A rendőri korrupcióról szeretett volna többet megtudni Laborc Sándor, ezért találkozott az olajszőkítéssel kapcsolatba hozott Portik Tamással - mondta a Nemzetbiztonsági Bizottság tavalyi zárt ülésén a korábbi Nemzetbiztonsági Hivatal volt vezetője. Gulyás Gergely szerint az egykori főigazgató vagy nem emlékezett, hogy felvétel készült a találkozóról, vagy azt gondolta, hogy már nem létezik.
A „botrányos történetnek” két része van. Az egyik a Laborc Sándor és Portik Tamás között történt beszélgetés leiratának az államtitok alóli mentesítése, a titokgazda ebben az esetben a belügyminiszter volt. A másik: Laborc Sándor a Nemzetbiztonsági Bizottság előtti, tavalyi meghallgatása, ennek jegyzőkönyvének nyilvánosságra hozataláról a testület szocialista elnöke döntött – magyarázta Gulyás Gergely, a Fidesz országgyűlési képviselője a Duna Közbeszéd című műsorában.
Műsorvezetői kérdésre válaszolva hozzátette: a jegyzőkönyvekben kitakart tételek nem befolyásolják az ügy megítélését, azok nyilvánosságra hozása azonban sérthet bizonyos személyiségi jogokat. „Amikor egy Portik típusú maffiavezér megvádol valakit emberöléssel, akkor nem biztos, hogy az államnak joga van az ilyen jellegű adatot nyilvánosságra hozni” – fogalmazott.
Szilvásy György kritikáira reagálva elmondta: rajta kívül még senki nem vonta kétségbe a leirat hitelességét. „A csíkok alatti nevek alapjában nem változtatnak azon, hogy a volt titkosszolgálatokat felügyelő miniszter regnálása alatt a titkosszolgálat igyekezett terhelő adatokat gyűjteni fideszes képviselőkre úgy, hogy ennek érdekében bűnözővezérekkel működött együtt” – hangsúlyozta.
Hozzáfűzte: a Laborc-meghallgatáson jól látható volt, hogy az egykori NBH-főigazgató vagy nem emlékezett a felvételek elkészítésére, vagy pedig úgy gondolta, hogy azok már nem állnak rendelkezésre a hivatalban. Ellenkező esetben nem tett volna valótlan állításokat – szögezte le.
Gulyás kiemelte: a Nemzetbiztonsági Bizottságnak a továbbiakban is foglalkoznia kell a kérdéssel. Az akkori politikai vezetők felelősségét meg kell vizsgálni és a büntető jogi vonatkozásokat is érdemes lesz áttekinteni, ugyanis kérdéses, hogy a főigazgatónak volt-e jogszerű felhatalmazása egy bűnözővel történő egyeztetésre – húzta alá.
hirado
2013.04.27. 12:11