Az Európai Unió szerda reggeli ülésén ismét a magyarországi alkotmányos helyzet volt a téma. A hónapok óta tartó levelezések, majd az Európai Bizottság fenyegetéseit követően tovább folytatódott „a két oldal" vitája az Európai Parlamentben. A magyar ügy napirendre vétele nehezen volt adminisztrálható, hiszen a hivatalos jelentések még nem készültek el.
„Egy ideológiai csata kellős közepén vagyunk.(...)Fennáll az a valószínűsíthetőség, hogy a mi vonalunk sikeresebb, mint a liberálisoké, illetve a baloldalé” – fogalmazott Schöpflin György fideszes EP-képviselő az M1 A Lényeg című műsorában.
A képviselő azt mondta: valószínűleg szerepet játszik az Orbán Viktor miniszterelnök által megfogalmazott pénzharc is, és a német vállalatok lobbiznak saját érdekükben, de, mint mondta, nem szabad elhanyagolni a vita politikai és ideológiai oldalát.
A Rui Tavares-jelentéssel kapcsolatban azt mondta: közjogilag nem jelentés a képviselő által készülő dokumentum, hiszen - mint mondta - az Európai Parlamentnek nincs joga egy tagállamról jelentést írni. Ez egy határozat – szögezte le, majd elmondta: miután Rui Tavares elkészül a dokumentummal, több módosító is érkezik valószínűleg, amely „sokkal radikálisabb irányba viszi el” a határozat tartalmát. Valószínűleg ezt megszavazza a júliusi plenáris ülésen a baloldal, majd a bizottsághoz kerül, ahol esetleg elindíthatnak a 7-es cikk alapján egy eljárást, amivel a tanácshoz kerülhet az ügy. Ott azonban valószínűleg nem fogják elfogadni a határozatot – jelentette ki Shchöplin György. Hozzátette: „kellemetlen lesz”, és ismét rossz színbe kerül Magyarország, az ügyet felkapja a sajtó, de valószínűleg valami más, komoly válság ezt hamar felülírja.
Ha a 7-es cikk alapján elindulna egy eljárás Magyarország ellen, akkor az ügy precedenst teremtene, és más országok ellen is elindítható lenne az eljárás – emelte ki Schöpflin György.
hirado
2013.04.22. 11:53