HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > AKTUÁLIS > Visszatér a nyár - ez vár ránk a Balatonnál

t: 1920

Visszatér a nyár - ez vár ránk a Balatonnál

Nagy a verseny, magasak a belépőárak, így minden fürdőnek érdeke, hogy a legjobb minőséggel csábítsa a vendégeket, amelybe a vízminőségen túl a szolgáltatások biztonsága is beletartozik.

Kántás Zoltán, a szombathelyi Fedett uszoda és termálfürdő vezetője a Kossuth Rádió Napközben című műsorában elmondta: műszakilag és a szolgáltatásokkal, rendezvényekkel is felkészültek a szombati nyitásra. A 2006-ban megújult szabadtéri komplexum elsősorban a kisgyermekesek és idősek kedvelt strandja, ezért a vízminőségre a szokásosnál is fokozottabban figyelnek. Mostantól új módszerrel tisztítják a medencéket, ultraibolya sugárzásos fertőtlenítéssel készülnek az idei évre. Ez nemcsak hogy környezetkímélő eljárás, de a szokásosnál lényegesen kevesebb szem- és bőrirritációt okozó fertőtlenítőt és vegyszert tartalmaz.

A szezonnyitás előtt az ÁNTSZ ellenőrzi az összes hazai strand vízminőségét. A legtöbb helyen a vegyszeres fertőtlenítés a megszokott, nagyon ritka még, hogy kevés vegyszerrel, klór nélkül fertőtlenítenek - mondta el Vancsura Miklós, a Magyar Fürdőszövetség elnöke a műsorban. Hozzátette: a gyógyvizes medencék forgatás alóli felmentést kapnak, itt nem használnak vegyszert. A gyógyfürdőknél pontosan leírják a jogszabályok, hogy vendégenként mennyi vizet kell biztosítani, áramlástechnikailag megfelelőnek kell lenniük a medencéknek. Ezek a medencék töltő, ürítő rendszerrel minden nap friss vizet kapnak, zárás után pedig alapos tisztításnak vetik alá őket. Vancsura Miklós azt is elmondta: az ÁNTSZ-szel közösen elkezdték vizsgálni a spriccelő gyerekjátékokat, mert azok belsejében is megtelepedhetnek a baktériumok, amelyek azután a medence vizébe jutnak.

Nagyon sok szabadtéri fürdő rendelkezik csúszdakomplexummal, élményelemekkel is. Arra a kérdésre, hogy mennyire lehet ellenőrizni a biztonságukat, a fürdőszövetség elnöke úgy válaszolt: a csúszdákat a mutatványosi kategóriába sorolta a jogszabály. Nemcsak azt ellenőrzik, hogy ne dőljön össze az építmény, hanem azt is, hogy ne sértse fel a bőrt. A műszaki elemek mellett a környezet is rejtegethet balesetveszélyt. A szombathelyi termálfürdőben erre is figyeltek: a szép, de idős ősparkos területen fekvő fürdő növényeit is átvizsgálják a szezonzáráskor és a nyitás előtt is.

Balázs Árpád, a Balatoni Szövetség elnöke, Siófok polgármestere elmondta: a legjobb balatoni strandok és kikötők Kékhullám-zászlót kapnak. Ehhez az európai Kékzászló-mozgalom kritériumait vették át, és alkalmazták a hazai viszonyokra, elsősorban a környezetvédelmet, az egészségügyet és a biztonságot vizsgálják, s ez alapján a balatoni strandok kiválóan teljesítenek. A nyár kezdetén a vízminőség mindenhol kiváló, a szezon végére előfordulhat romlás, de az elmúlt évtized tapasztalatai alapján alkalmatlan strand nem volt, sőt a keleti medencében, Zamárditól Aligáig a kiváló vízminőség a nyár végére is megmaradt. A kikötők közül is jól vizsgázott a szigligeti, a balatonboglári és a zánkai gyermektáboré.

Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy a balatoni fürdőzésnek is megvannak a veszélyei, biztonság szempontjából eltérő az északi és a déli part, figyelmeztetett Balázs Árpád. A délin egy vihar nem komoly veszély a felnőttekre a sekélyebb vízben, de éppen ez a viszonylagos biztonság felelőtlenné is teheti a strandolókat, nem mindenki veszi komolyan a viharjelzéseket. A jogszabály minden strandüzemeltetőt arra kötelez, hogy megszervezze a mentőcsónakos védelmet, amely a part menti mentésre vonatkozik. A nyílt vízi mentés állami feladat, azt a vízi rendészet látja el.

Balázs Árpád szavai szerint a közbiztonság az utóbbi években folyamatosan javul, és erre az évre is kaptak ígéretet a rendőri erősítésre. Siófokon például összefüggő kamerarendszert építettek ki a belvárostól a nagy strandig, az országban elsőként megalakították a városőrséget, melynek lényegesen nagyobb hatásköre van, mint a közterület-felügyeletnek, igazoltathat, őrizetbe vehet. A városban áldozatvédelmi irodát is nyitottak, ahova pénzügyi és egyéb segítségért fordulhatnak azok, akik bűncselekmény áldozatai lettek.

Szőke László, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója a műsorban elmondta: jelenleg öt fürdő, illetve strand van zárva az árvíz miatt. A Lukács és a Király fürdő jó esetben jövő hét közepén, végén nyithat, a Rudas és a Dagály remélhetőleg néhány napon belül, a Palatinus nyitása pedig a Margitsziget megnyitásától függ. A legkritikusabb helyzetben az ártéren fekvő Dagály fürdő volt, amelynek megvédésében nagyon sokat segítettek az önkéntesek is. Szőke László elmondta: a strandnyitásra, felkészítésre 2011-ben körülbelül 110 millió forintot költöttek, 2012-ben 125 milliót, 2013-ban pedig több mint 700 milliót.

Horváth Cs. Attila, a győri Rába Quelle Élményfürdő ügyvezető igazgatója úgy tájékoztatott: a termál- és az élményfürdő üzemel, az idényfürdőnél jelenleg a homokzsákokat pakolják el, ezután következik a helyreállítás, a fertőtlenítés, előreláthatólag 4-5 nap múlva tudják megnyitni.

hirado


2013.06.13. 13:03

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek