le, amiért illegálisan élt az országban. Pénzátadás közben vette észre őket két V. kerületi járőr. A román férfit elfogták, ő mondta el, kiknek kellett fizetnie. A két rendőr előzetes letartóztatásban van, társuk, egy volt rendőr, szabadlábon védekezik.

Letartóztatták annak a turistabusznak a vezetőjét, amelyik egy magasságkorlátozó kapunak ütközött a Ferihegyi gyorsforgalmi úton. A szerb férfi elismerte felelősségét. A kapu szinte leborotválta a busz tetejét. A balesetben két ember meghalt, hárman életveszélyesen és 21-en könnyebben megsérültek.

Hatályba lépett a távoltartási törvény, amely a családon belüli erőszak áldozatait védi. Ennek értelmében ezentúl a bíróság megtilthatja az erőszakoskodónak, hogy áldozata közelébe menjen. Az áldozatvédelmi szolgálat pedig gyorssegélyt vagy ideiglenes szállást is tud biztosítani a rászorulóknak. A statisztikák szerint tíz erőszakos bűncselekményből négynél az áldozat rokona a tettes, és minden héten meghal egy nő a családon belüli erőszak miatt.

Eljárás indult a Terrorelhárító Szolgálat egy kiképzője ellen. A tiszt büntetésből arra kényszerített hat kommandós gyakornokot, hogy jeges fagyott talajon végezzenek fekvőtámaszt hosszú időn keresztül. Az öt férfi és egy nő tenyerén emiatt felszakadt a bőr és fagyási sérülés keletkezett, ami később elfertőződött. A kiképzőtisztet alárendelt aljas indokból elkövetett megsértésével gyanúsítják.

*

Intelligencia, udvariasság és jó fellépés elég volt ahhoz, hogy egy csaló banda Kőbánya és Nyíregyháza között ingázva tízmilliókat csaljon ki egyedül élő idős emberektől. A csalók közül hárman már előzetes letartóztatásban vannak, egy pedig szabadlábon védekezik, de a nyomozók szerint mások is lehetnek a laza bűnszövetségben. A lépre csalt öregek száma eddig 117, de riportunk bemutatása után ennél jóval több károsultra számítanak a X. kerületi kapitányságon.

*

MOHÓSÁGUK MIATT BUKTAK LE AZ ÁLNYOMOZÓK

Ezek nem álnyomozók, nagyon is valódiak. A fővárosi 80 éves asszony azonban olyan csalóknak esett áldozatul, akik december elején azzal az ürüggyel csöngettek be hozzá, hogy az utca túloldalán történt fegyveres rablás szemtanúit keresik. Kikérdezték ki lakik az épületben, majd elmentek. De két hét múlva ismét csöngettek.

Sértett: - December 20-án ugyanez a férfi, aki itt rendőrnek adta ki magát, megjelent két másik férfival. A társaságában lévő magas férfi, az előadott egy pénzügyi tranzakciós rémmesét. Nem értettem, hogy miről van szó. Gyorsan beszélt és nagyon szakszerűen. Ezek annyira meggyőző, jó kiállású, értelmes embereknek látszottak, hogy beengedtem a lakásba.

Az álzsaruk azt állították, egy banki alkalmazott ügyében nyomoznak, aki különböző trükkökkel leemeli a számlákon lévő pénzt. Felajánlották, ha már itt vannak, megvizsgálják a háznál lévő készpénz valódiságát is. Az idős hölgy gyanútlanul átadta a komódfiókban tartott több mint 300 ezer forintot.

- Most ezt a pénzt ugye én ide tettem rá erre a dunnára. Ugyanígy nézett ki. Ahol ő kivette a borítékból a pénzt és valami szerkentyűvel kezdte ott vizsgálni, mintha azt nézte volna, hogy a pénz nem hamis-e.

Az asszony a csalók kérésére megmutatta két bankszámla egyenlegét, sőt azt is vállalta, hogy segít leleplezni a banki szarkát és jóhiszeműen beült az autójukba.

- Bementem a bankba és ott ugye fölvettem ezt a bizonyos összeget, amire a bankpénztáros azt mondta, hogy miután az összeg túl magas, ha akarom, ő kikísér engem a pénzzel. Erre mondtam, hogy köszönöm, nem szükséges, mert hát engem itt várnak.

A másfél milliót átadta az álnyomozóknak, akik a másik pénzintézetbe is elvitték, hogy további egymilliót vetessenek fel vele. Majd amikor kezükben volt a boríték, visszaküldték, kérjen igazolást a számláján történt pénzmozgásról.

- És mire kiértem, az az autó eltűnt. Na most erre föl abban a pillanatban ugye fölszálltam a metróra és elmentem a kapitányságra, ahol bejelentettem az egész rémtörténetet.

A 80 éves asszony hazatérve már nem csodálkozott azon, hogy a 300 ezer forintjának és egy több tízezret érő értékes bronzszobrának is csak hűlt helyét találja. Azt mondja: egyedül talán a humorérzékét nem veszítette.

- Hát melyik állampolgár az, amelyik nem segít a rendőrségnek, ha egyszer módja van?

Az idős hölgyet abban az OTP-ben hagyták ott, ahol két hét múlva egy másik asszonnyal hatmilliót akartak kivetetni. A pénzintézet vezetője azonnal szólt a biztonsági szolgálatnak, és a kőbányai rendőrökkel együtt elfogták a gátlástalan csalókat.

Gáborjáni Szabó Attila, Kőbányai Rendőrkapitányság: - A biztonsági kamerák felvételei feldolgozásra kerültek, és amikor az elkövetők újra megjelentek, természetesen akkor mi már egyeztettünk, ki tudtuk egymás információit egészíteni, és ebben az esetben egy négyfős elkövetői csapatot sikerült elfognunk, ebben három férfi és egy nő volt. És ami érdekessége a dolognak, itt az egyik elkövető, az ügyvédjelölt.

Ő volt a jó beszédű, jó fellépésű férfi, aki a rendőrség képviseletében, vagy a bank ügyvédjeként mutatkozott be, hol egyedül, hol más-más társakkal. Ráadásul védője volt egy bűnözőnek, aki hasonló csalások miatt van vizsgálati fogságban. Nyilván így kapott kedvet és ötleteket a könnyű pénzszerzéshez.

Mórocz József főnyomozó, X. Kerületi Kapitányság: - Van olyan, hogy amikor nyugdíjbiztosító intézet munkatársainak adják ki magukat és azt a szöveget úgy adják elő az idős sértetteknek, hogy kevesebb pénzt kaptak az utolsó hónapban, és így csalják ki tőlük az otthon tartott készpénzüket.

Gáborjáni Szabó Attila: - Van olyan esetünk, hogy az idős ember a VI. emeletről ledob mit tudom én 600 ezer forintot, mert szóltak neki, hogy dobjon le oda a parkba, mert majd jönnek és ellenőrzik. Ugyanazt megcsinálták, hogy tessék levinni a levélládába. Ugye ott van a név, fölírják az illetőt, leviszi a pénzt a levélládába, hogy majd átvizsgáljuk. Hát az átvizsgálás nagyon sikeres, a pénz, az garantáltan eltűnik.

Mórocz József: - Egész messziről is különböző helyekről, Nyíregyházáról, Füzesabonyból hoztunk el ügyeket, ahol szintén ugyanilyen módszerrel követték el a bűncselekményeket, illetve én úgy gondolom, hogy akkor ezen az útvonalon végig lesznek még hasonló ügyek.

Eddig 117-en jelentkeztek, hogy kifosztották, vagy megpróbálták becsapni őket. 60-80 ezertől 6 millióig a legkülönbözőbb összegekkel. Legtöbb esetben 70-92 év közötti károsultakról van szó. A gátlástalan csalók már lekötött számlákra is utaztak. És éppen mohóságuk lett a vesztük. Feltételezik, hogy a folyószámla értesítőket dobták el, vagy nyitották ki, majd ragasztották vissza és így jutottak pontos információkhoz. A bankban a korábbi esetek tapasztalatai alapján felkészítik a munkatársakat, hogy jobban figyeljenek az idős emberek pénzügyi tranzakcióira, illetve próbálják őket figyelmeztetni.

Jakab Géza biztonsági igazgató, OTP: - De a csalók is megteszik az ellenlépéseiket, és mire odaérnek a bankba, már kioktatják, megfelelő legendával látják el a nénit: a lányom vállalkozást alapít, kell neki a pénz. Az unokám gépkocsit vásárol, segíteni akarom. Számtalan variáció van, olyanok, amelyek egyébként hihetőek. Tehát nem az élettől elrugaszkodott dolgokat mondanak.

A csalások és az emberi hiszékenység ellen ugyan nem könnyű hatékonyan fellépni, ám az, hogy végül is sikerült az álrendőröket elkapni, nagy részben éppen a bank biztonsági rendszerének köszönhető.

*

És most olyan hő kamerás felvételeket mutatunk - hamarosan -, amelyek év elején készültek Győrött. Az embercsempészek ukránokat terelgetnek be egy kisbuszba. A határ után a végcél pedig Olaszország vagy Spanyolország volt. A szervezett embercsempész banda két tagja még múlt év novemberében bukott meg. Három ukrán férfit próbáltak Hegyeshalomnál átcsempészni a határon. Az ukránok azonban részletes vallomást tettek, elmondták, hogy kik szervezték be, merre vitték és hol bújtatták őket. Négy hónapig tartó titkos nyomozás kezdődött, végül csak a megfelelő alkalomra vártak a határőrök, hogy egyszerre csaphassanak le a bandára. Ez a nap végül február 21-e volt, amikor az embercsempészek egy 20 fős ukrán csoportot akartak átvinni a határon. A határőr nyomozóknak nem volt könnyű dolguk, hiszen a banda tagjait több településen egy időben kellett elfogni.

*

ÚJABB EMBERCSEMPÉSZBANDA BUKOTT LE

A terv az volt, hogy először az ukránokat szállító kisbusz utasait és az azt kísérő csempészeket fogják el, majd a szervezet többi tagját és az ukrán fővezért, de erről majd később. A kisbusz fél négy körül indult el Mosonmagyaróvárról. Stábunk is csatlakozott a civil kocsiban ülő határőrökhöz, akik órákon keresztül követték a furgont. Háromnegyed kilenc körül az akció parancsnoka döntött: Rábhídvég mellett kell megállítani a szállítmányt. Időközben a határőrség soproni bűnügyi és felderítő szolgálata, a megyei rendőrök, a Marcal beavatkozó csoport és a terrorelhárító szolgálat is csak a jelre várt, hogy elfogja a bűnszervezet többi tagját. A kisbusz tehát háromnegyed kilenckor ért Rábahídvég közelébe, nyomában a figyelő autókkal, de a csempészek mobiltelefonjai alapján az irányító központból is követték a mozgásukat. És elkezdődött az akció. Leszorították a furgont és a kommandósok kiugrottak a kocsiból. A kisbuszt követő csempészeknek arra sem volt idejük, hogy leállítsák a motort. A kisbuszban húsz ukránt rejtegettek. Negyven-ötvenéves nőket és férfiakat, akik 1500-2000 eurót fizettek azért, hogy Olaszországba vagy Spanyolországba csempésszék őket.

Lénárt Lajos alezredes, Győri Határőr Igazgatóság: - Ez általában az ukrajnai jövedelmi viszonyokat ismerve, általában azzal járt, hogy felszámolták teljesen az egzisztenciájukat Ukrajnában. Sokan még azt is elmondták, hogy a házukat, családi házukat adták el, zálogosították el a pénzüket, illetve azt is bevállalták, hogy a hiányzó pénzösszeget a kijutott célországban ledolgozzák, úgymond rabszolgamunkaként.

Az embercsempészeket és az ukránokat legalább 30 feketecsuklyás kommandós tartotta sakkban. A gyanúsítottakat egyenként ellenőrizték.

- Kamerába nézzen bele! Neve? Történt sérülése?
- Nem.
- Nincsen semmi problémája, nem érte anyagi kár.
- Nem.
- Jó, vissza!

Ahogy befejeződött a rábahídvégi akció, a többi egység is támadott. Az embercsempész banda vezetője egy ukrán nő volt, akinek Mosonmagyaróváron egy hotelben volt a főhadiszállása. Két testőr vigyázott rá éjjel-nappal. A magyar szervezők is csak úgy találkozhattak vele, ha testőrei mentek értük és bekötött szemmel vitték a középkorú nőhöz.

Lénárt Lajos: - Előzetes adataink olyanok voltak, hogy az ukrán állampolgároknál elképzelhető, hogy fegyver van, de az akció végrehajtása során ilyen bizonyítékot nem találtunk, tehát végül is nem igazolódott be a gyanúnk, hogy fegyverrel rendelkeznek.

Egy másik egység Vágon a magyar alvezér háza előtt várt a parancsra.

- Figyelj, itt jön! Rendőrség! Feküdj le! Földre!

A férfi nemrég szabadult, öt évet ült embercsempészet miatt. A nyomozók szerint a szállítmányok útját ő tervezte meg és ő toborozta az embereket.

- Házkutatás miatt jöttünk, igen, és megalapozottan gyanúsítható, hogy 2005. november 16. és 2006. január 20-a közötti időben más nevére szóló érvényes magyar okmányok felhasználásával Sopron, Hegyeshalom térségében anyagi ellenszolgáltatás fejében ukrán állampolgároknak nyújtott segítséget abban, hogy illegálisan Ausztriába jussanak.

Ezután kezdődött a munka aprólékosabb része, a házkutatás. Hamis iratokat, mobiltelefonokat kerestek. Ez utóbbiból találtak is néhányat, ezekkel tartotta a kapcsolatot az embereivel és ezeket hallgatták le a nyomozók. A férfi autójából azonban más is előkerült. Több százezer forint, ez valamelyik csempész vagy csempészek bére lett volna. A banda többi tagját, a kisebb halakat is szisztematikusan begyűjtötték. Vasegerszegen és Győrben, egyet pedig a hegyeshalmi határnál. Összesen 12 embercsempészt fogtak el az összehangolt akció során, közülük heten előzetes letartóztatásba kerültek. A gyanú szerint legalább negyven alkalommal csempésztek ukránokat nyugatra.

AHÁNY ÚT, ANNYIFÉLE TARIFA

- Itt van a stúdióban Béndek József, a Határőrség országos parancsnoka. Altábornagy Úr, azért a riportból is kiderült, hogy ennek az embercsempész bandának a felszámolásához elég nagy erőket mozgattak meg, több helyszínen több egység is dolgozott, és ugye négy hónapon keresztül figyelték őket. Hány ilyen társaság dolgozhat még Magyarországon? Hány embercsempész banda ellen folytatnak nyomozást, milyen kaliberű banda ellen jelen pillanatban?

- Jelen pillanatban kilenc ilyen bűnszervezet ellen folyik a Határőrségnél nyomozati munka. Ez kb. 200-250 embert érint összesen. Én azt gondolom, hogy ez a bejátszás mutatja azt, hogy ez egy nagyon nehéz feladat, hisz összetett, szervezett, nemzetközi embercsempész-tevékenységről van szó, hisz ebben az esetben is ukrán irányítók voltak magyar közreműködőkkel, magyar szállítókkal és egymásra találtak. És amint láttuk, azért ebben nagyon sok pénz is van.

- Igen, az elfogás előtt mi is láttuk, ott voltunk, hogy ők is elég elővigyázatosak voltak, az a furgon, amiben a csempészett ukránok voltak, többször megállt, más utakat választott, mint amit előre megbeszéltek. És a riportban az is elhangzott, hogy ez a banda, ez legalább negyven szállítmányt vitt át a határon. Most hogy ha számolunk, akkor ugye egy szállítmányban mondjuk legalább tíz ember volt, és akár kétezer eurót is elkérhettek fejenként. Ez hatalmas összeg. Tehát mekkora üzlet mondjuk az embercsempészet évente Magyarországon?

- Óriási üzlet, hisz ha azt veszem, hogy a magyar Határőrség az elmúlt 685 embercsempész ellen indított büntetőeljárást, a 685 embercsempész megkapta a maga részét, ha a zöldhatáron vitték az embereket, akkor fejenként ezer-ezerötszáz euró a tarifa. Hogy ha kamionokban rejtik el az embereket, akkor a tarifa attól függ, hogy hány határátkelőhelyen kell keresztülvinni, hány országon keresztül viszik. Akkor itt már eléri a 3000 eurót is. Ha esetleg hamisított okmányokkal viszik őket az Unió tagországai közül valamelyiknek az útlevelét vagy a személyi igazolványát hamisítják, akkor megint más a tarifa, itt is eléri 3-5000 eurót. Ha az olasz tartózkodási engedélyekkel viszik, akkor 500-1500 euró a tarifa. És akkor még hozzá kell tenni azt, hogy ebben az esetben pedig még a szállítás költségeit külön meg kell fizetni. De egy számot, ha mondanék: 2001-ben 1600-1700, közel 1700 volt az elfogott kínaiaknak a száma. Fejenként 1500 dollár volt. Akkor ki lehet számolni, hogy egy-egy embercsempész szervezet, hisz ezt egy embercsempész szervezet vitte, akkor mennyi hasznot húz.

- Igen, ez hatalmas összeg lehet. Altábornagy Úr, van még egy percünk és a schengeni kérdésről egy pár szót, hogy ha tudna mondani. Ugye valószínűleg 2007. január elsejétől életbe lépnek a schengeni intézkedések Magyarországon és a magyar határoknál is. Ez ugye azt jelenti, hogy a keleti határszakasz az egyik legveszélyesebb határszakasza lesz az EU-nak. Mit tapasztalhatunk majd, mennyivel lesz szigorúbb az ellenőrzés, mit láthatunk majd a határon 2007. január elsejétől?

- Annyiban pontosítanék, hogy 2007. november elseje a legkorábbi várható időpont. Ez azt jelenti, hogy a magyar állampolgárok, mivel az EU állampolgárai, a mostani belső határokon, tehát a szlovén, szlovák és osztrák határon ellenőrzés nélkül tudnak átlépni. Ez az ellenőrzés nélküli határon történő átlépés természetesen nem mindenkit fog érinteni, hisz az utasforgalomnak kb. 96 %-a ellenőrzés nélkül megy, a többiek ellenőrzésre fognak kerülni ezután is, csak nem a határátkelőhelyen.

- Altábornagy Úr, köszönjük szépen, hogy itt volt és mindezt elmondta.

*
Egy soproni kaszinó két alkalmazottjának életébe került egy ismerősük játékszenvedélye. A gyilkos férfit begyógyszerezett állapotban fogták el, amikor véres ruhában éppen menni készült a kaszinóból, a második gyilkosság után éppen akkor fogták el. Az áldozatok hozzátartozói és barátai azóta is döbbenten és értetlenül állnak a történtek előtt.

*

JÁTSZANI, BÁRMI ÁRON

A férfi először éjjel tizenegykor gyilkolt. Elsőnek a 29 éves Henriettát mészárolta le saját lakásán két lövéssel, majd hajnalban a lány váltótársát, a 21 éves Ákost gyilkolta meg a kaszinóban. Miután elfogták, mindent beismert, de tagadta, hogy a nőt, akit egyébként jól ismert, mert törzsvendég volt náluk, előre megfontolt szándékkal ölte meg.

Dr. Bánhalmi Zsolt bűnügyi osztályvezető, alezredes, Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság: - Úgy adta elő az esetet, hogy háttal ült neki a hölgyáldozat, ő ezt az ún. Makarov-pisztolyt így az ölében tartotta, játszott vele. Megjegyzem, állandóan csőre töltve hordta ezt a veszélyes pisztolyt, és véletlenül sült el.

Ennek ellentmond az a tény, hogy nemcsak hátba lőtte, de egy újabb golyóval a tarkóját is eltalálta a fiatal nőnek.

Dr. Bánhalmi Zsolt: - Ugyanakkor a fegyverszakértői vélemény megerősítheti azt a védekezését, hogy ennek a Makarov-pisztolynak az elsütő berendezése annyira érzékeny, és egy lövés kimenetele után abban a pillanatban csőre tölt, elképzelhető, hogy valóban véletlenül dördült el mind a két lövés.

A gyilkosság után a férfi megpróbálta eltűntetni a nyomokat, még a töltényhüvelyeket is összeszedte, pénzt viszont állítása szerint nem keresett a lakásban. Az éjjel-nappal működő kaszinót ezután kereste fel. Ellenük állítólag már régóta bosszút forralt, mivel tavaly több mint hatmillió forintot veszített a gépeken. Játszani akart, de miután nem kapott ingyen játékot, könyörtelenül végzett a játékgépeket egyedül felügyelő fiatalemberrel, Ákossal.

- Az édesapja hívott fel engem, hogy mi van a fiammal, mert azt hallottam, lelőtték. Hát először végül is engem ébresztett föl, tehát engem keltett föl és egyszerűen így nem akartam elhinni, mert egy ilyenre felkelni lehetetlen. Elég rendesen megrázott, mert végül is a szülei után, meg a családtagjai után én voltam az első ember, aki végül is hozzá közelebb állt. Tehát az utolsó este végül is tőlem ment el, nálunk DVD-zett és végül is könyörgött anyunak is, mondta neki, hogy nem akarok menni dolgozni, mert fáradt is vagyok egyrészt, meg semmi kedvem nincsen.

Ákos, ha nem a kaszinóban dolgozott, akkor DJ-ként Korelli néven lépett fel a barátaival. Társai a kaszinóba is rendszeresen betértek hozzá. Aznap viszont egyedül dolgozta végig az éjszakát, pedig már korábban is volt egy-két kisebb nézeteltérése a sokat vesztő játékosokkal.

- Nem megerőltető, csak tényleg veszélyes, veszélyes az, hogy egyedül az éjszakában. Jó, Sopron relatíve nyugodt város, de hogy ha az éjszaka elereszti magát, akkor nagyon kegyetlen dolgok tudnak itt előjönni.

Ákos holttestét a lakossági bejelentés után a rendőrök fedezték fel. Henriettáét viszont a barátai találták meg.

- Kimentem hozzá a lakásra és ott volt a Heninek a barátnője és annak a barátja. És hárman bementünk végül is az ajtón. Berúgtuk az ajtót és láttuk azt, vérfürdő volt, ami ott volt. Heni számára is ez az elkövető ugye barát volt. Szóval egyszerűen erre nincs magyarázat, hogy ez miért tette. Játékszenvedély, vagy esetleg a kábítószer, fogalmam sincs tényleg. Érthetetlen, érthetetlen. Gyerekkorom óta ismerem. Barátom volt, de most már nem nevezem annak.

A gyilkost a rendőrök is jól ismerték, mivel korábban számtalanszor volt már letartóztatva.

Dr. Bánhalmi Zsolt bűnügyi osztályvezető, alezredes, Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság: - Ez idáig 22 esetben követett el különböző bűncselekményeket, azonban ezek mind úgymond bagatell bűncselekmények voltak, kisfajsúlyú büntetések, bűncselekmények, amelyek miatt pénzbüntetés, felfüggesztett szabadságvesztést kapott.

- Kiengedték állandóan. Az egész város tudta azt, hogy kábítószerrel foglalkozik, kábítószert árul, tudta mindenki ezt. Csak ugye senki nem lépett.

Dr. Benke László, a vádlott korábbi védője: - Ezt cáfolom, a rendőrségnek ilyen információja nincs, illetve a rendőrség nem foglalkoztatta őt. Saját vallomása szerint hangulatjavító gyógyszereket szedett az éjszaka folyamán nagyobb mennyiségben, egyébiránt ez szakértői kérdés, vérből, vizeletből, majd szakértői laboratórium fogja eldönteni,, hogy milyen bódító anyag volt a vérében.

Ákostól zenésztársai, barátai március 6-án kívánnak elbúcsúzni. Úgy, ahogy valószínűleg ő is szeretné, egy közös zenéléssel.

- Sokan kérdezték tőlem azt, hogy miért rendezzük meg 6-án ezt a bulit, mert nem mindenki ért ezzel a szándékkal egyet. Ezt az időpontot még az Ákos foglalta, a névnapját. Szerette volna ekkor ünnepelni. És mi úgy gondoltuk, hogy ezt a kérését és terveit, ezt tiszteletben fogjuk tartani.

*

Évente legalább 200 ezer ember válik bűncselekmények áldozatává, közülük legalább 10 ezret súlyos, erőszakos támadás ér. Sokuknak maradandó testi-lelki károsodással kell leélni az életét, a gyilkosságok áldozatait pedig gyermekek, öreg szülők, vagy beteg házastársak gyászolják. De áldozatok a csalók, lakásmaffiák által kisemmizett, földönfutóvá lett emberek is.

*

ÁLDOZATOK

Kiss József: - Hajnalban kellett kiszolgálni őket és kb. egy perc múlva hallottam egy csattanást. Kikiabáltam, hogy mi történt, kirohantam. A két elkövetőt láttam, kirohant az ajtón. Az ajtóig tudtam rohanni utánuk, de sajnos a lábam miatt nem tudok szaladni rendesen. És utána tűnt fel, hogy a Hajnalkát nem láttam a pult előtt, amikor eljöttem. És láttam, a Hajnalka hanyatt fekszik a pult mögött.

Sindely András: - Elém ugrott, aztán tüzet nyitott rám nagyon közelről. Tizenhat lövést adott le, abból sajnos három eltalált.

Rablás áldozata: - A támadóból csak annyit láttam, hogy két láb, két fej, sziluettben. Egy zuhanó ütés az arcomon, egy ökölcsapás, ebben biztos vagyok és betört az orrom és eltört az arccsontom és a szemem súlyosan megsérült. Két gondolat villant az eszembe. Először az, hogy most meghalok. A második pedig az, hogy ez egy film.

Rablás áldozata: - Elvihette volna azt a táskát anélkül is, kirabolhatott volna, vagy kérhetett volna pénzt, de nem kellett volna megnyomorítani egy életre.

Gyilkosság áldozatának lánya: - Reggel, amikor anya ment dolgozni, apa várta a buszmegállóban, és akkor, azt nem tudjuk, hogy min vitatkoztak, csak mondták a szomszédok, hogy akkor is apa hangosan veszekedett, és akkor este is felcsengetett és akkor lehívta anyát. Keresztanya mindig mondta neki, hogy ne járjon ki, meg ilyenek, de anya nem gondolta, hogy apa ezt meg meri csinálni.

Szűcs Péter sértett: - Eléggé tönkre mentem, a vagyonom, mindenem itt volt ebben a lakásban. Ez most elúszott. Én most - nem dicsőség után -de ötvenéves fejjel már el akartam dobni az életet is. Ötvenhat rendbeli csalás, sikkasztás, okirathamisítás van ellene folyamatban. Ugyanúgy az ügyvédnél is tizenvalahány rendbeli nagyobb sikkasztások, mint ez. És mióta megtettem a feljelentést, 2001 január óta a VIII. kerületi Rendőr-kapitányságtól, azóta, mondom, egy levelezőlapot nem kaptam, hogy egyáltalán nyomoztak-e az ügyben.

Rablógyilkosság áldozatának menye: - Ott feküdt az ágyon, összekötözve a lába, és hát szóval semmi nem volt a szekrényben, tehát minden a földön volt. Amit 81 év munkájával megteremtett, azt egy pillanat alatt néhány ember tönkre tett, és a véres verejtékével, a kisnyugdíjából összerakott pénzét elvitték.

MIT NYÚJT AZ ÁLDOZATVÉDELMI TÖRVÉNY?

- Itt van a stúdióban dr. Zséger Barbara, az Országos Áldozatsegítő Szolgálat igazgatója és dr. Vojnovics Ibolya, a Fővárosi Áldozatsegítő Szolgálat vezetője. Január elsején lépett életbe az áldozatvédelmi törvény, ami elég sok segítséget nyújthat a bűncselekmények áldozatainak, és felálltak az áldozatsegítő szolgálatok is a fővárosban is és az összes megyeszékhelyen. Elsőként az a legfontosabb, hogy kik mehetnek be ide, tehát milyen bűncselekmények áldozatai mehetnek be, és itt milyen segítséget tudnak nyújtani nekik?

Dr. Zséger Barbara: - Itt két oldalról kell meghatározni azt a kört, akiknek segíteni tudunk, egyrészt a bűncselekményeknek a sértettjei jöhetnek be, másrészt pedig mindazok, akik a bűncselekmény következtében bármilyen lelki, vagyoni, testi sérelmet szenvedtek. Tehát nemcsak a sértettek, akik ellen kifejezetten irányult a bűncselekmény, hanem nekik hozzátartozójuk, házastársuk, élettársuk.

- Nem tudom, lehet, hogy buta a kérdés, de ehhez kell valamilyen igazolás, vagy rendőrségi jegyzőkönyv, vagy végzés, vagy bármi ilyesmi?

- Arról, hogy bűncselekmény történt, arról kell igazolás, egyébként pedig a rokoni kapcsolatokat, házastársi, élettársi viszonyt, azt természetesen igazolni kell a szolgálatnál. Tehát ez az egyik kör. A másik kör pedig az, hogy milyen bűncselekményekkel kapcsolatban, az áldozatsegítő szolgáltatásokat bármilyen bűncselekménnyel kapcsolatban igénybe lehet venni, viszont a kárenyhítést, azt csak szándékos személy elleni erőszakos bűncselekményekkel összefüggésben.

- Igen, ugye elég széles a kör: valakit kisemmizett a lakásmaffia, valakit viszont úgy támadtak vagy vertek meg, hogy egész életére mondjuk mozgáskorlátozottá válik. Miben tudnak segíteni tulajdonképpen, mi mondjuk a legenyhébb, legegyszerűbb és mi a legnagyobb segítség, amit nyújtani tudnak az áldozatoknak?

- A legegyszerűbb és a legelső lépés az a tájékoztatás, ami egy nagyon kimerítő és átfogó tájékoztatás azzal kapcsolatban, hogy milyen szolgáltatásokat, milyen támogatásokat kaphat nálunk, más áldozatsegítő szolgálatoknál, illetve szervezeteknél az áldozat. A büntetőeljárásbeli jogokról, kötelezettségekről is tájékoztatjuk. Ehhez nem kell igazolnia sem azt, hogy bűncselekmény történt, sem azt, hogy áldozat volt, tehát ezt bárki akár név, cím, minden nélkül megkaphatja az áldozatsegítő szolgálatnál. A következő, az a szolgáltatások körébe tartozó azonnali pénzügyi segély.

- Ez mekkora összeg lehet és kik kaphatják meg?

- Ezt bármilyen bűncselekmény áldozata megkaphatja. Ez maximum 62.651 forint lehet, de ez mindig mérlegelés kérdése.

- Mi alapján döntenek, tehát mondjuk szociális helyzet, vagy a bűncselekmény súlya alapján?

- A törvény meghatározza azt, hogy milyen típusú kiadásokra lehet ezt adni. Ez a ruházkodás, élelmezés, lakhatás, a gyógyászat és kegyeleti jellegű kiadások, amelyeket az áldozat a bűncselekmény miatt nem tud fedezni. Ez pillanatnyi rászorultságot jelent, tehát nem szociális helyzet miatti elszorultságot, hanem azt a pillanatot, ami miatt, amibe a bűncselekmény következtében került.

- Igen, tehát ugye ez egy gyorssegély. Van viszont egy másikfajta anyagi támogatás, a kárenyhítés. Ebben országos hatáskörben ugye a Fővárosi Áldozatsegítő Szolgálat dönt. Ez hogy néz ki, tehát egy összegben kapnak egy nagyobb kárenyhítést, vagy esetleg mondjuk havonta, járadék formájában és kik kaphatnak, itt hogyan ítélnek Önök?

Dr. Vojnovics Ibolya: - Mint ahogy az elhangzott, gyakorlatilag a legsúlyosabb bűncselekmények esetében van lehetőség egy nagyobb összegű állami kárenyhítésre, támogatásra, amely gyakorlatilag a szándékos személy elleni erőszakos bűncselekmények esetén jöhet szóba. Gyakorlatilag lehet járadék formájában és lehet egy összegben is, a bűncselekmény során bekövetkezett kár enyhítésére, teljes vagy részbeni megtérítésére. Minden esetben vizsgálni kell a körülményeket, és ez alapján a leghathatósabb segítséget állapítjuk meg a rászorulóknak. Tehát például az egy összegű támogatásban részesülhet az, ahol az egészkárosodás nem egy huzamosabb idejű, felmerül például temetési költség, amelyet meg kell téríteni, ilyenkor az egy összegű támogatás a kedvezőbb. De például egy özvegyi, megözvegyült esetében célszerűbb egy járadékforma, amely 3 évig lehetővé teszi a jövedelem pótlását.

- Tíz másodpercünk maradt még, viszont van még egy fontos kérdés: bárki bemehet Önökhöz, akivel mondjuk öt évvel ezelőtt történt bűncselekmény, vagy csak azok, én úgy tudom, hogy akik január 1-je után váltak bűncselekmény áldozatává. Ez hogy néz ki pontosan?

Dr. Zséger Barbara: - Itt a szolgáltatásoknak is és a kárenyhítésnek határideje van, tehát megmondja a jogszabály azt, hogy mikori bűncselekmények esetén lehet hozzánk fordulni. Ez a szolgáltatások esetén hat hónap, tehát a bűncselekmény elkövetését elkövető hat hónapon belül lehet ezt kérni, a kárenyhítésénél ez 3 év, és az azonnali pénzügyi segélynél pedig három nap.

- Köszönöm szépen, hogy mindezt elmondták!

*

És mielőtt véget ér a mai Kékfény, még egy közleményt kell beolvasnom. A 2006. február 1-jei adásunkban a hazugságvizsgálatról szóló riportunkban a következő hangzott el, és most idézem szó szerint: "Több esetben, például a Magyar Postánál és a Nemzetbiztonsági Hivatalnál jogellenesnek találták a poligráf, vagy legutóbb a Szcientológiai Egyház esetében az úgynevezett E-méter használatát."
Ezzel szemben arról még nem született állásfoglalás, hogy a Szcientológiai Egyház jogszerűen használja-e a bizonyos E-métert, vagy sem, é az ezzel kapcsolatos panaszokat még vizsgálja az adatvédelmi biztos.

hirado

2006.03.03. 13:43

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek