A héten is több külföldi lap is írt Magyarországról. Megjelent az Euromoney, angol nyelvű üzleti és pénzügyi magazin májusi számának Magyarországról szóló különkiadása. A magazin havonta, a világ több mint 150 országában jelenik meg, és egyike a legbefolyásosabb, tőkepiacokkal foglalkozó kiadványoknak.
Kumin Ferenc a nemzetközi sajtókapcsolatokért felelős helyettes államtitkár a Ma reggelben az Euromoney kiadványával kapcsolatban elmondta, hogy ez egy több oldalas anyag, ami kifejezetten Magyarországgal foglalkozott, s csupa jó hírről tanúskodott. „A magyar gazdaság állapotát, a külföldi befektetések állapotát, növekedését taglalják benne” - nyilatkozta.
A helyettes államtitkár kitért arra, hogy a magazin olvasótábora nagyjából százezres és kifejezetten a vezető pénzügyi, politikai döntéshozók tartoznak a kiadvány olvasói körébe. „Ha ők első kézből tájékozódhatnak arról, hogy mekkora pénzügyi, gazdasági fordulat ment végbe Magyarországon akkor annak örülhetünk, ez a kiadvány alkalmas arra, hogy a jó hírt elvigye hozzájuk” – mondta.
GDP-adat
A Bloomberg beszámol, hogy az első negyedévében a magyar GDP – 2011 óta először – 0,7 százalékkal nőtt. A pozitív GDP-adatokról egyébként több jelentős napilap és hírügynökség, így a Wall Street Journal, a Reuters, a Financial Times, vagy a német Handelsblatt is beszámol.
A GDP-adattal kapcsolatos cikkekről Kumin Ferenc azt mondta, hogy "szimpatikus címekkel" jelentek meg a tudósítások. Miközben Európában tart a recesszió, tart a válság, addig Magyarország visszapattan, kiugrik, ezekkel a szavakkal variálták a címeket, s egy nagyon kedvező fénytörésbe került Magyarország.
Kumin Ferenc felhívta a figyelmet arra, hogy a legnagyobb pénzügyi hírforrások, amelyeket döntéshozók olvasnak, azok kifejezetten pozitívan és kifejezetten örömhírként, és a figyelmet felhívva Magyarországra, mint egy új befektetési célpontot mutatták be – mondta.
Hisztériakeltés kontra tárgyilagosság
Erik D’Amato, Magyarországon élő, angol nyelven író újságíró, aki magát az Orbán-kormány, erőteljes kritikusának tartja, május 13-án megjelent cikkében egy újabb értelmetlen külföldi hisztériakeltési kísérlet ellen foglalt állást. A politics.hu, a kormánnyal egyébként felettébb kritikus portálon félrevezetőnek nevezi az ismert amerikai újságírónő, Judy Dempsey twitter kiírását, miszerint Orbán Viktor felvetése, hogy magyar kézben tudja Budapest prominens épületeit, köztük az Andrássy-úti Dreschler-palotát, a jogállamiság sárba tiprását jelentené. A portál “lopott tulajdonnak” nevezi a szocialista kormányzás idején, potom áron értékesített palotát, amelynek államosításáról, nem pedig kompenzáció nélküli „megszerzéséről” beszélt a miniszterelnök és Budapest főpolgármestere.
A nemzetközi sajtókapcsolatokért felelős helyettes államtitkár a cikkekkel kapcsolatban elmondta, hogy Erik D’ Amato „sosem mulasztja el kifejezni, hogy mennyire kritikus a magyar kormánnyal szemben”. Hozzátette: ebben a konkrét ügyben nagyon tárgyilagosan pontról pontra végigment azon, hogy miért téved ez az újságírónő – mondta.
hirado
2013.05.17. 10:44