HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Kósa: szerveződik a Bajnai-gárda

t: 454

Kósa: szerveződik a Bajnai-gárda

A tüntetők csütörtökön délelőtt a bejáratot védő vaskapun át másztak be a Fidesz Lendvay utcai épületének udvarára. A demonstrálók többsége a székház udvarán ülősztrájkba kezdett. A nyakukba akasztott feliratokból kiderült, hogy az egyetemek gazdasági autonómiájának felszámolása, a hallgatók "röghöz kötése", a hajléktalan emberekkel szembeni hatósági fellépés, az élettársként élő és az azonos nemű párok család fogalmából való kirekesztése ellen is tiltakoztak.

Kocsis Máté, a Fidesz kommunikáció igazgatója és Selmeczi Gabriella, a párt szóvivője süteményt vitt a tüntetőknek, de ők nem kértek belőle. A politikusok azt mondták: készek bárkivel, bármiről tárgyalni, de nem így.

Higgadtan, nyugodtan jöttünk ide, hogy megkérdezzük őket, mit szeretnének. Azt tapasztaltam, hogy közvetlen közelről az arcomba kiabáltak, mondhatnám azt is, hogy üvöltöztek – mondta a Híradónak a szóvivő.

Amíg tartott a sajtótájékoztató, a demonstrálók egy része megpróbál bejutni az épületbe, valószínűleg eközben tört be a bejárati ajtó egyik üvegtáblája és rongálódott meg egy ajtó. A Fidesz közleménye szerint összesen fél millió forintos kárt okoztak az épületben a tüntetők.

A legnagyobb kormánypárt szerint az akció mögött a volt miniszterelnök, Bajnai Gordon áll. „Ha Bajnai Gordon előre szól, akkor az embereit minden további nélkül bevisszük, invitáljuk a székházba, megvendégelnénk őket. Leülnénk, és megbeszélnénk az egymással való vitáinkat – fogalmazott Kocsis Máté.

Az Együtt 2014 választói mozgalom közleményében azt írta: a székházfoglaláshoz Bajnai Gordonnak vagy az általa képviselt szervezeteknek nincs köze.

A Fidesz kommunikáció igazgatója délután a távirati irodának úgy nyilatkozott: a tüntetők között van Misetics Bálint, aki korábban a Lehet Más a Politika (LMP) lakásügyi szakértőjeként dolgozott, most pedig Bajnai Gordon szervezőjének állt.

Misetics Bálint november azt írta egy közösségi oldalon, hogy a Bajnai Gordonnal kapcsolatos súlyos fenntartásai ellenére az LMP-nek tárgyalnia kell az Együtt 2014-hez való csatlakozásról.

A Híradó kérdésére a Bajnai Gordonhoz való viszonyáról nem akart nyilatkozni, csak a tüntetés céljairól beszélt.

Az internet ereje

„Minél többen fejezzék ki rokonszenvüket a blokád alá vett kormánypárttal” – írta Bencsik András, a Békemenet egyik kezdeményezője az interneten, aki arra szólította fel a kormány támogatóit, hogy menjenek a székházhoz.

Egy csoport olyan transzparenst vitt a Lendvay utcába, amelyen Bajnai Gordon, Bokros Lajos egykori pénzügyminiszter, Simor András volt jegybank-elnök, valamint Kádár János fotója volt látható.

Az ülősztrájkolók is a közösségi oldalakon toboroztak tüntetőket. Az internetes adatlapjukról az is kiderül, hogy milyen szervezetek támogatják őket. Ilyen a többi között A Város Mindenkié, az Amnesty International, a Budapest Pride, a Labrisz Leszbikus Egyesület, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), a Magyar Helsinki Bizottság, a Hallgatói, illetve az Oktatói Hálózat, vagy éppen a Háttér Társaság a Melegekért és a Nők Lázadása nevű csoportosulás.

Kósa: Szerveződik a Bajnai gárda

Kósa Lajos a Fidesz ügyvezető alelnöke szerint a demokrácia és az alkotmányosság ellen léptek fel azok, akik betörtek a székházba. Azt mondta, a meglehetősen kicsi, ám agresszív csoport Bajnai Gordon mozgalmához köthető.

Nyugodtan mondhatom, szerveződik a Bajnai gárda. Látjuk, hogy a fellépéseivel milyen irányba próbál fordulatot kicsikarni Magyarországon – vélte Debrecen polgármestere.

Az Együtt 2014 késő délutáni közleményében megismételte: nincs közük a Fidesz székháznál történtekhez. Hozzátették: a választói mozgalom érti a székházfoglalók felháborodását és tenni akarását, de akciójukat nem szervezte, nem bátorította, arról tudomása nem volt.

Boross: Elrettentő intézkedés kell

A KDNP szerint törvényszegően követelnek törvényességet az Alaptörvény módosítása ellen tüntetők. Azt írták: tiltakoznak minden olyan akció ellen, ami másokat veszélyeztet, vagy korlátoz.

Az Európai Néppárt is reagált a Budapesten történtekre. Internetes üzenetükben közölték: tüntetés van a Fidesz székháza előtt: minden állampolgárnak joga van a véleménye kinyilvánításához, de higgadt és békés formában.

Boross Péter volt miniszterelnök azt mondta: a hatóságoknak a lehető leghamarabb véget kell vetni a tüntetésnek, és a meg kell bünteti azokat, akik ezt tették. A politikus szerint a belügyminiszter tudja mi a teendő.

Most az szükséges, hogy a kormány lágyabb szívű tagjai ne akadályozzanak meg egy nagyon határozott, nagyon kemény, kimondom a szót: elrettentő intézkedést ebben az ügyben, hogy ilyen ne fordulhasson elő – nyomatékosította a korábbi kormányfő.

A Külügyminisztérium azt közölte: értetlenül áll az előtt a tény előtt, hogy az Amnesty International is támogatja azt a csoportosulást, amely pártpolitikai érdekeket szolgálva betört a Fidesz székházába.

Az igazságügyi tárca is elítélte a Lendvay utcánál történteket. Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára az MTI-nek azt kifejtette: az alaptörvény a magyar embereké, és tiszteletben kell tartani mindenkinek a véleményét, de aki a jogállamiságot hirdeti, annak elsődleges kötelessége mások jogainak tiszteletben tartása.

hirado

2013.03.08. 00:09

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek