Újabb ügynöknévsort hozott nyilvánosságra a Political Capital internetes honlapján. Korábban 19 nevet közöltek, azokat, amelyeket már megismerhetett a közvélemény. Most egy eddigi kutatások eredményeit összegző "történészi" listát jelentettek meg.
Ebben a névsorban már különbséget tesznek az előző rendszer különböző felelősségű szereplői között. Így megkülönböztetnek passzív, túlbuzgó, önkéntes ügynököket, titkos vagy szigorúan titkos államányú tiszteket.
"Ennek alapján a listán 41 új név olvasható, és lekerül róla a sajtóban ügynökként megjelenített, ám a történészek által nem ügynöknek tartott Fazakas Szabolcs, Járai Zsigmond és Szalay Gábor" - áll a Political Capital közleményében.
Az adatvédelmi ombudsmanhoz fordulnak a napokban "annak érdekében, hogy tisztázódjék a jogi helyzet a listán szerepeltethető nevek kapcsán"; emellett, tudatták, együttműködést tervez az intézmény az '56-os Intézettel és a XX. Század Intézettel a kutatások folytatására.
A www.politicalcapital.hu/lista cím alatt publikált, az ott olvashatóak szerint folyamatosan bővülő új lista a múlt hét péntekén közzétett lajstrom helyébe lép, amely azoknak az állambiztonsági szervekkel együttműködő személyek neveit tartalmazta, akik a médiában korábban megjelentek, közölte az MTI-vel a Political Capital.
Készül egy újabb lista?
Rainer M. János hajlandó összeállítani egy teljes ügynöklistát. A történész a Klubrádió Kontra című műsorában ezzel az adatvédelmi biztos egyik nyilatkozatára reagált. Péterfalvi Attila korábban ugyanis arról beszélt, hogy az ügynökökre vonatkozó adatokhoz csak kutatási terv birtokában lehet hozzáférni, és nyilvánosságra hozni azokat.
A történész hangsúlyozta: neki van kutatási engedélye, és ha elkészül a munkával, publikálja a teljes listát, "kerül, amibe kerül".
[LHP.HU]
2005.02.14. 14:14