HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Fidesz: követendő példa lett a magyar gazdaságpolitika

t: 1610

Fidesz: követendő példa lett a magyar gazdaságpolitika

Egyre több ország számára követendő példa az a magyar gazdaságpolitikai modell, amelyben a költségvetés egyensúlyához és a gazdasági teljesítménynöveléshez szükséges plusz források nem a háztartásokat terhelik - mondta a Fidesz szóvivője vasárnap Pécsen, sajtótájékoztatón.
Hoppál Péter közölte: a bankadó 10-12 európai országnak mintául szolgáló magyarországi bevezetése után Lengyelország a magyar rezsicsökkentést tartja követendőnek, valamint Bulgária és Hollandia szintén ezt a politikát kívánja érvényesíteni.

Románia 85 százalékos adóval tervezi sújtani a "pofátlanul magas" végkielégítéseket, Szlovákia után pedig Csehország is úgy döntött, megemeli az energiaszolgáltatókra és a bankszektorra korábban kivetett különadót - tette hozzá.

Hoppál Péter hangsúlyozta: a friss adatok azt mutatják, a magyar gazdaság egyre jobban teljesít. "Miközben az európai országokban csökken, Magyarországon nő a foglalkoztatás, negyven éve nem volt ilyen alacsony az infláció, az államadósság csökkenő tendenciát mutat, ezzel egyidejűleg pedig az ország kilépett a recesszióból, a gazdaság is a növekedésben bízhat" - jegyezte meg.

Hozzáfűzte: a baloldal által hosszú évek alatt felhalmozott rekordméretű adósságot kamatostul kell ugyan visszafizetni, de a tőkebeáramlás rekordokat dönt, a stratégiai partnerek száma gyarapszik, a külföldi tőkeerős befektetők bíznak Magyarországban, annak gazdasági teljesítményében.

A Fidesz szóvivője kitért rá, nem volt ez mindig így, 2010 előtt, a Gyurcsány-Bajnai kormányok időszakában egészen más volt a gondolkodás, és úgy tűnt a magyar embereknek csak a gürcölés és az jutott osztályrészül, hogy fizessék a magas adókat és Európa legmagasabb rezsitételeit. "E közben a profitéhes külföldi nagytőke egyre jobban kifacsarta a magyar háztartásokat" - mondta.

Hoppál Péter úgy vélte: azóta, mióta "a külföldi nagytőke gyarmatosítói és helyi helytartóik", a Gyurcsány-Bajnai szövetség nem tudja a magyar családokat kifacsarni, "egyre jobban állunk", a családok a bőrükön érzik, emelkedő pályára került a magyar gazdaság.

"Ezzel egyidejűleg azt látjuk, hogy a profitjának egy töredékéről lemondani kénytelen nagytőke és az ő bábjaik, a Gyurcsány-Bajnai szövetség most készül újra összeállni - közölte. A politikus szavai szerint a "magyar maffiabaloldal" naponta "kikel magából" s nem titkolja, ugyanazt a szélsőséges gazdaságpolitikát folytatná, mint amit 2010 előtt. "Ebből nem kérnek a magyar családok, a magyar emberek, erről már markáns véleményt mondtak 2010-ben" - hangsúlyozta Hoppál Péter.

A politikus megjegyezte: a "Gyurcsány és Bajnai mögött álló erők Rodolfó-szindrómában szenvednek, mindig figyelni kell a kezüket".

MSZP: A kormány 19. századi gazdaságpolitikát folytat

A kormányzat nem a jövõ felé, hanem a 19. század irányába halad gazdaságpolitikájával - mondta vasárnapi sajtótájékoztatóján Katona Tamás, az MSZP Baloldali Tömörülés Platform alelnöke Budapesten.

Az ellenzéki politikus szerint a kormánynak tetszik a Horthy-rendszer politikai struktúrája és a szocializmus gazdaságpolitikája. Álláspontja szerint ezt fejezi a felsõoktatásért felelõs államtitkár nyilatkozata is, amely szerint értéktermelés csak a mûszaki és természettudományokban van.

Katona Tamás szerint a legnagyobb gondok egyike az elszegényedés, amely már a lakosság 23 százalékát érinti.

A kormány az államadósság csökkentése érdekében mindent bevetett, így 3 millió leendõ nyugdíjast megfosztott nyugdíjától, amikor elvett tõlük 3 ezer milliárd forintot, ami a GDP 8 százaléka. A bruttó adósság azonban így is növekedett - tette hozzá.

Katona Tamás hosszan sorolta a gazdasági és foglalkoztatási mutatókat. Mint elmondta: a GDP-adatok alapján a gazdaság három éve stagnál, esély sincs a növekedésre, teljes a bizonytalanság a gazdaságban, olyan alacsony a hitelezési ráta, amely ellehetetleníti az országot.

Hozzátette: katasztrofális az üzleti és gazdasági környezet, emiatt nem hajlandók beruházni a külföldiek. A beruházási ráta 14-15 százalék, pedig legkevesebb 20 százalékra lenne szükség, a fejlõdéshez még ennél is több.

Hangoztatta, hogy nincs munka az országban, nagy a munkanélküliség. Tavaly az ifjúsági munkanélküliség több mint 28 százalékos volt, a kormány eközben 40 százalékkal kevesebb gimnazistát szeretne, és csökkenti a felsõoktatási férõhelyek számát is.

Csökken az alkalmazásban állók keresete, miként a háztartások fogyasztása is, ez pedig elszegényedést jelent - tette hozzá. Katona Tamás felrótta, hogy a beígért egymillió új munkahellyel szemben csökken a foglalkoztatottak száma.

A munkanélküliségi ráta nem csökken, csak a közszféra foglalkoztatottsága javít az adatokon. A népesség 23 százaléka nélkülöz, és az EU-n belül Magyarországon a legrövidebb, mindössze 3 hónapnyi a munkanélküli támogatás idõtartama.

A gyermekszegénység csaknem 40 százalék volt 2011-ben, a teljes népesség majd 14 százaléka a szegénységi küszöb alatt él sorolta Katona Tamás.

Amíg nem nõ a beruházások aránya, addig nincs esély a foglalkoztatottság növelésére, ezért gyökeres fordulatra van szükség a gazdaságpolitikában - tette hozzá.

hirado

2013.06.16. 13:51

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek