Kumin Ferenc, nemzetközi sajtókapcsolatért felelős helyettes államtitkár az M1 A Lényeg című műsorában azt mondta: a német közszolgálati csatornán Magyarországról megjelenő anyagoknak többféle forrása van. A nyomtatott sajtóban többször lehet találkozni kritikus, a tényekkel hadilábon álló anyagokkal, és valószínűleg a televízió szerkesztői információikat ezekből a sajtóanyagokból merítik – mondta Kumin Ferenc hozzátéve, hogy az ott dolgozó döntéshozók olyan értékvilágot képviselnek, amelyek ellentétesek a magyar kormány döntéseit meghatározó értékvilággal.
Mint mondta, egyes érdeksérelmek nem hagyják érintetlenül a média világát. Közölte: gazdasági érdeksérelem is motiválhatja ezeket a sajtóanyagokat, hiszen a német nagyvállalatokkal szemben érdekkülönbségek alakultak ki az elmúlt időszak döntései révén.
Kumin Ferenc elmondta, próbálnak kapcsolatot tartani az újságírókkal, akik rendszeresen foglalkoznak Magyarországgal, és igyekeznek a téves információkat korrigálni. A gyökeret vert, gyakran ismétlődő tévedésekről próbálják tájékoztatni az újságírókat, és ennek bizonyos körben van hatása: van olyan német médiatermék, amelyik pozitívabb, objektívabb irányba fordult - ismertette.
Az államtitkár hangsúlyozta: számos lap törekszik erre, így például a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), amely bár megenged magának kritikai hangvételt, de objektíven tudósít. A Die Welt egyre inkább a magyar pozíciót értő írások születnek, és a Zeit is kiegyensúlyozottságra törekszik – fejtette ki.
Mint kiemelte, van egy olyan köre a tudósítóknak, amely nem hajlandó szakítani azzal az alapállással, hogy kötelező kritikusnak lenni, ezért nem látják meg a pozitív fejleményeket.
Fel kell készülni arra, hogy a jövőben is érkeznek majd ilyenfajta tudósítások, ám ezt ellensúlyozzák a „magukra inkább adó mértékadó lapok”, amelyek nem engedhetik meg maguknak, hogy ilyen mértékben elrugaszkodjanak a valóságtól – fogalmazta meg Kumin Ferenc.
hirado
2013.06.03. 12:16