Eltűnt Erőss Zsolt és Kiss Péter, a Kancsendzönga-expedíció két csúcsmászója ereszkedés közben, 8000 méteres magasságban - közölte szerda délelőtt a Magyarok a világ nyolcezresein szóvivője. Vincze Szabolcs megerősíteni ugyan nem tudta a hírt, de szerinte elképzelhető, hogy Kiss Péter lezuhant. A helyszínen tartózkodó Kollár Lajos expedícióvezetőt az MTI-nek egyelőre nem sikerült elérnie. Vincze Szabolcs bejelentette azt is, egyelőre nem keresik tovább a két magyar hegymászót. "Nehéz kimondani, de szinte semmi remény nincs arra, hogy a magyar hegymászók életben vannak" - jelentette ki. Hozzátette: az szinte biztos, hogy Erőss Zsolt és Kiss Péter 7600 méter - a 4-es alaptábor - fölött, a szabadban töltötte az éjszakát, a mentésükre küldött serpák ugyanis sem a táborban, sem a környéken nem találták őket.
"A keresés érdemi része véget ért, mert amit lehetett, a serpák megnéztek, nekik is vissza kell indulniuk, hogy biztonságos magasságba érjenek", arra azonban kicsi az esély, hogy visszafelé találják meg a két magyar hegymászót, ilyenkor ugyanis szétszóródnak, szétnéznek ott, ahol emberi testek lehetnek belátható területen belül, de csak ésszerű határon belül kockáztatnak - magyarázta. Hozzátette: mivel a 4-es táborban és környékén nem találták meg a magyarokat, valószínűleg feljebb rekedtek, ismét a szabadban éjszakáztak a mínusz 30 fok körüli hidegben. "Ha Péter és Zsolt fent ragadtak, kint éjszakáztak, akkor gyakorlatilag semmi esélyük, hogy túlélték" - jegyezte meg. Vincze elképzelhetőnek mondta, de megerősíteni nem tudta a Kiss Péter lezuhanásáról szóló hírt. Vincze egy spanyol expedíció meg nem erősített hírére reagált, amely szerint Erőss Zsolt kedden jelentette, hogy társa vélhetően lezuhant. (Ez lehet a magyarázata, hogy az alaptáborból sokáig látcsövön követték Erőss útját, társát viszont nem látták.)
Vincze Szabolcs beszámolt arról is, hogy kedd délután óta minden rádiókapcsolat megszakadt a mászókkal, ráadásul valószínűleg egyetlen mászócsapat sincs már fent a hegyen, a kutatóexpedíció járhatott a legmagasabban. Ha a serpák fel tudtak menni a 4-es alaptáborba, akkor aránylag jó lehetett az időjárás, viszont közeleg a monszun, hamarosan elkezd esni a hó, napokon belül jön a rossz idő - tette hozzá. Nem tudta megmondani, mi lesz a folytatás. Az alaptáborban tartózkodó Kollár Lajos, az expedíció vezetője próbál szervezkedni, ő tudja, lehet-e még tenni valamit, fel lehet-e még küldeni valakit a magyarok keresésére - közölte.
Erőss Zsolt és Kiss Péter hétfőn jutott fel a Nepál és India határán álló 8586 méteres Kancsendzönga csúcsára. Kimerültséggel küzdöttek, a lefelé vezető úton el is szakadtak egymástól, és nem érték el a legmagasabban, 7600 méteren fekvő alaptábort. A hegyen közben lavina zúdult alá, elsodorta a 2-es tábort, egy koreai és egy bangladesi hegymászó meghalt, sokan a szabadban töltötték az éjszakát a mínusz 30 fokban. A magyar hegymászók közel két napot töltöttek 8000 méter felett, amelyet halálzónaként emlegetnek: az alacsony oxigénszint miatt ott a szervezet nem képes megfelelően működni. Egy éjszakát húztak ki 8300 méteren, haladási sebességükből következtethetően is nagyon kimerültek voltak, valójában már csak vánszorogtak. A túlélésre esélyt az biztosított volna, ha elérik a - még mindig extrém magasságban lévő - 4-es tábort, és ott hálózsákban tudnak aludni, tudnak maguknak vizet olvasztani és inni, ami fontos a nagy magasságban különösen száraz levegőben. Enni ilyen magasságban és ilyen terhelés után nemigen lehet.
Vincze Szabolcs szerda reggel a 180 percben csak annyit mondott, nincs új hír a bajbajutottakról, még nem sikerült kapcsolatba lépni a csapattal, de ez az időeltolódás miatt nem rendkívüli, illetve feltehetően a mentés megszervezésével vannak elfoglalva. Később megszólalt a Ma reggelben is, elmondta, a felkért serpák, akik tegnap este indultak el, talán már el is értek a 7600 méteren lévő 4-es tábort, mindez azonban csak feltételezés, pontosat egyelőre nem tudni. Vincze úgy vélte, a 4-es, utolsó, csúcstámadó táborban a magyarokon kívül nincs senki, Zsolték az olaszok otthagyott sátraiban húzhatják meg magukat. Azt sem zárta ki, hogy talán beszélnek is az alaptáborban tartózkodó Kollár Lajos expedícióvezetővel, akivel azonban nem sikerült kapcsolatot találni. Ennek több oka is lehet. Egyrészt, bár ott négy órával előrébb járunk, ez az időszak még korainak számít, másrészt Kollár valószínűleg minden figyelmét, energiáját a mentés megszervezésének szenteli.
hirado
2013.05.22. 17:13