HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Összevonná az állami és önkormányzati közműcégeket a kormány

t: 884

Összevonná az állami és önkormányzati közműcégeket a kormány

Kaposváron 2009-ben, Hódmezővásárhelyen már 2006-ban visszavette az önkormányzat a közműcégeket. Pécsen 3 évvel ezelőtt bontották fel a szerződést a külföldi tulajdonossal, amely működése utolsó éveiben jóval az infláció felett emelte a díjakat. A főváros tavaly vásárolta vissza a vízművet – hasonló okok miatt.

A társaságokat a kilencvenes évek második felében privatizálták, elsősorban azért, mert a költségvetésnek pénzre volt szüksége.

A mintegy 350 víz- és csatornamű közül 4 van részben francia tulajdonban. Ezek a Fővárosi Csatornázási Művek, a Salgótarjáni Csatornamű, a Szegedi Vízmű és az Érd és Térsége Víziközmű - hangzott el a Híradóban.

Korábban a kaposvári, a hódmezővásárhelyi, a pécsi és a fővárosi vízművek is külföldi tulajdonban voltak. A Híradó információi szerint Salgótarjánban már puhatolózó tárgyalások folynak a helyi csatornaművek külföldi tulajdonrészének visszavásárlásáról. Így könnyebben tudnák érvényesíteni a tervezett 10 százalékos díjcsökkentést.

Reich Gyula, a Magyar Mérnöki Kamara Vízgazdálkodási tagozatának vezetője szerint az önkormányzatok is tudják nyereségesen működtetni a víziközmű cégeket. Ezt támasztja alá az is, hogy tavaly a társaságok zöme nyereséggel zárta az évet. Ezek a rendszerek lakossági, közösségi pénzből, a települések pénzéből épültek, így az az ésszerű, ha a hasznot is ezek a szervezetek kapják, s műszaki fejlesztésre, a szolgáltatás minőségének javítására fordítják, magyarázta Reich Gyula.

A Magyar Víziközmű Szövetségnél is úgy látják, a most meglévő területi árkülönbségeket is könnyebb lesz kiegyenlíteni, ha ezek a vállalatok száz százalékos önkormányzati tulajdonban működnek. De a szervezet szerint nem csak ezért lenne fontos a visszavásárlás. Kurdi Viktor, a Magyar Víziközmű Szövetség elnöke elmondta: alapvető élelmiszerről, az ivóvízről van szó, s ez nemzetbiztonsági kérdést is jelent. A rendszerek működtetése, felügyelete, hosszú távú megóvása elsősorban a közösségi tulajdonnal biztosítható.

A Híradó úgy tudja, a kormány azt tervezi, a most meglévő állami és önkormányzati közműcégeket összevonja, több mint harminc társaságot hoznának létre. Ezzel párhuzamosan egy új díjképzési rendszert alakítanának ki, melynek lényege, hogy a rászorulók a mainál olcsóbban, a tehetősebbek és a vízpazarlók pedig drágábban jutnak majd ivóvízhez.

hirado

2013.04.27. 12:09

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek