> Megállíthatatlan az agresszív vírus: a költöző madarak megindulásakor tömeges járvány várható

Több mint 200 ezer szárnyas hullott el, illetve került levágásra Oroszország déli részében madárinfluenza és a Newcastle-kór miatt - közölte az orosz katasztrófavédelem. Közben Svájc is megerősítette a H5 madárinfluenza-vírus okozta első megbetegedéseket szárnyasok körében. Romániában újabb madárinfluenza-gyanús gócot fedeztek fel, míg Kína arra figyelmeztet, hogy tavasszal, a költöző madarak megindulásakor tömeges madárinfluenza-járvány várható.
Dagesztán fővárosában, Mahacskala egyik baromfitelepén tömeges baromfipusztulást észleltek. Először a háziszárnyasok körében gyakori Newcastle-kórra gyanakodtak, majd a virológiai vizsgálatok kimutatták a madárinfluenza-vírus emberre is veszélyes H5N1 változatának jelenlétét. Eddig 176 ezer baromfit vágtak le. Egyelőre újabb megbetegedéseket nem tapasztaltak, ennek ellenére a baromfitelep február 10. óta karantén alatt van.
Egy járásban mintegy ezer fürj pusztult el madárinfluenzában. Madárhullást jelentettek a Sztavropoli és a Krasznodári területről is. Szibériában az Altáji, a Novoszibirszki és az Omszki területen február 28-tól március 4-ig a regionális katasztrófavédelmi szervek szervezésében madárinfluenza elleni gyakorlatot tartanak. Ennek keretében azt modellezik, hogyan előzhető meg a vírusnak a költöző madarakról a háziszárnyasokra való átterjedése. Szibériában 2005-ben jelent meg először a madárinfluenza.
Madárvész Svájvban is
Svájc megerősítette a H5 madárinfluenza-vírus okozta első megbetegedéseket szárnyasok körében. A szövetségi állategészségügyi hivatal szóvivője elmondta, hogy mintákat küldtek az Európai Unió brit laboratóriumába annak tisztázására, hogy a vírus emberre is veszélyes H5N1 változatáról van-e szó. Az eredményeket a hét végére várják.
A német hatóságok szombaton jelentették be, hogy a madárinfluenza-vírus H5N1 verzióját azonosították a Bodeni-tó német oldalán a parton talált, elhullott vadkacsában.
Svájcban mintegy 8 millió baromfit tartanak. Múlt hétfőtől biztonsági intézkedéseket léptettek életbe az alpesi ország baromfitelepein a madárinfluenza-megbetegedésekről a szomszédos országokból - Németországból, a határ menti franciaországi Ain megyéből - érkező hírek nyomán.
A szövetségi közegészségügyi hivatal igazgatója a Sonntagsblick című vasárnapi lapnak nyilatkozva közölte: a 7,3 millió lakosú országban tömeges járvány kitörése esetén a legrosszabb esetben kétmillióan fertőződnének meg. A svájci kormány a tervek szerint március végén hozza nyilvánosságra az esetleges világméretű járványra kidolgozott tervét. Ha megjelenik a vírus emberről emberre terjedő változata, először az óvodákat és iskolákat zárják be. Elmaradnak a mozi- és koncertelőadások, korlátozzák a vasúti és a légi forgalmat is - mondta Thomas Zeltner.
Újabb madárinfluenza-gyanús góc Romániában
Románia délkeleti részében, Topaluban újabb madárinfluenza-gyanús gócot fedeztek fel. Az öt elhullott és két élő tyúkból levett mintákon elvégzett gyorstesztek a H5 vírus jelentétét mutatták ki.
A Duna mentén fekvő falu elején és végén fertőtlenítő állomást helyeztek el. Ha az elemzés megerősíti, hogy az emberre is veszélyes H5N1 vírusról van szó, Topalu portáin mind a 17 ezer szárnyast levágják. Romániában eddig 34 madárinflunza-gócot jelentettek eddig, és több mint 180 ezer szárnyast pusztítottak el.
Kína tömeges madárinfluenza-veszélyre figyelmeztet
Tavasszal, a költöző madarak megindulásakor tömeges madárinfluenza-járvány várható - állítják kínai szakemberek. Kínában szombaton két újabb madárinfluenzás megbetegedésről számoltak be: egy kilencéves kislány és egy fiatal nő fertőződött meg a madarak által terjesztett életveszélyes kórral. Velük együtt összesen 14-en betegedtek meg a madárinfluenza-vírus H5N1-es válfajától az ázsiai országban.
Kína 2005-ben több mint 22 millió szárnyast gyűjtött be, ebből mintegy 163 ezer volt H5N1 vírussal fertőzött, és több mint 154 ezer pusztult el a kórban. 31 madárinfluenza-gócot jelentettek háziszárnyas-telepekről és egyet vándormadarak pihenőhelyéről. A 32 góc többsége közvetlen kapcsolatban volt a költöző madarak jelenlétével.
hirado
2006.02.26. 17:03