
Ahol az elmúlt 23 évben tömegek énekelték vele: Hosszú az út, míg a kezed a kezemhez ér. Szeretni valakit valamiért. Bódi László (†47), vagy ahogy mindenki ismerte, Cipő hétfő hajnalban, 1 óra 26 perckor örökre itt hagyott minket.
Ekkor állapították meg nála a halál beálltát, bár orvosi értelemben február 14-ének estéjén volt utoljára köztünk. Másnap hajnalban leállt a szíve, az ICD-peacemaker azonban nem engedte, hogy ez így is maradjon. Újraélesztette, stimulálta a szívét, de a majd 40 perces oxigénhiányos állapot tönkretette az agyát, kómába került.

2009 A színpad volt a mindene. Addig énekelt, amíg bírta erővel.
És fél éve ültették be neki ezt a különleges szívritmus-szabályozót, ami nem nyújtott hosszú távú megoldást a szívbetegségére, de ez így felelt meg a lelkiismeretének. Cipő nem akart más szívével élni, azt is elutasította, hogy felkerüljön az átültetésekre várók listájára. Az életmódján viszont módosított.
„Az orvosom nem tiltott el semmitől, csak azt mondta: László, mindenből módjával! Lassíts, különben baj lesz! A kialvatlanság ment rá az egészségemre. Már nem is maradok fenn hajnalig egy koncert után, de most sem utasítom vissza, ha zsinórban 11 estén kell közönség elé állnom. De visszább vettem, testmozgást is csak a színpadon végzek, nem sportolok - mesélte tavaly márciusi interjúnkban, amelyben azt is elmondta: - Szeretek élni, és nincs semmi problémám azzal, ami eddig történt, de túl hosszú ideig nem akarnék itt maradni."
A Republic slágereit itt meghallgathatod!
Egy év sem telt el a kijelentés óta, és már a temetésére készülünk. Döbbenet, de aki ismerte Cipőt, tudja, hogy magának való, önmagába forduló művész volt.
- Misztikusan problémásnak látom a világot - magyarázta 2004 márciusában, amikor csepeli házát is megmutatta. – Aki nem hisz semmiben, az lelkiismeret nélkül él, akiben pedig felmerül, hogy erkölcsileg mérlegeljen jó és rossz között, annak ez problémát okoz. Nekem biztosan - elmélkedett Cipő, aki dalszövegeiben is sokat filozofált. Bizonyára ez a lelkiismeret mondta neki, hogy ne kérjen szívátültetést, pedig foglalkoztatta a halál. - Gyerekkorom óta felháborít, hogy bárki elmehet egyik napról a másikra - mesélte egy bensőséges interjúban, és most pontosan ez történt.
Kórházból származó információink szerint hétfő hajnalban a szíve mondta fel a szolgálatot. Pedig az elmúlt napokban az arca reagált a fájdalomra, vagyis az agyának egy része igenis működött. Fájdalom, hogy a gondolkodásért felelős szürkeállomány visszafordíthatatlan sérüléseket szenvedett. Mégis, a fájdalomingerek azt mutatták, hogy nem szakadt el teljesen az élettől. Szíve azonban vasárnap este 8 órakor megállt, s hiába küzdöttek az életéért öt és fél órán keresztül, nem tudták visszahozni az életbe.
Rettentően megvisel mindannyiunkat Cipő halála, ugyanis személyével egy nagyon-nagyon közeli ember távozott közülünk - nyilatkozta a Blikknek Abella Miklós, a Republic együttes menedzsere.
- Hajnalban arra ébredtem, hogy a feleségem adja a kezembe a rezgő mobiltelefont. Már ekkor tudtam, hogy nagy baj történt Ez a nap borzasztó volt számomra, de nyilván így érez most mindenki, aki szerette őt... - fogalmazott Boros Csaba, a Republic basszusgitárosa.
Az énekes korábbi orvosa az utolsó pillanatig reménykedett, hogy barátja meggyógyul.
- A halálában kiemelkedő szerepe volt abban, hogy szívbeteg volt, és hogy olyan eszméletvesztett állapotba került három héttel ezelőtt, amiből nem volt ébreszthető. Most én is csak keresem a szavakat... Azt gondolom, hogy egy kiváló kórházban feküdt, ahol az orvosok és a nővérek mindent megtettek - nyilatkozta prof. dr. Merkely Béla.
Rajongott érte az egész szakma
Környei Attila, a Republic első menedzsere:
– Megdöbbentem, és csak arra tudok gondolni, milyen ritka az olyan előadó, mint amilyen ő volt. Egyszerre volt félénk és öntudatos. Cipőnek fájt, hogy elfogadtam egy lemezkiadó igazgatói posztját, és ezért a Republicot elhagytam. Azt gondolta, cserbenhagytam őket, de évekkel később mindent tisztáztunk. Nem is bírnám elviselni, ha haragudott volna rám.
Németh Alajos Lojzi, a Bikini alapítója:
– Nagyon szerettem Cipőt, barátok voltunk régóta, ezért fáj, ami vele történt, sok emlék maradt utána. Szomorú, hogy ilyen fiatalon elment. A Bikini zenekar részvétét nyilvánítja az egész családjának.
Csipa, a Hooligans frontembere:
– Folyamatosan követtük Cipő állapotának alakulását és mindig reménykedtünk, hogy újra teljes legénységgel koncertezhet a két zenekar együtt. Cipő családjának, zenésztársainak és kollégáinak a legmélyebb részvétünket szeretnénk nyilvánítani.
Aradszky László táncdalénekes:
– Éppen vasárnap gondoltam rá, hogy mi lehet vele, és sajnálattal hallottam másnap reggel a történteket. Mi, zenészek nem halunk meg teljesen, csak egy kicsit, ugyanis addig élünk, ameddig a dalaink eszébe jutnak az embereknek. Tiszteltem és becsültem őt, mérhetetlenül sajnálom, hogy elment közülünk.
Falusi Mariann énekesnő:
– Borzasztóan sajnálom, ami Cipővel történt. Ha az ember a kortársát és a szakmai pályatársát veszíti el, az sokkal megrázóbb, mintha egy civil ember menne el. Roppant karakteres ember volt, és amit csinált, az nem véletlenül maradt fenn és fog is még nagyon sokáig, hiszen komoly értéket képviselő művész volt.
Pataky Attila, az Edda frontembere:
– Gyújtottam egy gyertyát érte és elsirattam Cipőt. Kedveltem mint embert, pályatársat és családapát, ezért nagyon sajnálom, ami történt vele. Az ő sorsában ott van benne mindannyiunk jelenlegi sorsa, hiszen a lélek bajai áthúzódnak a testre, és nála az történt, hogy nem bírta a szíve elviselni ezt a világot. Egy emberségesebb világban talán száz évig is élt volna ez az áldott, jó ember.
Boros Lajos műsorvezető:
– Hát Cipő úgy döntött, nem ébred többet fel. A végtelen álmot választotta, és ezzel örökre felébresztett egy hőst a szívünkben. Kimondta a kimondhatatlant, a szavak közötti csendek üzeneteinek virtuóza volt, és mától klasszikusa is. Csókolunk, Cipő, köszönjük!
Kocsis Tibor énekes:
– Tudtuk, hogy nagyon beteg, de engem most teljesen sokkolt Cipő halálhíre. Nem ismertem őt személyesen, de sok Republic-dalt szerettem a 90-es években. Nyugodj békében, Cipő!
Népdallal kezdte a popkarrierjét
Mindennap négy népdalt tanultak a nebulók a kisvárdai ének-zene tagozatos általános iskolában, és a hetvenes évek elején ez megpecsételte egy félénk kisfiú sorsát. Innen eredt Lacika népies dallamvilág iránti szeretete, de kevesen tudják, hogy apai nagybátyja ötletére írt népdalszerű popszámokat első zenekarával, a Cipőfűzővel, ahonnan a becenevét is kapta. Ekkor a Bessenyei György Gimnázium tanulója volt, utána be kellett vonulnia, de a seregben is gyakran állt színpadra.
1983-ban a Sárvári diáknapokon verseivel és dalaival díjazott lett, valamint ekkor ismerkedett meg Bródy Jánossal is. 18 évesen költözött Budapestre, ahol konzervatórium-előkészítőre járt, közben vasutas és újságkihordó is volt. A 80-as évek végén postaforgalmi segédtisztként végzett, de ekkor már csak a zene érdekelte.
1990. február 23-án alapította a Republic együttest, amelynek dalait hónapok múlva már mindenki dúdolta. A Ha itt lennél velem című dal a szerelmesek hazai himnusza lett rövid idő alatt, nem csoda, hogy a szakma is hamar felfigyelt rájuk. Megalakulásuk utáni nyáron már a Beatrice koncertjein is felléptek, mivel Nagy Feró megkedvelte a zenéjüket. 1990-ben jelent meg az első nagylemezük Indul a mandula! címmel, s azóta is ők az egyik legtöbbet koncertező zenekar az országban.
1995-ben Cipő szólóalbummal jelentkezett. Kétszáznegyven dalt szerzett eddig a Republicnak, de számos dalt írt Koncz Zsuzsának és Halász Juditnak is. Megalakulásuk 20. évfordulója alkalmából, előadóművészi tevékenységük elismeréseként Cipő és az együttes többi tagja – Boros Csaba (49), Nagy László Attila (49), Patai Tamás (44) és Tóth Zoltán (46) – a Magyar Köztársasági Érdemrend tiszti keresztje kitüntetésben részesült. Nős, de külön élt feleségétől, Zsuzsától, és két lányától, Petrától és Rékától (14).
blikk.hu
2013.03.12. 10:30