Türelemre van szükség, érdemes megvárni az első negyedéves adatokat, utána lehet arról beszélni, hogy kell-e változtatni a költségvetésen – jelentette ki az M1 Ma reggel című műsorában a nemzetgazdasági miniszter-jelölt. Varga Mihály úgy fogalmazott: nem hiszi, hogy rögtön módosítania kellene a költségvetést.
Eközben Brüsszel ugrásra készen várja a konvergenciaprogramot, amely a következő 2-3 év pályáját is kijelöli – fogalmazott a politikus, hozzátéve: Magyarország szempontjából ez azért fontos, mert a túlzottdeficit-eljárás 2004 óta lebeg Damoklész kardjaként az ország felett. Ha nem teljesítjük a 3 százalék alatti hiánycélt, uniós forrásoktól eshetünk el, ezt senki nem akarja, ezért kiemelt jelentőségű a készülő program minősége – jegyezte meg.
Az Európai Bizottság minden évben kételkedik abban, hogy sikerül tartani a hiánycélt, ez azonban 2011-ben és 2012-ben is sikerült, mert a kormány elkötelezett amellett, hogy kikerüljön az ország az adósságcsapdából – hangsúlyozta Varga Mihály. Kiemelte: 2013 is erről szól majd, a kabinet véleménye az, hogy 2,9 százalék lesz a hiány, ha azonban másként alakulna ez az adat, akkor hozzányúlnak a költségvetéshez, és meghozzák a szükséges intézkedéseket.
A politikus szerint tavaly katasztrofális évet zárt a mezőgazdaság, „egy ilyen évvel nem lehet mit kezdeni” – közölte. A gazdasági növekedésnek ugyanakkor már az is lendületet adhat, ha idén egy átlagos évet produkál az ágazat – magyarázta a miniszter-jelölt. Ha emellett elindul a fogyasztás, és az „export is meg tud kapaszkodni”, akkor nem lesz baj a növekedéssel – mondta Varga. A kormány ezt nem várja tétlenül, folyamatosan tárgyalnak a pénzintézetekkel, hogy több hitelezés legyen, alacsonyabb kamattal, emellett lépéseket tesznek azért is, hogy hatékonyabban használják fel az uniós támogatásokat – tette hozzá.
Varga Mihály arról is beszélt, hogy súlyos hiba lenne, ha a jelen helyzetben a Nemzetgazdasági Minisztérium szétszedésével foglalkozna. Erre most nincs idő, dolgozni kell – hangsúlyozta. A célok változatlanok, ki kell kerülni az adósságcsapdából, legyen szó akár családi, akár állami költségvetésről, növelni kell a foglalkoztatottságot, és segíteni a növekedést, mert ez stabilizálja az ország helyzetét, és így lesz több munkahely idehaza – fogalmazott a politikus.
hirado
2013.03.04. 08:57