Az MSZP az alkotmányozás során végig jelent volt, minden esetben részletes szakmai javaslatokat tett le az előkészítő bizottság asztalára, így tudható volt, mi az álláspontja - mondta Bárándy Gergely szocialista képviselő az M1 reggeli műsorában. Így volt ez az alaptörvény készülő, negyedik módosításakor is, az MSZP részt vett a vezérszónoki felszólalói körben, minden egyes rendelkezést végigvettek, de úgy ítélték meg, hogy a törvény-előkészítés módosító javaslatokkal már nem korrigálható, az egyetlen megoldás a visszavonás lehet. Ez a változtatás ugyanis egy rossz alaptörvényt tesz még rosszabbá: arról szól, hogy aki a kétharmados többséggel szembemegy, azt eléri a Fidesz bosszúja, és minden ellenkező híreszteléssel szemben az Alkotmánybíróság jogköre is jelentősen szűkül a javaslattal.
Arra a felvetésre, hogy kormányra kerülésekor az MSZP egyik első dolga az alkotmány átírása lenne, Bárándy úgy reagált, ha az új kormánynak nem is, a parlamentben meglehet a „józan” kétharmad, amely partner lehet az alaptörvénynek a demokratikus rendet, a jogállamiságot helyreállító módosításában. De Bárándy szerint még a Fideszben is lehet változás, egyáltalán nem biztos ugyanis, hogy örökre Orbán Viktor marad az elnök, ahogyan az sem, hogy mindenki egyetért az alaptörvény minden rendelkezésével, hiszen már most is hallani kritikus hangokat a Fideszen belülről is. Arra a felvetésre, hogy más országok alkotmányai is igencsak részletesek, Bárándy úgy reagált, nem az alaptörvény terjedelmével van a baj, hanem elsősorban azzal, hogy a hétfőn elfogadott módosítások is aktuálpolitikai célokat szolgálnak, azt a szemléletet tükrözik, hogy a kétharmadnak mindent lehet, ha pedig az Ab-nek valami nem tetszik, azt egyszerűen beemelik az alaptörvénybe.
A rezsicsökkentésről Bárándy azt mondta, a törekvés helyes, támogatandó, de a megoldás, a módszer nem jó, nem jogállami, nem fenntartható, és, mint kiderült, nem állja meg a helyét a bírósági perben sem.
A negyedik
Az Országgyűlés hétfőn fogadta el az alaptörvény negyedik módosítását. Az indítvány alkotmányba foglalja például a kommunizmus elítéléséről szóló nyilatkozatot, az egyházak Országgyűlés általi elismerésének rendjét. Rögzíti a felsőoktatási hallgatói szerződések lehetőségét, a közterületen lakás megtiltását, valamint azt, hogy az Alkotmánybíróság csak az alaptörvényben foglalt eljárási követelmények szempontjából vizsgálhatja felül az alkotmányt.
Az MSZP nem vett részt a szavazáson, a párt szerint ugyanis, ha az Alkotmánybíróság álláspontja nem találkozott a miniszterelnökével, elvonták az Ab hatáskörét. A Jobbik frakciójának képviselői tartózkodtak, mert bár szerintük van sok pozitívum, de vannak a párt felfogásával ellentétes részek a módosítások között.
A fideszes Gulyás Gergely szerint minden vizsgálatra lehetősége lesz a nemzetközi szervezeteknek a módosításokkal kapcsolatban. Mint mondta, várják az Európai Bizottság és a Velencei Bizottság vizsgálatait, Martonyi János pedig Brüsszelben megerősítette, hogy Magyarország felkéri a Velencei Bizottságot, mondjon véleményt a módosításról. A külügyminiszter azt mondta: Magyarország nyitott a párbeszédre.
hirado
2013.03.12. 10:26