HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > ÜZLET > Csath Magdolna: ezért hagyták Ciprust egyedül

t: 1245

Csath Magdolna: ezért hagyták Ciprust egyedül

A világon, de még az EU-belül is számtalan offshore terület létezik, Ciprus azonban kis ország, amelynek esetében, úgy tűnik, a szolidaritás nem működik - értékelte a ciprusi helyzetet a Ma Reggelben Csath Magdolna. Az EU eredetileg arról szólt volna, hogy együtt fejlődünk, a fejletlenebbek majd felzárkóznak az erős nagyokhoz, de úgy látszik, ennek most vége, egyértelművé vált, hogy a történet csak az üzletről szól - jelentette ki a közgazdász

Sokan azt mondják, ezzel a döntéssel sikerült csődbe vinni az eurózóba teljes GDP-jének alig 0,02 százalékát adó kis ciprusi gazdaságot, pedig akár „fél zsebből ki lehetett volna menteni”. Hogy aztán erre mégsem került sor, arra Csath szerint egyszerű a válasz: a szigetországban arányaihoz képest hatalmas az állami szektor (kikötők, villamos- és repülőtársaságok), amit a gazdaság fokozatos elsorvasztásával, leépítésével szép lassan privatizálni lehet majd.

A közgazdász az M1 reggeli músorában beszélt arról is, azzal, hogy az MVM megvásárolta az E.ON gázüzletágát, a magyar állam lesz a főszereplő a gázpiacon, amiben azonban nincs semmi meglepő, hiszen az energia egyrészt stratégiai ágazat, másrészt a Kelet pumpálta növekvő igények mellett igencsak fogyóban van. A tranzakció egyébként azért sem okozhatott meglepetést, mert a második Orbán-kormány hatalomra kerülésekor bejelentette, hogy nagyobb szerepet szán az államnak a gazdaságban - tette hozzá. De ezen sincs mit csodálkozni, az a tétel ugyanis, hogy az állam nem lehet jó gazda, rég megdőlt, a magánszektor kezében ugyanis sorra mennek tönkre a cégek, miközben az energiaárak az egekbe szöknek.

Csath úgy számol, az állam az energia-beszerzéskor elődjénél sokkal jobb pozícióból tárgyalhat majd az oroszokkal, akikkel 2015-ig van hosszú távú szerződésünk. Az E.ON-t nem igazán ösztönözte semmi, hogy leszorítsa beszerzési árakat, miközben a lakosság és a cégek szempontjait szem előtt tartó állam számára az nagyon fontos szempont - hangsúlyozta a szakember. Egy állami cég ráadásul profit nélkül is dolgozhat, így 2015 után még kedvezőbb szerződéseket is kiharcolhat, ami még lejjebb nyomhatja az árakat, ez pedig aztán az egész gazdaságon végiggyűrűzhet.

hirado

2013.03.30. 10:12

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek