> Varga: akár 110-120 milliárd forinttal is javulhat a költségvetés egyenlege
A hétfőn ismertetett pénzügyi javaslatcsomag pótolhatja azt a kieső költségvetési bevételt - 110-120 milliárd forintot -, amit az alacsonyabb infláció okoz - közölte a Kossuth Rádió reggeli műsorában a nemzetgazdasági miniszter.
Varga Mihály a 180 perc című műsorban hangsúlyozta: Magyarország nem juthat Málta sorsára, nem ültethetnek bennünket még egyszer szégyenpadra.
A tárcavezető kiemelte: egyeztettek a Bankszövetséggel a készpénz-felvételt és az átutalásokat terhelő tranzakciós illeték emeléséről, és voltak bankok, amelyek ígéretet tettek arra, hogy nem fogják a terhet áthárítani a fogyasztókra.
A gazdasági tárca vezetõje emlékeztetett: "a pénzromlás idei visszaesésének mértéke minden várakozást felülmúl". Ennek mindenki örül, s ez jó a gazdaságnak, de csökkenti a költségvetés bevételeit - tette hozzá.
A nemzetgazdasági miniszter az interjúban arról is beszélt, hogy októberben vagy novemberben lehet eldönteni, fel lehet-e oldani a májusban bejelentett költségvetési zárolásokat, hiszen "akkor látszik majd, hogy milyenek az államháztartási folyamatok". Mint mondta, "nagyon hektikus világban élünk, hónapról hónapra változnak a hozamok, kamatszintek, a világgazdaság pillanatnyi helyzete".
Varga Mihály elmondta: bízik abban, hogy ha a várakozásaiknak megfelelõen alakulnak a folyamatok, akkor a zárolásokra nem kerül sor.
Varga Mihály hétfőn jelentette be, hogy intézkedéseket hozott a kormány, hogy megvédje azokat az eredményeket, amelyek a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás megszüntetéséhez vezettek. A nemzetgazdasági miniszter bejelentette: 2-ről 3 ezrelékre emelkedne a banki átutalások tranzakciós illetéke, készpénzfelvétel esetén pedig 3 helyett 6 ezrelék lenne az illeték. Kezdeményezik a vállalkozások által fizetett távközlési adó 2-ről 3 forintra emelését, valamint a bányajáradék 12 százalékról 16 százalékra emelését.
A Fidesz a méltányos közteherviselés részének tartja a tervezett intézkedéseket, az ellenzék ezzel szemben megszorításnak tartja azokat.
Az erről szóló módosító javaslatokat már benyújtották az Országgyűlésnek. Giró-Szász András kormányszóvivő a Híradónak korábban azt mondta: a kormány mostani javaslatai nem újak, hanem a május elején bejelentett uniós zárolási intézkedések harmadik lépését jelentik.
hirado
2013.06.18. 12:09