Három hónap alatt több mint 180 ezer gyanús céget vizsgált át a számlagyárak elleni fellépés részeként az adóhivatal, a rostán nagyjából négyszáz vállalkozás akadt fenn, jogerősen törölték őket.
Az ellenőrzések nyomán szűkebbé vált a céges trükközők mozgástere, a hatóság rövidebb idő alatt utolérheti a kétes célból létrehozott társaságokat. Ezt segíti, hogy egy tavaly év eleji törvénymódosítás óta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) úgynevezett adóregisztrációs eljárást alkalmazhat. Az intézkedés célja, hogy a jelentős adótartozást felhalmozó vagy adószámtörléssel érintett társaságokban képviselőként vagy tulajdonosként érintett magánszemélyek újabb gazdasági társaságokba ne léphessenek be. Ennek köszönhető az elsősorban áfacsalásra szakosodott cégek hatékony kiszűrése – mondta a Krónikának Linczmayer Szilvia, a NAV adószakmai szóvivője.
A hatóság munkatársa hozzátette, az adószám kiadását megelőző eljárás során azt vizsgálják, hogy adott cégben a vezető tisztségviselőknek és tulajdonosoknak milyen az adózási múltjuk. Például, ha 15 millió forintnál nagyobb adótartozást halmoztak föl, akkor a NAV megtagadja az adószám kiadását leendő vállalkozásuknak, így a cég nem kezdheti meg a tevékenységét. Linczmayer Szilvia elmondta még, a kockázatosnak ítélt cégeknek kérdőívet küld az adóhatóság, sokan ezen a rostán akadtak fenn.
Helyesli, de későinek tartja a szigorú fellépést Angyal József okleveles adószakértő. „A NAV eddig, ahelyett, hogy felszámolta volna őket, inkább a számlát befogadóknál állapított meg adóhiányt, illetve bírságot. Nem létezik, hogy négy-öt évig tudjon működni egy számlagyár úgy, hogy bevallást ne adjon be” – fogalmazta meg a Kossuth Rádió műsorában az adószakértő.
Angyal József arra számít, hogy a számlagyárak elleni szigorúbb fellépéssel visszaszorul a feketegazdaság.
hirado
2013.06.14. 12:34