
Több mint negyven autó ütközött egymásnak az M7-esen Zalában
Több mint negyven autó ütközött egymásnak az M7-es autópálya zalai szakaszán. A Letenye irányába tartó járműforgalmat Balatonkeresztúrnál leterelik az autópályáról.
Nothoff Ingrid, a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság sajtófőnöke korábbi közlését kiegészítve az MTI-nek elmondta: az első jelzés után további autók ütköztek össze a 203-as és 206-os kilométerszelvények között. Már 41 járművet számoltak össze, az autópálya érintett szakaszán mindenütt összetört kocsik vesztegelnek.
Tükörjég az M1-esen Győr és Komárom között
Tükörjég alakult ki az M1-es autópályán Győrtől keletre - közölte a megyei rendőr-főkapitányság szóvivője délelőtt, a járművezetőktől fokozott figyelmet kérve.
Kocsis Tünde elmondta: több kisebb baleset is történt már a jegesedés miatt az autópálya Győr és Komárom közötti szakaszán, de a közeli 1-es úton biztonságosan lehet közlekedni.
A viharos szél miatt hófúvás nehezíti a közlekedést Vasban
Vasvár térségében hófúvások, Szombathely környékén pedig hókásás utak nehezítik a közlekedést Vas megyében - közölte a Magyar Közút Nonprofit Zrt. szóvivője.
Pécsi Norbert Sándor közölte: a Nyugat-Dunántúlon mindenütt havazik, viharos erejű szél fúj, egyre téliesebb útviszonyokra kell felkészülniük a közlekedőknek.
A keleti országrészben is gondot okoz az utakon az időjárás
A keleti országrészben mindenhol vizes vagy nedves az útburkolat, ezért a a Magyar Közút Nonprofit Zrt. fokozott óvatosságra inti az autósokat.
Pécsi Norbert Sándor, a közútkezelő szóvivője közleményében azt írta: Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből havas esőt jelentettek, és a keleti országrészben mindenhol vizesek, nedvesek az utak.
Emellett Szikszó, Sátoraljaújhely és Nyíregyháza térségében erős vagy közepes erejű szél fúj.
Hófúvások, balesetek nehezítik a közlekedést Zalában
Az utak megtisztítását és a közlekedést is nehezíti Zala megyében a viharos szél, több helyen is hóátfúvásokat okoz. Pécsi Norbert Sándor közölte: a közútkezelő mintegy 30 munkagéppel dolgozik folyamatosan a Zala megyei közutak hóeltakarítási és síkosságmentesítési munkáin. A munkavégzést azonban nagyban nehezítik a viharos széllökések nyomán kialakuló hóátfúvások, amelyek a közlekedésben is fennakadásokat okoznak.
A nagy erejű széllökések leginkább a rakomány nélküli nehézgépjárművek stabilitását veszélyeztetik, emiatt több pályaelhagyásos baleset is történt például a 71-es, a 74-es és a 75-ös főutakon, ahol a balesetek miatt útszűkület vagy torlódás alakult ki.
A Magyar Közút Nonprofit Zrt. a balesetek elkerülése érdekében arra kéri a közlekedőket, hogy a hófúvásokban érintett zalai utakon fokozott óvatossággal vezessenek, utazás előtt pedig mindenképpen tájékozódjanak az aktuális útviszonyokról a társaság Útinform szolgálatánál vagy megyei diszpécserszolgálatainál.
A társaság honlapján arról is hírt adott, hogy az M7-es autópályán és az M70-es autóúton is újabb balesetek miatt kell útlezárásokra számítani.
Az M7-es autópályán Letenye felé a 220-as kilométernél keresztbefordult egy kamion, a jármű a külső sávot foglalja el. Néhány kilométerre innen, az M70-es autóút 3-as kilométerénél egy személyautó és egy kamion ütközött össze, a műszaki mentés miatt sávokat zárnak le.
A Zala Megyei Katasztrófavédelem közlése szerint délelőtt több településen és úton okozott baleseteket és veszélyhelyzeteket a havazás és az erős szél.
Petriventén a villamos vezetékre dőlt egy fa, a tűzoltók az áramszolgáltató szakembereinek közreműködésével távolították el. Alsópáhokon egy húszméteres fenyőt lakóházra döntött a szél, Keszthelyen pedig egy autóra borult a széltől kicsavarodott fa. Nagykanizsán egy többszintes társasház tetejének bádogborítását tépte fel a vihar, a balesetveszélyt a tűzoltók hárították el.
Sok esetben személyautók, tehergépkocsik csúsztak árokba vagy fordultak keresztbe az úton.
Teskándon két személygépkocsi ütközött össze, az egyik a tetejére borulva az árokba csapódott. A járműbe szorult két embert a tűzoltók szabadították ki, de csak az egyik utas sérült meg, őt a mentők a helyszínen ellátták.
Több dunántúli megyében már másodfokú riasztást adtak ki a viharos szél miatt
A viharos széllökések miatt több dunántúli megyében már másodfokú riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat csütörtök délelőtt, több térségben emellett a hófúvás miatt elsőfokú riasztás van érvényben.
A meteorológiai szolgálat honlapja szerint Vas, Zala, Veszprém és Somogy megye jelentős részén, valamint Győr-Moson-Sopron megye egy térségében már narancssárga, vagyis másodfokú riasztás van érvényben az erős szél miatt. E szerint ezeken a területeken a várt széllökések az óránkénti 90 kilométeres erősséget is meghaladhatják.
A nyugati országrészben már többfelé havazik. Így a Dunántúl több térségére a hófúvás miatt is kiadtak citromsárga, vagyis elsőfokú riasztást, de a keleti országrészben, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye több térségében is az elsőfokú riasztás van az erős szél, valamint a várható hófúvás miatt.
Az egész napra szóló veszélyjelzési előrejelzés szerint jelentős mennyiségű eső, illetve hó, továbbá viharos szél és hófúvás miatt az ország tizennégy megyéjében van első- vagy másodfokú figyelmeztetés. Öt megyére, valamint a fővárosra elsőfokú figyelmeztetéseket adtak ki.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat Repülésmeteorológiai és Veszélyjelző Osztályának az MTI-hez is eljuttatott legfrissebb figyelmeztetése szerint mediterrán ciklon érkezik Magyarország fölé, amely csütörtökön és pénteken havazást, szélvihart és hófúvást okoz.
Kifejtették: az ország keleti, délkeleti felében a havazás előtt többfelé várható nagy mennyiségű több mint 20-30 milliméter eső, de néhol akár 40 milliméternél is több hullhat. Délen és keleten néhol zivatar is előfordulhat.
Észak, északnyugat felől hideg, fagypont alatti hőmérsékletű levegő zúdul a Kárpát-medencébe. Ennek következtében az esőt, havas esőt napközben fokozatosan váltja fel havazás, legkésőbb a délkeleti megyékben. Péntek késő estig a lehulló hó a legtöbb helyen 5-20 centiméter között valószínű.
Az északi, északkeleti szelet előbb a Dunántúlon és az északkeleti megyékben, később másutt is viharos - 60 és 100 kilométeres óránkénti sebességű - széllökések kísérik. A Dunántúli-középhegység és a Balaton térségében, valamint a Nyugat-Dunántúlon és a Kisalföld nyugati felén, emellett a Mátra és a Bükk területén az óránként 100 kilométeres erősséget is meghaladó széllökések is lehetnek. A Balaton déli partvidékén és a Bakony magasabb csúcsain pedig akár az óránként 110-120 kilométeres erősségűnél is nagyobb széllökés sem kizárt írták.
hirado
2013.03.14. 14:47