HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Szócska: Lezárul az átláthatatlan megoldások korszaka

t: 1456

Szócska: Lezárul az átláthatatlan megoldások korszaka

Huszonöt milliárd forintot biztosítunk az uniós fejlesztési források kiegészítésére ott, ahol hiányos volt a kórházi fejlesztési program – jelentette ki Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár az M1 Ma reggel című műsorában. Beszélt arról is: ma egy állománygyűlésen Gyöngyösön és Nagyatádon arról tájékoztatják a kórházi dolgozókat, hogy a korábban magántulajdonban lévő intézmény állami tulajdonba kerül, és hasonló bejelentésre számíthatnak Ózdon is. Ezzel lezárul egy korszak, a privatizációs, átláthatatlan megoldások korszaka – szögezte le az államtitkár.

Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészeti Kamara elnöke a műsorban fontosnak nevezte a patikai hitelprogramot, hiszen – mint mondta – a kereskedelmi bankok a gyógyszerészeknek magánszemélyeknek ilyen kedvezménye konstrukcióban nem folyósítottak volna hitelt.

A gyógyszerészek 6,7 százalékos kamattámogatott hitelt kapnak, ebből csak 3 százalék terheli a hitelfelvevőt, hogy többségi tulajdonrészt szerezhessen patikájában. Vagy igénybe veheti egy befektetési alap támogatását is, ahová öt éven belül, három év türelmi idő után három részletben kell visszafizetnie a tulajdonszerzéshez igénybe vett összeget – fejtette ki Szócska Miklós.

2006-ig lényegében rendezett volt a gyógyszertári tulajdon, azóta azonban olyan bizonytalanságok kerültek be a rendszerbe, melyeket rendezni kell. Nem gyógyszerészi tulajdonba, hanem nagykereskedők, gyártók, külföldi befektetők, sarki zöldségesek tulajdonában vannak üzletrészek – hangsúlyozta a kamara elnöke. Hozzátette: 400 felett van azoknak a patikáknak a száma, melyek nem felelnek meg a 2014. január 1-jei előírásoknak, és ezen felül további 300 gyógyszertár a 2017. január 1-jei kötelezettségeket nem teljesíti. Lényegében ezen intézmények gyógyszerészi tulajdonba kerülését szolgálja a mostani patikaalap – hangoztatta Hankó Zoltán.

Arra a kérdésre, hogy milyen problémát okozott a mostanra kialakult patikaszerkezet, Szócska Miklós azt válaszolta: a gyógyszerellátás szakmai minősége csökkent. Az aranyláz illúziójában rengeteg patika nyílt, ez rontotta a jövedelmezőséget, a fenntarthatóságot, rengeteg patika ment csődbe.

Az államtitkár szólt arról is, hogy 2002 és 2010 között 60 milliárd forinttal nőttek a betegterhek, míg 2010-től azok 7,5 milliárd forinttal csökkentek annak köszönhetően, hogy a beteg zsebének megfelelő terápiát kell felajánlania a patikusnak.

hirado

2013.06.14. 12:36

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek