HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > ÜZLET > Varga: Nem lesz szükség kiigazító intézkedésekre

t: 1214

Varga: Nem lesz szükség kiigazító intézkedésekre

A kormány hétfőn elküldte az Európai Bizottságnak idei, aktualizált konvergenciajelentését - jelentette be kedden a nemzetgazdasági miniszter. A dokumentumban a kormány azzal számol, hogy az idén újraindul, a következő években pedig gyorsul a növekedés, 3 százalék alatt marad a hiány, és ehhez nincs szükség újabb intézkedésekre – mondta az aktualizált konvergenciaprogramot bemutató Varga Mihály. A tárcavezető jelezte, hogy a növekedés újraindulását elsősorban egyedi tételek korrekciója, így a kedvezőbb mezőgazdasági év, a külső kereslet élénkülése, a stabil államháztartási helyzet és a magyar pénzintézetek hitelbővítő intézkedései segíthetik.

A 2013-2016-ra vonatkozó jelentés - amelyet a kormány hétfőn juttatott el az Európai Unió brüsszeli bizottságának, kedden jelent meg a Nemzetgazdasági Minisztérium honlapján. A dokumentum idén és jövőre is 2,7 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánnyal számol, így az államadósság GDP-arányos szintje az idei évben 78,1, jövőre pedig 77,2 százalékra csökken. idén a GDP 0,7 százalékkal bővül a korábban várt 0,9 százalék helyett, míg jövőre a növekedés 1,9 százalékos lesz - sorolta fel az adatokat a szakminiszter.

Jelentős mértékben javított idei évre vonatkozó inflációs várakozásán a kormány, így a korábban jelzett 5,2 százalékos éves fogyasztói árdrágulás helyett 3,1 százalékos, jövőre pedig 3,2 százalékos infláció lehet. A nemzetgazdasági miniszter a változást a kormányzati intézkedésekkel, elsősorban a rezsicsökkentéssel, illetve az alacsony európai inflációs környezettel magyarázta Varga Mihály. A gazdasági tárca a konvergenciaprogramban 293,1 forintos euróárfolyammal számolt, ami magasabb a korábban várt 283 forintos árfolyamnál.

A nemzetgazdasági miniszter az M1 reggeli műsorában megerősítette: a gazdaság idén növekedési pályára kerül, és ha nem is a korábban várt, 0,9, hanem „csak” 0,7 százalékos mértékben, de a tavalyi visszaesés után előrelép. Alapvető kérdés persze az is, hogy az európai környezet hogyan alakul majd: tavaly egyértelműen visszahúzó volt, úgy tűnik, az unió válsága a vártnál jobban elhúzódik, de ha javul a helyzet, az sokat segít majd nekünk is – tette hozzá. Arra a felvetésre, hogy a brüsszeli előrejelzések más számadatokat jeleznek Magyarországgal kapcsolatban, Varga azt mondta: az elmúlt 9 év alapján EU-nak valóban van oka kétkedni a magyar várakozásokban, hiszen az előző kormányok makroszám-ígéretei, vállalásai rendre nem teljesültek, így az uniós adminisztráció óvatossága valamelyest érthető.

Az elmúlt két év mindenesetre optimizmusra ad okot, hiszen 2011-ben, 2012-ben három százalék alatt volt a hiány, idén is megmarad itt, így jó esély van feltételezni, hogy végre kikerülünk majd a túlzottdeficit-eljárás alól. Szakmai alapon egyébként már rég szabadulnunk kellett volna, de mostanra kiderült, hogy Magyarországot mindig egy kicsit más szűrőn keresztül nézik, mint a többieket. Az mindenesetre biztos, hogy most ott vagyunk a között a hat ország között, amely esélyt kapott a kikerülésre, legkésőbb júniusig megszületik a döntés, addig pedig Brüsszelnek van alkalma olvasni, értékelni a 72 oldalas magyar programot, amely egyébként egy jó olvasmány is – tette hozzá.

Az idénre várt 0,7 százalékos gazdasági növekedés egyik rugója a miniszter szerint egy, a tavalyinál jobban alakuló, átlagos mezőgazdasági év lehet, amely egymagában 0,4-0,5 százalékot hozhat. Sikerült kordában tartani az államháztartási folyamatokat is - tavaly az államháztartás hiánya már csak 2 százalék volt -, és ezen a területen kedvező változások indultak meg, elsősorban az önkormányzatok gazdálkodásának pontosításával, ami alapot ad arra, hogy mentesüljünk az eljárás alól. Reménykedhetünk a külső kereslet erősödésében is, hiszen legfontosabb partnerünknél, Németország javuló konjunktúra van, ha pedig ott jól mennek a dolgok, nálunk is javul a helyzet – tette hozzá Varga.

Brüsszellel ellentétben a nemzetgazdasági miniszter nem aggódik az elektronikus pénztárgépek és elektronikus útdíj miatt sem. Az EU óvatossága, persze, valamelyest itt is érthető, hiszen ezek a komoly bevételt is ígérő rendszerek még nem működnek, de a kormány biztos benne, a nyári rajt után ezt már senki nem teszi majd szóvá. A nemzetgazdasági miniszter megerősítette: előreláthatólag nem lesz Varga-csomag, azaz nem lesz szükség kiigazító, megszorító intézkedésekre. Vannak ugyan kockázatok a költségvetésben, kisebb lesz egy kicsit a növekedés - de az infláció is -, a bevételek egy kicsit rosszabbul teljesülnek, valamelyest csökken a tartalék, de mindez elég lesz ahhoz, hogy ezt az évet nagyobb gond nélkül átvészeljük – mondta a Ma Reggelben Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter.

hirado

2013.04.17. 11:06

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek