2015. január 1-jétől a mostanihoz képest más időszak alapján számolják majd a táppénz alapját. A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért jövedelem naptári napi átlaga alapján kell megállapítani. A részletes szabályokat kormányrendeletben állapítják meg.
Emellett július 1-jétől, hétfőtől - függetlenül attól, hogy mióta dolgozik valaki egy munkahelyen - a táppénz összegének meghatározásánál csak az aktuális állásban megszerzett jövedelem számít majd.
További változás, hogy már a gyermek ápolására is kérhető lesz betegállomány.
Eddig, ha a gyermek kórházban volt, és a szülő is vele ment, akkor számára nem lehetett megállapítani az adott időszakra gyermekápolási táppénzt. A júliusban életbe lépő jogszabályok értelmében azonban ez már megtehető – magyarázta szerdán a Híradónak Bogdán Zsuzsanna, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztály vezetője.
A 13 jogszabályt módosító, szerdán megszavazott egészségügyi salátatörvény rendezi a többi között az orvosok és egészségügyi szakdolgozók béremelését, amelyre összesen 30 milliárd forint jut idén, fedezete pedig a dohány- és alkoholtermékek jövedéki adójából befolyó összeg. A béremelés januárig visszamenőleges, a szeptemberi fizetéssel kapják meg az érintettek.
A patikatulajdonlást úgy rendezi a törvény, hogy ha a gyógyszerészek nem élnek a lehetőséggel, akkor az államé lehet a patikatulajdon elővásárlási joga. A kormány előírta, hogy a már meglévő gyógyszertárakban a gyógyszerészi tulajdonhányadnak 2014. január 1-jéig meg kell haladnia a 25 százalékot, 2017. január 1-jéig pedig az 50 százalékot.
Az egyes egészségügyi és egészségbiztosítási tárgyú törvények módosításáról szóló törvény rögzíti az implantátumregiszter létrehozását is. A rendelkezés célja, hogy a beültetett orvostechnikai eszközök a betegbiztonság érdekében nyomon követhetőek legyenek. A nyilvántartás a beteg adatain túl rögzíti a beültetés, eltávolítás vagy csere időpontját, annak okát, továbbá az implantátum nevét, típusát, gyártási tételszámát, a gyártó nevét, a forgalmazó nevét, székhelyét, akitől az implantátumot az egészségügyi szolgáltató beszerezte, a beültetést végző orvos nevét, pecsétszámát, valamint a beültetést végző egészségügyi szolgáltató nevét, működési engedélye számát.
Az egészségügyi munkaerő feltérképezéséhez szükséges intézkedésekről is rendelkezik az elfogadott jogszabály. A törvény felhatalmazza a kormányt, hogy hozza létre a praxiskezelőt, amely nyilvántartást vezet a praxisjogokról és a tartósan betöltetlen háziorvosi körzetekről és gondoskodik azok meghirdetéséről, továbbá regisztrálja a praxisjogra vonatkozó adásvételeket is.
hirado
2013.06.27. 11:17