Giró-Szász András kormányszóvivő az M1 Ma reggel című műsorában elmondta, hogy jelen pillanatban több mint 2600 kilométeren van árvízi készültség a töltéseken, ebből 1600 km-en elsőfokú, 750 km körül van a másodfokú és mintegy 275 km-en van harmadfokú készültség. Hozzátette: a Fekete- és a Kettős-Körösön, valamint a Zala folyón harmadfokú a védekezés. A kormányszóvivő megjegyezte, hogy a Dunán a következő napokban nem kell számolni jelentős árhullámra, a Tiszán pedig másodfokú készültséggel levezethető az ár.
Az Országos Vízügyi Szolgálat fokozott járőr- és felügyelő szolgálatot rendelt minden folyó mentén – mondta Giró-Szász András –, valamint kiemelt figyelmet kap a belvízi helyzet is. Összesen 209 szivattyútelep dolgozik a belvizek elvezetésén, tegnap estig 26 millió köbméter vizet vezettek el – jegyezte meg. 12 vízügyi igazgatóság érintett a védekezésben – fűzte hozzá. A kormányszóvivő elmondta, hogy az Országos Vízügyi Igazgatóság létrehozott egy irányítótörzset, amely összehangolja és koordinálja a munkát, valamint információval látja el a közmédiát is. Hozzátette: egy megállapodás keretében a közmédia részletesen beszámol minden hírműsorában az árvíz és a belvíz védelemről.
Jelen pillanatban, a 150-160 ezer belvízzel elöntött hektárnak durván a fele vető- illetve szántóföld – szögezte le. A vízügyi igazgatóságok és a katasztrófavédelem mindenhol ott van és mindent megtesz a kár megelőzse és enyhítése érdekében, kiegészülve a rendőrséggel és a honvédséggel az élet- és a vagyonvédelem is 100 százalékosan teljesül – mondta a kormányszóvivő. Giró-Szász András a műsorban kifejtette, hogy a korábbi példák ösztönözték a magyar kormányt, hogy az elmúlt két évben 250 milliárd forintot költsön árvízvédelemre, ez a beruházás járult hozzá nagymértékben ahhoz, hogy még ahol harmadfokú készültség is van, kevésbé veszélyeztet az árhullám, mint korábban. Ha bármilyen rendkívüli helyzet adódna lenne forrás az elhárításra és a védekezésre – tette hozzá.
hirado
2013.04.04. 10:53