HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Útdíj: 17 forint lesz a legalacsonyabb kilométerenkénti tarifa

t: 1224

Útdíj: 17 forint lesz a legalacsonyabb kilométerenkénti tarifa

A kormány a tervek szerint július elsején vezeti be a használatarányos útdíjat. Völner Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium infrastruktúráért felelős államtitkár a Kossuth Rádió G7 című műsorában beszélt arról, hogy mennyit kell fizetni az úthasználatért és mire fordítják a befolyó összeget.

Az e-útdíj bevezetését elsősorban az indokolja, hogy a közlekedési ágazatban felmerülő költségek fedezetét a közlekedésben részt vevők használatarányos útdíj révén eddig nem biztosították. Ausztriában, Szlovákiában, Csehországban vagy Nyugat-Európában mindenhol ez a rendszer működik. A magyar fuvarozóknak külföldön fizetniük kell, a külföldi fuvarozók viszont Magyarországon eddig nem fizettek, magyarázta Völner Pál az útdíj bevezetésének szükségességét.

A legfontosabb feltétel ahhoz, hogy a rendszert július elsején bevezessék a kivitelező kiválasztása, megtörtént, az Állami Autópálya Kezelő Zrt. áprilisban megkötötte a vonatkozó szerződést, mondta az államtitkár. A kivitelező tájékoztatása szerint a bevezetéshez szükséges tárgyi feltételek rendelkezésre állnak, illetve beszerzés alatt vannak.

A törvénytervezet szerint az autósok önbevallásos módszer szerint fizetnek majd, ez külföldön is így működik. Egy szerveren összefutnak az adatok, az ellenőrzés során működő kamerák, mozgó ellenőrző pontok ezt az adatbázist használják, s ha valaki jogosulatlanul közlekedik, jelzést adnak le, s a bírságoló autók megállíthatják az adott járművet. Az autósok több módon tudnak majd fizetni, akár interneten, bankkártyával, üzemanyagkártyával is. A Közlekedésfejlesztési Koordinációs Központ honlapján már korábban megjelentek a díjszabással kapcsolatos információk, a főutakon és a gyorsforgalmi utakon eltérő díjszabás érvényesül, de a járművek a kettő, három, négytengelyes besorolás szerint is különböző díjat fizetnek majd, a motorok környezetvédelmi besorolása pedig 15-20 százalékos különbségre ad lehetőséget. Az alsó határ a kéttengelyes járműveknél főutakon körülbelül 17 forint lesz kilométerenként, a legmagasabb kategória a négytengelyeseknél a gyorsforgalmi utakon a legkedvezőtlenebb környezetvédelmi besorolásnál 85 forintot is eléri, tájékoztatott az államtitkár.

A befolyó összeget az uniós irányelveknek megfelelően a közlekedési szektor kiadásaira, karbantartásokra, felújításokra, a rendszer üzemeltetésére fordítatja a kormány. A Széll Kálmán Terv előírásaiban szerepel, hogy éves szinten 150 milliárd forint bevételt kell a tehergépjármű forgalomból a 6300 kilométeres úthálózaton a rendszernek kitermelnie, s úgy tűnik, a vonatkozó díjszabással ezek a számok tarthatók, mondta Völner Pál.

Az MSZP több kritikát is megfogalmazott az útdíj bevezetésével kapcsolatban, Kovács Tibor szerint az útdíjfizetés kiépítése törvény nélkül kezdődött el, és átláthatatlanul folyik, emiatt Európai Bizottsági eljárás várható. Völner Pál erre úgy reagált, már tavaly elkezdték az illetékes igazgatósággal az egyeztetést arról, hogy milyen rendszert és díjszinteket akarnak kialakítani. Egyedül az merülhet fel, hogy a rendszer mennyiben felel meg az uniós irányelv előírásainak. A jogszabályi háttérnek pedig akkor kell rendelkezésre állnia, amikor a rendszer indul, és ezt az ütemtervet tartják, mondta az államtitkár a Kossuth Rádióban.

hirado

2013.05.20. 15:38

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek